Ακρίτας - ΑΕΛ: Ακάθεκτη με τριάρα και... ζωγραφιά Μακρή! (Φώτος)

Με σπασμένα… φρένα η ΑΕΛ του Τσένομιρ Γιανέφσκι! Το βράδυ της Παρασκευής (28/10) η Λεμεσιανή ομάδα αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ακρίτα στο πρώτο χρονικά παιχνίδι για την 9η αγωνιστική και επικράτησε με 3-0, χάρις σε γκολ των Τσιμπόλα (α' μέρος) και Μπεραχίνο - Μακρή (β' μέρος). Απίθανο το γκολ του Μακρή, με σουτ στην κίνηση αρκετά εκτός περιοχής!

Τέταρτη σερί νίκη για την ΑΕΛ στο πρωτάθλημα με τον Γιανέφσκι στον πάγκο της, η οποία πλέον έφτασε στους 14 βαθμούς και… έπιασε εξάδα (υπολείπονται τα άλλα ματς της αγωνιστικής). Ακόμα μια πειστική εμφάνιση για την Λεμεσιανή ομάδα, η οποία τις τελευταίες εβδομάδες είναι σταθερά σε ανοδική πορεία. Νέα ήττα για τον Ακρίτα, που μένει καθηλωμένος στην τελευταία θέση με 4 βαθμούς…

ζτηβδφγ

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.

-7' Επικίνδυνο γύρισμα του Μιραλάς από αριστερά, δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας ο Μακρής.

-9' Μαζεμένα κόρνερ για την ΑΕΛ, πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

-11' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ανέβασμα του Σίλβα από αριστερά εντός περιοχής, έκανε το γύρισμα προς τον Κατσανίκλιτς που πέφτοντας έκανε την προβολή, αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

-15' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ, ξανά από αριστερά! Ο Μιραλάς πέρασε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Μακρή που μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε ελάχιστα έξω!

-21' Σέντρα - σουτ του Καραγιάννη, σταθερά ο Μούριελ.

-24' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Κατσανίκλιτς μόνος στην περιοχή από δεξιά δεν πλάσαρε, προτίμησε την πάσα στα αριστερά του στον Μπεραχίνο που περίμενε σε κενή εστία αλλά ο Κόρατς πρόλαβε και έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

-30' Συμπληρώθηκε το πρώτο μισάωρο. Η ΑΕΛ έχει την κατοχή και την υπεροχή, έχει φτιάξει φάσεις αλλά δεν έχει μπορέσει να σκοράρει.

-31' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ! Η υπεροχή της Λεμεσιανής ομάδας καρποφόρησε! Δημιουργός ο Μακρής από δεξιά ο οποίος έδωσε την πάσα στον Τσιμπόλα, ο οποίος κοντρόλαρε, έστρωσε στο δεξί και με διαγώνιο συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και στα δίκτυα του Περντρέου για το 1-0!

υωγωτ

-37' Πρώτη ευκαιρία για τον Ακρίτα! Ωραίο τακουνάκι του Βαράντα και σουτ του Σέχιτς από κοντά, η μπάλα χτύπησε στον Φραντζή και έφυγε σε κόρνερ. "Φώναξε" για χέρι ο Σέχιτς, η μπάλα όμως φάνηκε να χτυπάει στο σώμα του Φραντζή. Συμφώνησαν σε αυτό ρεφ και VAR.

-39' Δοκίμασε από μακριά ο Σαραβάνια, έξω η μπάλα.

-40' Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Σίλβα, ψηλά έξω.

-55' Χαμηλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του β' μέρους, παιχνίδι κέντρου.

-58' Σέντρα του Μακρή από αριστερά, λίγο πιο δυνατή, δεν μπόρεσε με το κεφάλι ο Μπεραχίνο.

-63' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα! Παράλληλο γύρισμα του Αραούχο από αριστερά, ο Σέχιτς μόνος απέναντι στον Μούριελ πλάσαρε έξω!

-67' Σκοράρει ο Ακρίτας με τον Γαβριήλ αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ. Γίνεται ο έλεγχος απ' το VAR...

-Επιβεβαίωσε το VAR την απόφαση, λίγο πιο μπροστά ο σκόρερ.

ω<σφδωψ

-70' Συνεχίζει να πιέζει ο Ακρίτας. Σέντρα - σουτ του Αλεξέεφ, δύσκολα ο Μούριελ.

-73' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Ζντραφκόφσκι και Μιλιντσεάνου μέσα, Τσιμπόλα και Μιραλάς έξω.

-79' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Κάθετη του Κατσανίκλιτς, ο Μπεραχίνο... τσίμπησε ωραία την μπάλα και βρέθηκε στο τετ α τετ με τον Περντρέου, πλάσαρε ιδανικά και... έγραψε το 2-0 για την ΑΕΛ!

-82΄Αλλαγές για την ΑΕΛ. Σάντος αντί Σίλβα (αναγκαστική) και Κοντινέλα αντί Κατσανίκλιτς.

-84' Διπλή αλλαγή για τον Ακρίτα. Ελ Τζεμιλί αντί Καραγιάννη, Πογκέν αντί Αλεξέεφ

-87' Ολοκλήρωσε με τις αλλαγές η ΑΕΛ. Μπιλοβάρ αντί Μεντόγεβιτς.

-90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+4' Δυνατό σουτ του Νταβόρ, δύσκολα ο Περντρέου.

-90+6' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Γκολάρα ο Ανδρέας Μακρής! Κατέβασμα της μπάλας απ' τον Μπεραχίνο και ο Μακρής με σουτ στην κίνηση με το αριστερό, αρκετά έξω απ' την μεγάλη περιοχή, νίκησε τον Περντρέου για το 3-0!

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Κόρατς, Εράσο, Γαβριήλ, Σαραβάνια, Σέχιτς, Καραγιάννης (84'Ελ Τζεμιλί), Βαράντα, Αλεξέεφ (84'Πογκέν), Άμπραχαμ, Αραούχο.

Στον πάγκο oι Καστελάνι, Ονόντι, Βάσου, Πική, Ραμίρες, Φουριέλ, Δημοσθένους, Ελ Τζεμιλί, Ζουνίνιο, Κονέ, Ντραμέ, Πογκέν.

ΑΕΛ: Μούριελ, Φραντζής, Τεϊξέιρα, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (87'Μπιλοβάρ), Μπεραχίνο, Μιραλάς (73'Μιλιντσεάνου), Μακρής, Κατσανίκλιτς (82'Κοντινέλα), Τσιμπόλα (73'Ζντραφκόφσκι), Σίλβα (82'Σάντος).

Στον πάγκο οι Φερνάντες, Ζντραφκόφσκι, Παπαφώτης, Τσέποβιτς, Σάντος, Ανδρέου, Μιλιντσεάνου, Πάβλοβιτς, Μπιλοβάρ, Νεοφύτου, Κοντινέλα, Σις.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
VAR: Σολωμού Δημήτρης
AVAR: Λαζάρου Ιωάννης