Τρίποντο μετά από πέντε βδομάδες με Τρουγιόλς και... Ηλία (φώτος)

Στο ντεμπούτο του Ηλία Χαραλάμπους στον πάγκο και με γκολ του Τρουγιόλς, η ΑΕΚ έβαλε τέλος στο "κόκκινο" σερί και επέστρεψε στις νίκες, μετά τις 8 Νοεμβρίου. Κέρδισε την Πάφο - για την οποία έκανε ντεμπούτο στον πάγκο ο Κάμερον Τόσακ - με 1-0 και ανέβηκε στους 18 βαθμούς, όσους έχουν ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ. Με 10 έπαιξαν οι φιλοξενούμενοι απ' το 79' και μετά, έπειτα από αποβολή του Ρούντκο με απευθείας κόκκινη.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα. Υπό ψιλόβροχο το ματς. Πριν την έναρξη η βροχή ήταν πολύ δυνατή

-Πεντάλεπτο χωρίς την παραμικρή φάση. Έχει σταματήσει εντελώς η βροχόπτωση

-Αργός ο ρυθμός στα πρώτα δέκα λεπτά. Η ΑΕΚ κρατά μπάλα και με υπομονή προσπαθεί να χτίσει τις επιθέσεις της αλλά η Πάφος αμύνεται πολύ καλά

-Είκοσι λεπτά χωρίς ευκαιρία. Κάκιστο το θέαμα μέχρι στιγμής...

-26' Καλό σουτ του Μπεσάρα από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Τόνιο

-29' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΚ! Ο Χέφελ γέμισε με μακρινό φάουλ, ο Φλοριάν έκανε κεφαλιά προς τα πίσω και ο Τρουγιόλς από κοντά άνοιξε το σκορ (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-32' Κάρτα στον Βαλεριάνο για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Τρουγιόλς. Διακοπή για λίγο αφού έχει τραυματιστεί ο παίκτης της ΑΕΚ

-35' Συνεχίζεται το ματς. Ο Τρουγιόλς είναι εκτός και δέχεται τις πρώτες βοήθειες

-36' Επέστρεψε ο Τρουγιόλς

-36' Καλή φάση για την Πάφο, με τον Σάι εξ επαφής να πλασάρει τον Τόνιο αλλά τον Ισπανό να βγαίνει έγκαιρα και να τον κλείνει. Η φάση ανακόπηκε ούτως ή άλλως για οφσάιντ - λανθασμένη απόφαση αφού ο Σάι ήταν καλυμμένος

-Δυο λεπτά καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Άσχημο το θέμα, ελάχιστες τελικές φάσεις, με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία της και να προηγείται

-Επαναρχίζει το ματς, χωρίς αλλαγές

-50' Κίτρινη στον Αντωνίου για φάουλ στον Φλοριάν

-57' O Άλεξ στη θέση του Σάι

-59' Κίτρινη στον Αραγιούρι για φάουλ στον Τέτε. Τρίτη για την Πάφο

-Μια ώρα παιχνιδιού. Κρατά μπάλα η ΑΕΚ και με υπομονετική ανάπτυξη ψάχνει τους χώρους

-Κακό το θέαμα και στο 2ο ημίχρονο. Παιχνίδι κέντρου με ελάχιστες τελικές

-69' Καλή σέντρα απ' τον Σιρόκ, ο Μπεσάρα για ελάχιστα δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή

-72' Κάρτα στον Μίκελ για φάουλ στον Βα

-73' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φιόλιτς έκανε φαλτσαριστό σουτ από διαγώνια δεξιά, μόλις έξω η μπάλα

-74' Σουτ του Μπεσάρα εκτός περιοχής, μαζεύει ο Τόνιο

-76' Ο Ραούλ στη θέση του Φιόλιτς. Αναγκαστική αλλαγή

-79' Απευθείας κόκκινη στον Ρούντκο που ανέτρεψε τον Γιάννου εκτός περιοχής. Ο τερματοφύλακας της Πάφου βγήκε απ' την εστία του μετά από λάθος που έγινε στην άμυνα και τελικά το πληρώνει με αποβολή

-80' Μέσα ο Πέτρου, έξω ο Μπεσάρα

-82' Κίτρινη στον Ραούλ που τράβηξε από πίσω τον Πανός

-87΄ Κίτρινη στον Τέτε, ήταν στο όριο και χάνει το ντέρμπι με την Ομόνοια

-88' Ο Φακούντο στη θέση του Φλοριάν που αποχωρεί κουτσαίνοντας

-89' Κλασική ευκαιρία για την Πάφο με τον Άλεξ να πλασάρει εξ επαφής και τον Τόνιο να σώζει

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-95' Ο Κίβενι στη θέση του Τέτε

-ΤΕΛΟΣ, το τρίποντο στην ΑΕΚ

ΑΕΚ: Τόνιο, Μίκελ, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Ιωάννου, Κάσες, Χέφελ, Φιόλιτς (76' Ραούλ), Τέτε (95' Κίβενι), Γιάννου, Φλοριάν (88' Φακούντο)

-Στον πάγκο Τούμπας, Θάντι, Πλάνας, Κωνσταντίνου, Αναστασίου, Στεφάνου

Πάφος: Ρούντκο, Σιρόκ, Αραγιούρι, Αντωνίου, Βαλεριάνος, Πανός, Μπεσάρα (80' Πέτρου), Πάντσεον, Σάι (57' Άλεξ), Βα, Νέμετς