Τριάρα και τρίτη σερί εντός έδρας νίκη (Φώτος/Βίντεο)

20.12.2014 - 18:53

Την τρίτη της σερί εντός έδρας νίκη και μάλιστα με μηδέν παθητικό πέτυχε η Ομόνοια το απόγευμα του Σαββάτου (20/12). Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-0 της Νέας Σαλαμίνας στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, και έφτασαν τους 22 βαθμούς, κλείνοντας με το δεξί το 2014. Σκόρερ του «τριφυλλιού» οι Κιρμ στο 43΄, Ποτέ στο 53΄ και Ρούμπιο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Χωρίς κάτι το αξιόλογο πέρασε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να αποκτήσουν τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή.

Mε την πάροδο του χρόνου, η Ομόνοια προσπάθησε να ανεβάσει στροφές και στο 16΄ είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο παιχνίδι, όταν μετά από σέντρα του Λομπιανίτζε ο Ασίς δεν μπόρεσε μέσα από την περιοχή να βρει όπως θα ήθελε την μπάλα, ενώ τρία λεπτά αργότερα και μετά από σέντρα του Φοφανά ο Ποτέ, που βρισκόταν σε καλή θέση, δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα.

Από εκεί και πέρα δεν καταγράφηκε κάποια αξιόλογη φάση μέχρι και το 30΄, όταν η εκτέλεση φάουλ του Μαργκάσα... έφυγε έξω.

Στη συνέχεια, το συγκρότημα του Καϊάφα πίεσε ακόμα περισσότερο κι έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για να... ανοίξει το σκορ. Στο 35΄ ο Ασίς έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, με τον Μπρουκς να αποκρούει, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Άγγλος απέκρουσε το σουτ του Φοφανά και στην επαναφορά το σουτ του Κιρμ... έφυγε άουτ.

Εν τέλει η υπεροχή των "πρασίνων" -παρότι η Νέα Σαλαμίνα είχε μία καλή στιγμή στο 41΄, όταν το μακρινό σουτ του Λεόν... έφυγε άουτ-  καρποφόρησε στο 43΄. Με εκτέλεση φάουλ ο Κιρμ νίκησε τον Μπρουκς και "έγραψε" το 1-0, διαμορφώνοντας παράλληλα το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Παναγιώτου προσπάθησε να αντιδράσει και στο 51΄ έχασε πολύ καλή ευκαιρία, όταν ο Μορέιρα απέκρουσε το σουτ του Πεδρίτο.

Δύο λεπτά αργότερα, όμως, η ομάδα της Αμμοχώστου δέχθηκε και δεύτερο γκολ και πλέον οι "πράσινοι" απέκτησαν σαφές προβάδισμα για τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Μετά από συνδυασμό των Φυλακτού και Ασίς, η μπάλα έφτασε στον Ποτέ, ο οποίος με πλασέ έκανε το 2-0.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι πλησίασαν και σ' ένα τρίτο γκολ στο 58΄, ωστόσο ο Ποτέ δεν μπόρεσε να... νικήσει στο τετ-α-τετ τον Μπρουκς, ενώ στο 67΄ το σουτ του Φοφανά... έφυγε άουτ, όπως και το σουτ του Κιρμ δύο λεπτά αργότερα.

Ακολούθως κι αφού τα πάντα είχαν κριθεί, μιας και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν, ο ρυθμός... έπεσε αισθητά.

Πέραν από δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα, δεν καταγράφηκε κάποια άλλη μέχρι και το 90΄. Στο 87΄ ο Τσιντί προ κενής εστίας δεν μπόρεσε να βρει στόχο, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ποτέ μόνος απέναντι στον Μπρους... έστειλε την μπάλα άουτ.

Στους χρόνους των καθυστερήσεων, όμως, η ομάδα του Καϊάφα είχε ακόμα μία καλή στιγμή, ενώ πέτυχε και τρίτο γκολ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπρουκς απέκρουσε το σουτ του Οικονομίδη, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ρούμπιο με σουτ έβαλε... το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Λομπιανίτζε, Μαργκάσα, Ακουισταπάτσε, Σερτζίνιο, Φυλακτού, Οικονομίδης, Ασίς (86΄ Σαμμούτης), Κιρμ (85΄ Παναγιώτου), Φοφανά (76΄ Ρούμπιο), Ποτέ.

NEA ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μπρουκς, Γκράιμς, Μιντίκκης, Μοντέιρο, Λεάντρο, Μπάμπα (62΄ Κρίστιτς), Λαμπρόπουλος, Λεόν (80΄ Τσιντί), Εζέ, Πεδρίτο (62΄ Βιλέλα), Ενρίκε.

Κίτρινες Κάρτες: Μοντέιρο, Ενρίκε, Μπάμπα.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου στο γήπεδο «Αμμόχωστος» οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 1-1.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε την Ομόνοια ο Κώστας Καϊάφας σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο την Ανόρθωση. Ο Λομπιανίτζε πήρε τη θέση του Κυριάκου, ο Σερτζίνιο του Σκαραμοτσίνο και ο Φοφανά του Δημητρίου.

** Με τέσσερις αλλαγές παρέταξε τη Νέα Σαλαμίνα ο Νίκος Παναγιώτου σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Οθέλλο Αθηένου. Ο Μοντέιρο πήρε τη θέση του Κούσουλου, ο Λαμπρόπουλος του Γκάμπι, ο Λεόν του Τσιντί και ο Ενρίκε του Βιλέλα.

** Το επίσημό του ντεμπούτο στον πάγκο της Νέας Σαλαμίνας πραγματοποίησε ο Νίκος Παναγιώτου.

** Δεύτερο φετινό γκολ για τον Κιρμ στο πρωτάθλημα.

** Δέκατο φετινό γκολ για τον Ποτέ στο πρωτάθλημα.

** Πρώτη συμμετοχή για τον Ανδρέα Παναγιώτου (Φιλιώτη) στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτο φετινό γκολ για το Ρούμπιο στο πρωτάθλημα.

** Η Νέα Σαλαμίνα παραμένει χωρίς νίκη εδώ και οκτώ αγωνιστικές.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Γιάννης Αναστασίου, με βοηθούς τους Νίκο Καλησπέρα και Πανίκο Δημητρίου, ενώ τέταρτος ο Λοΐζος Παναγιώτου.