Διπλό, τεσσάρα και... βήμα παραμονής (Δηλώσεις)

23.04.2014 - 18:55

Μετά από ένα ωραίο παιχνίδι που είχε πέντε γκολ και πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, ο Εθνικός Άχνας επικράτησε με 4-1 της ΑΕΚ Κουκλιών στο "Παφιακό" και έκανε αποφασιστικό βήμα για εξασφάλιση της παραμονής στην Α' Κατηγορία. Δύο γκολ ο Τσιντί και από ένα οι Μπούργκιτς και Λεντέσμα για τους νικητές, ενώ για τους ηττημένους μείωσε προσωρινά σε 2-1 ο Γαρπόζης.

Α' Μέρος

Η γηπεδούχος ομάδα της ΑΕΚ Κουκλιών ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, ασκώντας πίεση και… φτιάχνοντας τις προϋποθέσεις για γρήγορο γκολ με τους Αράμπα και Ακόστα, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να νικήσουν τον Κουντούλ.

Αντίθετα, ο Εθνικός που ήταν η ομάδα που… καιγόταν για την νίκη, από το 15λεπτο και έπειτα άρχισε να γίνεται πιο επιθετική και στην πρώτη της ευκαιρία στο 22’… άγγιξε το γκολ όμως το σουτ του Πογιατζή σταμάτησε το δοκάρι. Όμως στην αμέσως επόμενη φάση και στο επόμενο λεπτό, η ομάδα του Απόστολου Μακρίδη κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, με κεφαλιά του Τσιντί στο 23’.

Β΄Μέρος

Στην επανάληψη και πάλι η ΑΕΚ Κουκλιών ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, όμως χωρίς αποτέλεσμα. Αφού δεν εκμεταλλεύτηκε το καλό της εικοσάλεπτο, η γηπεδούχος ομάδα είδε τον αντίπαλο να σκοράρει για δεύτερη φορά και να θέτει τις βάσεις για την νίκη. Αρχικά στο 66’ Αμεσάν και Σίλας… έκρυψαν την μπάλα όμως το πλασέ του τελευταίου έφυγε λίγο έξω και στην συνέχεια στο 68’ ο Τσιντί μετά από παλληκαρήσια ατομική προσπάθεια από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ… γράφοντας το 2-0.

Τα Κούκλια δεν το έβαλαν κάτω και στο 79' μείωσαν σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Γαρπόζης με ατομική ενέργεια και αφού... άδειασε Αουρέλιο και Ταλ νίκησε τον Κουντούλ, μειώνοντας σε 2-1 όμως ο Εθνικός δεν ήταν διατεθειμένος να μετατρέψει σε... ντέρμπι το παιχνίδι. Γι' αυτό και δύο λεπτά αργότερα έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Μπούργκιτς, βάζοντας... τέλος στο παιχνίδι.

Και όχι μόνο αυτό, αλλά στο 86' ο Λεντέσμα με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Βιέιρα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

ΑΕΚ ΚΟΥΚΛΙΩΝ: Βιέιρα, Ακόστα, Μπάνο (87'Μιχαήλ), Γαρπόζης, Σάββα, Βαρναβίδης, Σέρτζιο, Μουτίνιο (75'Παχταλιάς), Γκόμες, Αράμπα, Γουέσλεμ (67'Λουκαϊδης).

ΕΘΝΙΚΟΣ: Κουντούλ, Αουρέλιο, Φραγκέσκου, Ταλ, Πογιατζής (58'Λεντέσμα), Σίλας, Τσιντί, Σοάρες (54'Φροξυλιάς), Αντέλκοβιτς, Αμεσάν  (77΄Μπούργκιτς), Στόλερ.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χρίστος Νικολαίδης με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Χαράλαμπος Χαραλάμπους.

Οι δηλώσεις

Απόστολος Μακρίδης: "Ήταν δύσκολο το Πάσχα για εμάς, μετά και για απώλειες στο παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα. Έπρεπε οπωσδήποτε να κερδίσουμε. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου που ήταν συγκεντρωμένοι στον στόχο. Ξεκινήσαμε λίγο νωθρά, όμως στην συνέχεια ανεβήκαμε και σκοράραμε. Το ίδιο έγινε και στην επανάληψη, ευτυχώς μετά το 2-1 κάναμε αμέσως το 3-1 και εκεί τελείωσαν όλα. Ο Εθνικός έχει την ομάδα για να κρατηθεί στην κατηγορία".

Σταύρος Φοιτίδης: "Δυστυχώς για εμάς το παιχνίδι αποτέλεσε το κύκνειο άσμα. Τώρα τελείωσαν όλα για την πρώτη κατηγορία. Δεν σταθήκαμε όπως έπρεπε σε αυτό το παιχνίδι. Κάποιοι παίκτες που έπρεπε να τραβήξουν κουπί, δεν το έκαναν. Δυστυχώς επιστρέφουμε στην δεύτερη κατηγορία, όμως θα προσπαθήσουμε στα επόμενα παιχνίδια να είμαστε ανταγωνιστικοί".