Καθάρισε... από το πρώτο μέρος και ανεβαίνει (Δηλώσεις / Φώτος)

03.11.2013 - 19:50

Ασταμάτητη η Ομόνοια συνέχισε το νικηφόρο σερί της, επικρατώντας με 3-0 της Νέας Σαλαμίνας στο ΓΣΠ. Το "τριφύλλι" χρειάστηκε μόλις 33 λεπτά για να "καθαρίσει" την αναμέτρηση και με γκολ των Ασίς, Σκέμπρι και Γκικίεβιτς έφτασε πιο εύκολα απ' ότι άπαντες υπολόγιζαν σε μία ακόμα νίκη. Δύο ασίστ έδωσε ο Εφραίμ και μία ο Σκέμπρι.

Η ομάδα του Τόνι Σαβέφσκι έδειξε από το ξεκίνημα τις προθέσεις της κι αφού ο Γκικίεβιτς προ κενής εστίας κι ενώ απέφυγε το Σέτκους -μετά από πάσα του Σκέμπρι- έστειλε την μπάλα άουτ στο 9΄, τέσσερα λεπτά αργότερα... άνοιξε το σκορ, όταν ο Σκέμπρι έδωσε την ασίστ στον Ασίς και ο Πορτογάλος δεν δυσκολεύτηκε να... γράψει το 1-0.

Στο 16΄ οι "πράσινοι" διπλασίασαν τα τέρματά τους με το Σκέμπρι, μετά από ασίστ του Εφραίμ, για να έρθει ο Γκικίεβιτς στο 33΄ και ουσιαστικά να δώσει τέλος στο παιχνίδι, "γράφοντας" το 3-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους, αξιοποιώντας τη δεύτερη ασίστ του αρχηγού στον αγώνα.

Ενδιάμεσα, η Ομόνοια είχε μία καλή στιγμή με τον Αντράντε στο 21΄, όταν η κεφαλιά του... έφυγε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μορέιρα... νίκησε στο τετ-α-τετ το Δημοσθένους. Παράλληλα, το σουτ του Μαργκάσα... έφυγε μόλις άουτ στο 30΄.

Στο δεύτερο μέρος, όπως αναμενόταν άλλωστε, ο ρυθμός... έπεσε, αλλά ακόμα κι έτσι η ομάδα του Τόνι Σαβέφσκι είχε δύο καλές στιγμές για να διευρύνει το υπέρ της σκορ.

Στο 56΄ ο Σέτκους απέκρουσε το διαγώνιο σουτ του Εφραίμ, ενώ στο 60΄ ο κήπερ της ομάδας της Αμμοχώστου είπε και πάλι "ΟΧΙ" στον αρχηγό της Ομόνοιας.

Στο 71΄ η Νέα Σαλαμίνα είχε μία πολύ καλή στιγμή, αλλά ο Μορέιρα... δήλωσε και πάλι παρών και σταμάτησε το σουτ του Ρόκε, με τους "πράσινους" να... απαντούν στις χαμένες ευκαιρίες στη συνέχεια και να έχουν ακόμα δύο καλές στιγμές.

Στο 78΄ ο Σέτκους απέκρουσε το σουτ του Αγκουιάρ και στο 84΄ το σουτ του Πλατινί... έφυγε μόλις άουτ.

Στο 90΄ ο Πάντος δεν μπόρεσε να... νικήσει το Μορέιρα και να πετύχει το γκολ της τιμής, ενώ στις καθυστερήσεις ο Σκέμπρι δεν μπόρεσε να σημειώσει από καλή θέση το δεύτερό του προσωπικό γκολ και τέταρτο της ομάδας του.

Έτσι, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με την Ομόνοια να σημειώνει την τέταρτη συνεχόμενή της νίκη, σταματώντας παράλληλα το σερί των "ερυθρολεύκων".

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Κυριάκου, Σερφά, Αντράντε, Σκαραμοτσίνο (79΄ Τέιλορ), Σοάρες, Μαργκάσα, Ασίς (67΄ Αγκουιάρ), Σκέμπρι, Εφραίμ (79΄ Πλατινί), Γκικίεβιτς.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Σέτκους, Ψιανός, Τσούρτσουριτς Μοντέιρο, Σκβορτς, Παναγή (81΄ Άγκμπο), Ντομπρασίνοβιτς, Λεόν, Ρόκε (73΄ Βαττής), Δημοσθένους (58΄ Πάντος), Εντιαγέ.

Κίτρινες Κάρτες: Σερφά, Εφραίμ - Μοντέιρο, Ρόκε.

** Χωρίς αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 7ης αγωνιστικής με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς παρέταξε την Ομόνοια ο Τόνι Σαβέφσκι.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 7ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕΚ παρέταξε τη Νέα Σαλαμίνα ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης. Ο Παναγή πήρε τη θέση του Ταραλίδη, ο Δημοσθένους του Βαττή και ο Τσούρτσουριτς του Μιντίκκη.

** Τα 27α γενέθλιά του γιόρτασε σήμερα ο άσος της Νέας Σαλαμίνας, Γιώργος Παναγή.

** Δεύτερο γκολ για το Νούνο Ασίς στο φετινό πρωτάθλημα, με τον Πορτογάλο να σκοράρει για δεύτερο σερί παιχνίδι -μετά την εκτός έδρας νίκη με 6-0 επί της Δόξας Κατωκοπιάς.

** Πριν από την έναρξη του αγώνα η διοίκηση της Ομόνοιας τίμησε τον παλαίμαχο ποδοσφαιριστή της ομάδας Γιόζεφ Τζούριακ, ο οποίος αγωνίστηκε στην Κύπρο και στους "πράσινους" τις περιόδους 1991-1992 και 1992-1993.

** Πέμπτο γκολ για τον Αντρέ Σκέμπρι στο πρωτάθλημα, με το Μαλτέζο να σκοράρει για τρίτο σερί παιχνίδι -μετά τις νίκες επί ΑΕΚ και Δόξας.

** Τρίτο γκολ για το Λούκα Γκικίεβιτς στο φετινό πρωτάθλημα.

** Οι παίκτες της Ομόνοιας αφιέρωσαν το πρώτο γκολ στον προπονητή τερματοφυλάκων της ομάδας, Χριστόφορο Λοΐζου.

** Η Ομόνοια διατηρεί απαραβίαστη την εστία της στους εντός έδρας αγώνες.

** Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη για την Ομόνοια στο πρωτάθλημα, χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ.

** Πρώτη ήττα για τη Νέα Σαλαμίνα, μετά από τρεις σερί νίκες.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Χρίστος Νικολαΐδης, με βοηθούς τους Μάριο Καλογήρου και Πανίκο Δημητρίου, ενώ τέταρτος ήταν ο Θωμάς Μούσκος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΤΟΝΙ ΣΑΒΕΦΣΚΙ: "Θα συμφωνήσω ότι είχαμε ένα πολύ καλό ημίωρο και εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες και τα λάθη του αντιπάλου. Είχαμε ένα καλό σκορ στο ημίχρονο και ευτυχώς στην ευκαιρία που είχε η Νέα Σαλαμίνα δεν την αξιοποίησε και έτσι κρατήσαμε πιο εύκολα το σκορ. Στο δεύτερο μέρος διαχειριστήκαμε καλά το υπέρ μας σκορ και είναι θετικό που δεν δεχθήκαμε γκολ και πάλι. Συνεχίζουμε σοβαροί και προσγειωμένοι".

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΛΑΪΤΖΙΔΗΣ: "Συγχαρητήρια στην Ομόνοια. Εκτιμώ ότι πληρώσαμε τα αβίαστα λάθη που κάναμε στο πρώτο ημίχρονο τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος. Εμείς δεν καταφέραμε να αξιοποιήσουμε τις δικές μας φάσεις και έτσι χάσαμε. Στρέφουμε την προσοχή στον επόμενο αγώνα απέναντι σε μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με εμάς. Πιστεύω ότι αυτή ήταν μια κακή παρένθεση και στην συνέχεια θα παρουσιαστούμε καλύτεροι".