Μπλόκο στο "Δάσος", από έναν πρώην (Βίντεο/Φώτος)

28.09.2014 - 20:55

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελικό σφύριγμα, ο Εθνικός υποχρέωσε την Ομόνοια σε ήττα με 1-0, χάρις σε γκολ ενός πρώην "πράσινου", του Γκάνιου Ατάντα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Καλύτερος ο Εθνικός στο πρώτο ημίχρονο, ευτύχησε να σκοράρει στο φινάλε, με τον Ατάντα στις καθυστερήσεις. Καλύτερη η Ομόνοια στην επανάληψη, είχε την κατοχή, έφτιαξε τις προϋποθέσεις όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κουντούλ. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε ο Εθνικός, λόγω της αποβολής του Ντόπερ με δεύτερη κίτρινη στο 80'.

Οι επιλογές του Μακρίδη

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Κουντούλ, δεξί μπακ ο Ντόπερ, αριστερό μπακ ο Έβερτον και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ταλ και Ατάντα. Αμυντικά χαφ οι Στόλερ και Πιντσέλι, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Πράκερ, έξω δεξιά ο Ντε Μέλο, έξω αριστερά ο Βάλντο και στην κορυφή της επίθεσης ο Πίντο.

Οι επιλογές του Καϊάφα

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Γιωργαλλίδης, δεξί μπακ ο Λομπιανίτζε, αριστερό μπακ ο Μαργκάσα και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ακουισταπάτσε και Σκαραμοτσίνο. Αμυντικά χαφ οι Ρόντρι και Οικονομίδης, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Γκριγκαλασβίλι, έξω δεξιά ο Φοφανά, έξω αριστερά ο Κιρμ και στην κορυφή της επίθεσης ο Ποτέ.

Καλό ξεκίνημα, με επιθετικές διαθέσεις

Πολύ καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να επιτεθούν και να ψάξουν το γρήγορο γκολ. Οι πρώτες προϋποθέσεις δεν άρχισαν να έρθουν εκατέρωθεν, με την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα να έρχεται μόλις στο 10' για τον Εθνικό Άχνας, όταν ο Βάλντο με ωραία ατομική προσπάθεια πέρασε στον Πίντο ο οποίος εντός περιοχής και από πλάγια δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιωργαλλίδη.

Ελαφριά υπεροχή οι γηπεδούχοι

Μέχρι και το μισάωρο, ο Εθνικός είχε την ελαφριά υπεροχή και έδειχνε να... πατά καλύτερα στο γήπεδο, έχοντας όμως δυσκολίες στην τελική πάσα που θα έφερνε την καλή ευκαιρία για γκολ. Μόνιμη απειλή ήταν τα στημένα του Πιντσέλι, τα οποία έβαζαν... δύσκολα στην αμυντική γραμμή της Ομόνοιας. Ο Βραζιλιάνος χαφ στο 33' έγινε αναγκαστική αλλαγή και η Άχνα έχασε ένα από τα... βαριά χαρτιά της στο σημερινό παιχνίδι.

"Ζημιά" από έναν πρώην

Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0, ένας πρώην παίκτης της Ομόνοιας. ο Γκάνιου Ατάντα ειχε διαφορετική άποψη. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Εθνικός κέρδισε φάουλ από δεξιά, ο Έβερτον το εκτέλεσε πλασαριστά στην... καρδιά της άμυνας, ο Οικονομίδης έκανε λάθος κεφαλιά και η μπάλα στρώθηκε στον Ατάντα, ο οποίος με κοντινή προβολή... άνοιξε το σκορ.

Επιθετική η Ομόνοια, έδωσε χώρο η Άχνα

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, η Ομόνοια ξεκίνησε με μεγαλύτερη επιθετικότητα και έφτιαξε την πρώτη της καλή φάση με τον Οικονομίδη, νωρίς μόλις στο 53'. Ο Εθνικός έδειξε διάθεση να δώσει γήπεδο στον αντίπαλο, πρεσάροντας στο δικό του μισό, για να επιδιώξει κλεψίματα που θα φέρουν καταστάσεις αντεπιθέσεων.

Αλλαγές, βελτίωση και κλασική ευκαιρία

Ναι μεν οι "πράσινοι"  έγιναν πιο πιεστικοί, όμως εξακολουθούσαν να έχουν δυσκολίες στην δημιουργία φάσεων, με τον Κώστα Καιάφα να περνά στο παιχνίδι τους Ασίς και Ρουσιά, ελπίζοντας σε βελτίωση της εικόνας της ομάδας του. Μέχρι και το 75', η Ομόνοια είχε κάποιες κεφαλιές με του Ποτέ και Σκαραμοτσίνο, χωρίς ωστόσο κάποια εξ' αυτών να μπορεί να θεωρηθεί κλασική, όπως αυτή του Ρουσιά στο 77' ο οποίος όντας στην μικρή περιοχή νικήθηκε από τον Κουντούλ.

Ευκαιρία ο Ποτέ, νίκη ο Εθνικός

Μπαίνοντας στον χρόνο των καθυστερήσεων, ο Εθνικός που έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 80' λόγω της αποβολής του Ντόπερ μαζεύτηκε στην περιοχή του Κουντούλ για να αντέξει το... σφυροκόπημα της Ομόνοιας. Στο πρώτο λεπτό ο Φοφανά ελίχθηκε και σέντραρε από δεξιά με τον Ποτέ να κάνει την κεφαλιά, όμως ο Σενεγαλέζος πορτιέρο των γηπεδούχων έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με τον Εθνικό να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη με 1-0, χάρις στο γκολ του Ατάντα.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Κουντούλ, Ντόπερ, Ταλ, Ατάντα, Έβερτον, Πιντσέλι (33'Κρέσνιτς - 80'Μαμαντού), Στόλερ, Πράκερ, Μέλο, Πίντο, Βάλντο (70'Γιαγκουδάκης).

ΟΜΟΝΟΙΑ:  Γιωργαλλίδης, Λομπιανίτζε, Σκαραμοτσίνο (85'Γκαρσία), Ακουισταπάτσε, Μαργκάσα, Οικονομίδης (66'Ασίς), Ρόντρι, Γκριγκαλασβίλι, Φοφανά, Κιρμ (75'Ρουσιάς), Ποτέ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βάλντο, Στόλερ, Πίντο, Γιαγκουδάκης - Οικονομίδης, Μαργκάσα, Ρόντρι.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Ντόπερ (2η κίτρινη)

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Κώστας Ψευδιώτης με βοηθούς τους Σωτήρη Βίκτωρος και Μιχάλη Μαρίνου.

*Στο περσινό αντίστοιχο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, η Ομόνοια επικράτησε με 2-1.

*Ντεμπούτο για τον Εθνικό πραγματοποίησε ο Πίντο ενώ για την Ομόνοια ο Κιρμ.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Πιντσέλι με τον Κρέσνιτς, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Αντίπαλος με την πρωην ομάδα του τέθηκε σήμερα για πρώτη φορά ο Γκάνιου Ατάντα.

*Στο 55’ η Ομόνοια είχε πέναλτι σε σπρώξιμο εντός περιοχής του Ατάντα στον Γκριγκαλασβίλι, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης Κώστας Ψευδιώτης δεν υπέδειξε την παράβαση.