Πειστική ΑΕΚ, επέστρεψε με "Τρίσκο"! (φώτος)

Με πρωταγωνιστή τον σούπερ-Τρίσκο η ΑΕΚ επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δυο σερί ήττες.

Η ΑΕΚ κέρδισε τον Ολυμπιακό με 2-1 σ’ ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις, δυο δοκάρια, χαμένες ευκαιρίες και αρκετά γρήγορο ρυθμό. Δίκαια η ΑΕΚ το τρίποντο που μπορούσε να σκοράρει περισσότερα γκολ, ο Μάντζης μπορούσε να ισοφαρίσει σε 2-2 αλλά έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Τραυματίστηκε και διακομίστηκε στο νοσοκομείο ο Βαγγέλης Κυριάκου με πρόβλημα στον ώμο, μυϊκό πρόβλημα και ο Σάλι.

Εξαιρετικό ματς οι Θωμάς και Τάντι της ΑΕΚ που δημιούργησαν τα δυο γκολ του κάπτεν Τρίσκο.

Στους 44 η ΑΕΚ, στους 34 έμεινε ο Ολυμπιακός.  Η ιστοσελίδα μας ήταν στην Αρένα.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 1' ΄Πέναλτι για την ΑΕΚ! Σέντρα του Θωμά Ιωάννου στην περιοχή, ο Σωτηρίου βρίσκει την μπάλα με το χέρι, πέναλτι δίνει ο Σολωμού. Απρόσεκτος ο αρχηγός του Ολυμπιακού. Ο VAR επιβεβαίωσε την απόφαση του ρεφ.

- 3' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 1-0! Εύστοχος ο Τρισκόφσκι. Ο Μιχαήλ μάντεψε σωστά αλλά δεν κατάφερε να αποκρούσει.

ασδσδσαδασδδασ

- 4' Σουτ του Σάλι, μαζεύει ο Μολ.

- 5' Διαμαρτυρίες του Ολυμπιακού για χέρι του Τάντι μετά από προσπάθεια του Πεχλιβάνη. Συνεχίζεται δείχνει ο ρεφ, δεν υπάρχει χέρι σύμφωνα με το επαναληπτικό πλάνο της Primetel.

- 13' Κάθετη του Τρισκόφσκι, ο Φλοριάν απέναντι από τον Μιχαήλ, το τελείωμα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ελάχιστα εκτεθειμένος ο Γάλλος με το σημαιάκι να μένει κάτω.

- 18' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, ο Σάλι μπήκε στη περιοχή, έκανε το βολέ, η μπάλα άουτ! Καλή προσπάθεια του Αφρικανού που απείλησε τον Μολ.

- 27' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ και 2-0! Ο Τρισκόφσκι ξανά! Ωραία σέντρα του Τάντι, ο "Τρίσκο" είναι στο σωστό σημείο και καταφέρνει με μοναδικό στυλ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

σδφσδφσδφσδφφσφσδφ

(ΣΧΟΛΙΟ) Δυο γκολ ο Τρισκόφσκι που προήλθαν από δημιουργία των δυο μπακ, Θωμά και Τάντι.

- 31' Κίτρινη ο Μανρίκε για δυνατό φάουλ στον Ακοράν.

- 32' Κόρνερ της ΑΕΚ, ο Μοϊσόφ την προβολή, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μιχαήλ.

- 34' Ευκαιρία του Ολυμπιακού, κακή επιλογή ο Σαντάνα! Ο Ισπανός έξω από την περιοχή προτίμησε το σουτ παρά την πάσα, η μπάλα άουτ. Ο Σάλι ήταν μόνος και αν γινόταν αποδέκτης θα ήταν απέναντι από τον Μολ.

- 35' Κάρτα ο Χεϊτλι που ανακόπτει αντεπίθεση...

- 44' Άγγιξε την μείωση του σκορ ο Ολυμπιακός. Κάθετη του Σαρφό, ο Πεχλιβάνης την παράλληλη σέντρα, ο Αντωνιάδης άθελα του παρολίγο να σκοράρει, σώζει ο Μολ. Εκπληκτική κάθετη ο Σαρφό!

Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 45+2' Ατυχη στιγμή για τον Βαγγέλη Κυριάκου, άτσαλη πτώση μεταφέρεται με φορείο. Πρόβλημα στον ώμο. Ευχόμαστε να μην είναι σοβαρό.

δσφδσδφφσδφσδφ

Ημίχρονο. Μπροστά η αποτελεσματική ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός είχε τις στιγμές του αλλά δεν... έχει Τρισκόφσκι.

Διπλή αλλαγή ο Ολυμπιακός. Εκτός ο τραυματτίας Κυριάκου μέσα ο Ψάλτης. Ο Κα επίσης παίρνει τη θέση του Μανρίκε.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

- 46' Πλασέ του Μακρή, εύκολα ο Μιχαήλ. Ωραία συνεργασία της ΑΕΚ, κάθετη του Τρισκόφσκι στον Κύπριο διεθνή επιθετικό.

- 54' Στο έδαφος ο Χεϊτλι, fair-play του Ολυμπιακού.

δασδαδασδαδδασδσαδσ

- 56' Ετοιμάζει Μάντζη και Γκουστάβο ο Γιανέφσκι. Στις θέσεις των Σαρφό-Κοστόφ.

- 59' Δοκάρι για την ΑΕΚ, ο Τρισκόφσκι αγγίζει... το χατ-τρικ. Κεφαλιά του αρχηγού στο οριζόντιο δοκάρι.

- 61' Σουτ του Τρισκόφσκι, μαζεύει ο Μιχαήλ, ψάχνει το τρίτο γκολ ο Σκοπιανός.

- 67' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 2-1. Αυτογκόλ του Μοϊσοφ! Κόρνερ του Ολυμπιακού, η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στον Μοϊσοφ και κατέληξε στα δίχτυα.

- 69' Tεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Μάντζη! Ο Ελλαδίτης απέναντι από τον Μολ, κάνει το κεφάλι η μπάλα άουτ! Ίσως να αιφνιδιάστηκε ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού αφού ήταν μόνος και ανενόχλητος.

- 72' Διπλή αλλαγή ο Σωφρόνης. Θέλει να αλλάξει την εικόνα της ΑΕΚ...

- 76' Μυϊκό πρόβλημα ο Σάλι, δείχνει να μην μπορεί να συνεχίζει. Θέμα ενόψει... του επαναληπτικού στο Κύπελλο.

ασδασδασδδσαδασδασ

- 78' Ο Χάνι στην θέση του τραυματία Σάλι.

- 80' Δοκάρι η ΑΕΚ με τον Σπιρόφσκι! Δεύτερο δοκάρι για τους Λαρνακείς.

- 86' Κίτρινη ο Μοϊσοφ, στημένο για τον Ολυμπιακό.

- 89' Ο Ναράνχο έφυγε απέναντι από τον Μιχαήλ, καθυστέρησε να πλασάρει ο Ισπανός, απόκρουση Μιχαήλ σε κόρνερ.

- 90+1' Κίτρινη ο Ναράνχο.

- 90+2' Δυνατό συρτό σουτ του Σωτηρίου λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μολ.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ. Νίκη η ΑΕΚ!

ΑΕΚ: Μολ, Τάντι, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Ακοράν (Νάντο 72'), Τρισκόφσκι, Χέιτλι, Ιωάννου, Φλοριάν (Σπόλιαριτς 72'), Μακρής (Nαράνχο 58'), Μοϊσόφ.

Στον πάγκο: Τέουκενς,Σπόλιαριτς, Νάντο, Φερνάντεθ, Μίκε, Αναστασίου, Ναράνχο, Ανδρέου, Σαββίδης.

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Σάλι (Χάνι 78'), Σαντάνα, Μανρίκε (Κα 46'), Σαρφό (Γκουστάβο 58'), Πεχλιβάνης, Ανδρέου, Σωτηρίου, Κοστόφ (Μάντζης 58'), Νάνι, Κυριάκου (Ψάλτης 46')

Στον πάγκο: Καράδαης, Ψάλτης, Κωνσταντινίδης, Γαρουφαλιάς, Μάντζης, Γκουστάβο, Χάνι, Χαραλάμπους.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος