Διπλό με ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανατροπή για την ΨΥΧΩΜΕΝΗ Εθνική μας! (Φώτος)

Τεράστιο "διπλό" για την Εθνική μας! Στο εκτός έδρας παιχνίδι της Πέμπτης (10/10) με το Καζακστάν, η Εθνική μας ομάδα είδε τον αντίπαλο να σκοράρει στο πρώτο μέρος και να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0. Οι διεθνείς μας μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο παθιασμένοι και αποφασισμένοι, κυριάρχησαν πλήρως και έφτασαν στην ανατροπή και στη νίκη με 2-1 έχοντας ως σκόρερ τους Πιέρο Σωτηρίου και Νικόλα Ιωάννου!

βτε τεεερβε

-Έναρξη.

G45HG45G45R

-3' Πρώτη προϋπόθεση για το Καζακστάν. Ο Zhangylyshbay μπήκε απειλητικά στην περιοχή από αριστερά, ο Κούσουλος τον σταμάτησε ωραία.

-4' Καλή στιγμή για την Κύπρο. Εκτέλεση φάουλ του Χάμπου, κεφαλιά του Λαΐφη, η μπάλα έξω.

-5' Κίτρινη σε Suyumbayev για φάουλ στον Μιντίκκη.

-8' Πιέζει αρκετά στον χώρο της μεσαίας γραμμής η Εθνική μας, κέρδισει τις περισσότερες μονομαχίες στο ξεκίνημα.

-9' Πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Γύρισμα του Suyumbayev, προβολή του Kuat η μπάλα λίγο έξω.

-15' Δεκαπεντάλεπτο στο ματς, ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν στην μεσαία γραμμή.

-19' Ωραία κίνηση του Πιέρου στην πλάτη της άμυνας του Καζακστάν, ο Maliy έκοψε σωτήρια.

-21' Εκτέλεση κόρνερ του Χάμπου, η μπάλα διώχθηκε σε πρώτο χρόνο και ο Κωστή έκανε το σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να φεύγει έξω.

-22' Πλασέ του Παπουλή λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, δύσκολα σε κόρνερ ο Nepogodov.

-25' Ο Μερκής έκανε φάουλ στον Islamkhan, ο επιθετικός των Καζάκων αντέδρασε με αγκωνιά στο πρόσωπο του αρχηγού της Εθνικής μας. Ο ρεφ αντί να αποβάλει τον Islamkhan, έδειξε από μία κίτρινη στους δύο ποδοσφαιριστές. Λανθασμένη απόφαση.

-29' Γύρισμα του Zhangylyshbay από αριστερά, προβολή του Zhangylyshbay η μπάλα λίγο έξω.

-34' ΓΚΟΛ για το Καζακστάν. Εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, κεφαλιά του Maliy με την μπάλα να χτυπά στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Παναγή και στην επαναφορά ο Yerlanov από κοντά την έστειλε στα δίκτυα, για το 1-0.

-39΄Κίτρινη στον Yerlanov για φάουλ στον Παπουλή.

-40' Μετά από στημένο της Εθνικής μας, εκτέλεση φάουλ, Κωστή και Μιντίκκης δεν συνεργάστηκαν σωστά και οι γηπεδούχοι βγήκαν σε αντεπίθεση τριών έναντι δύο παικτών. Καθυστέρησαν και το αριστερό πλασέ του Suyumbayev έφυγε έξω.

-41' Μεγάλη ευκαιρία για το Καζακστάν, ο Kuat μόνος απέναντι στον Παναγή έκανε το πλασέ αλλά ο γκολκίπερ της Εθνικής μας έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

-43' Επηρεασμένη μετά το γκολ που δέχθηκε η Εθνική μας, δεν μπόρεσε να... βγάλει αντίδραση.

-44' Κίτρινη στον Μιντίκκη.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος

-46' Ξεκίνημα με αλλαγή για την Εθνική μας. Μέσα ο Ζαχαρίου, έξω ο Μιντίκκης.

-50' Κίτρινη στον Abiken για φάουλ στον Παπουλή.

-55' Χωρίς κάποια τελική μέχρι στιγμής στο β' μέρος. Έχει την κατοχή η Εθνική μας αλλά δυσκολεύεται στην δημιουργία.

-60' Φλύαρη η υπεροχή της Εθνικής μας, υπάρχει η κατοχή αλλά απουσιάζει η καλή κάθετη πάσα.

-61' Πρώτη αλλαγή για το Καζακστάν. Khizhnichenko αντί Zhangylyshbay.

-62' Αλλαγή για την Εθνική μας. Κάνει πιο επιθετική την ομάδα ο Μπεν Σιμόν, Σπόλιαριτς αντί Μερκή.

-64' Πέμπτη κίτρινη στο ματς για παίκτη της γηπεδούχου ομάδας. Στον Kuat για φάουλ στον Λαΐφη.

-68' Μακρινό σουτ του Χάμπου, η μπάλα ψηλά έξω.

-72' Έκτη κίτρινη για τους Καζάκους. Στον Pertsukh για φάουλ στον Ζαχαρίου.

-73' ΓΚΟΛ για την Κύπρο με τον Πιέρο! Ο Σπόλιαριτς σέντραρε ωραία από αριστερά σημαδεύοντας τον Πιέρο Σωηρίου ο οποίος έκανε υπέροχη κεφαλιά, νικώντας τον Nepogodov για το 1-1!

-75' Κοντά στην ανατροπή η Εθνική μας! Ο Νικόλας Ιωάννου κινήθηκε στην αντίπαλη περιοχή και δέχθηκε την σέντρα του Σπόλιαριτς κάνοντας την κεφαλιά, αλλά ο Nepogodov μάζεψε με διπλή προσπάθεια.

-76' Ανέβασε ρυθμούς η Εθνική μας και έχει κυριαρχήσει πλήρως στο παιχνίδι. Χρειάζεται προσοχή στις αντεπιθέσεις των Καζάκων.

-79' ΔΟΚΑΡΙ για το Καζακστάν. Ο Vorogovskiy μόνος εντός περιοχής από δεξιά έκανε το σουτ με δύναμη, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Λαΐφη και στο δοκάρι. Στην συνέχεια ο αμυντικός μας έδιωξε.

-80' Δεύτερη αλλαγή για το Καζακστάν. Fedin αντί Abiken.

-84' ΓΚΟΛ για την Εθνική μας με τον Νικόλα Ιωάννου! Ολική ανατροπή! Ο Ζαχαρίου ελίχθηκε από δεξιά και πέρασε στον Κωστή, αυτός έκανε το ωραίο παράλληλο γύρισμα, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Ιωάννου με πλασέ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-2!

-88' Τρίτη αλλαγή για την Εθνική μας. Μαργκάσα αντί Παπουλή.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα και σπουδαία νίκη για την Εθνική μας ομάδα!

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Nepogodov, Maliy, Yerlanov, Kuat, Abiken (80'Fedin), Islamkhan, Vorogovskiy, Zhangylyshbay (61'Khizhnichenko), Pertsukh, Marochkin, Suyumbayev.

Στον πάγκο οι Pokatilov, Shatskiy, Dmitrenko, Khizhnichenko, Tagybergen, Zhukov, Miroshnichenko, Shomko, Fedin, Beysebekov, Kerimzhanov.

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Μιντίκκης (46'Ζαχαρίου), Κούσουλος, Λαΐφης, Μερκής (62' Σπόλιαριτς), Ν. Ιωάννου, Αρτυματάς, Κωστή, Χάμπος, Παπουλής (88'Μαργκάσα), Πιέρος.

Στον πάγκο οι Πάρντο, Μιχαήλ, Καρώ, Πίττας, Μ. Ιωάννου, Ζαχαρίου, Χριστοφή, Γεωργίου, Σπόλιαριτς, Μαργκάσα, Παπαγεωργίου, Οικονομίδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Suyumbayev, Islamkhan, Yerlanov, Abiken, Kuat, Pertsukh / Μερκής, Μιντίκκης.

Διαιτητής: Craig Pawson (ENG)
Βοηθοί διαιτητές: Lee Betts (ENG) - Ian Hussin (ENG)
Τέταρτος: Stuart Attwell (ENG)

CTL Eurocollege Υπερήφανος Χορηγός αποστολής της Εθνικής Κύπρου στο Καζακστάν.