Φινάλε στο 2020 με "τριάρα", 2η θέση και 7/7 στο "κάστρο" της! (φώτος)

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης η ΑΕΛ κέρδισε τον Ολυμπιακό των 9 παικτών με 3-0.

Οι «Λέοντες» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και με δυο εύστοχα πέναλτι των Ριέρα-Μπάμπιτς και το πρώτο γκολ για φέτος του Μαϊντεβατς ανέβηκαν στην 2η θέση.

Εκπληκτικό 7/7 στο Τσίρειο με την ομάδα του Κέρκεζ να δείχνει πως η έδρα της είναι το ισχυρότερο όπλο στη προσπάθεια της για τον τίτλο.

Ήταν ακατόρθωτο για τον Ολυμπιακό που πάλεψε το ματς, είχε τις στιγμές του αλλά πέναλτι-αποβολές δεν του άφησαν περιθώριο για κάτι καλό.

Πολλές οι απουσίες για τους επόμενους αγώνες αφού Σαρφό-Ζαχαρίου αντίκρισαν την απευθείας κόκκινη κάρτα ενώ οι Ανδρέου-Σωτηρίου συμπλήρωσαν απαγορευμένο αριθμό καρτών. Χτύπησε και έγινε αλλαγή ο Σαμπίνια. Στα θετικά η εμφάνιση του Καράδαη.

Χρήση VAR από Βασίλη Δημητρίου στην αποβολή του Σαρφό αλλά και στο ακυρωθέν γκολ του Αβραάμ στο 52' που ορθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στην 2η θέση η ΑΕΛ με 31 βαθμούς, στους 23 έμεινε ο Ολυμπιακός.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία στις δυο ομάδες

- 3' Πίεση ψηλά ο Ολυμπιακός, δείχνει να θέλει να εμποδίσει την ανάπτυξη της ΑΕΛ.

- 4' Κόρνερ η ΑΕΛ, ο Παπαφώτης εκτελεί στο πρώτο δοκάρι, διώχνει με δυσκολία ο Σαμπίνια.

- 6' Αυτό που γράψαμε και πριν, ο Σάλι πίεσε τον Βοζίνια, ο κίπερ της ΑΕΛ παρακράτησε και έδιωξε με δυσκολία σε πλάγιο άουτ.

- 7' Φάουλ κερδίζει ο Μάντζης, λίγα μέτρα εκτός περιοχής σε πλάγια θέση. Σε καλό σημείο ο Ζαχαρίου ετοιμάζεται...

- 8' Συρτά εκτέλεσε ο Ζαχαρίου, κόρνερ για τον Ολυμπιακό αφού κόντραρε η μπάλα.

- 13' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ. Ο Μπάμπιτς στο έδαφος, μετά από μαρκάρισμα του Σαμπίνια. Κίτρινη στον Σαμπίνια για το μαρκάρισμα. Η φάση επιβεβαιώθηκε από το VAR και ο Βασίλης Δημητρίου έδωσε εντολή για να εκτελεστεί το πέναλτι. Ο Κροάτης καλύπτεται από τον Ανδρέου και έτσι το πέναλτι δίνεται.

ηφδγδφγφδγδφγδγ

- 15' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 1-0. Ο Ριέρα! Ο Καράδαης προσπάθησε να το βγάλει, έβαλε τα χέρια αλλά η μπάλα πήγε στα δίχτυα.

- 20' Στο έδαφος ο Σαμπίνια, έξω η μπάλα από την ΑΕΛ. Μάλιστα ο Μπάμπιτς είχε τις προϋποθέσεις να επιτεθεί αλλά προτίμησε να διώξει την μπάλα. Ωραία στιγμή.

- 20' Κίτρινη ο Σωτηρίου σε δυνατό φάουλ πάνω στον Αβραάμ. Χάνει ένα εκ των επόμενων δυο αγώνων.

- 22' Κίτρινη στον Ανδρέου για μαρκάρισμα στον Παπαφώτη. Χάνει ένα εκ των δυο επόμενων αγώνων ο νεαρός αμυντικός.

- 23' Σε καλό σημείο το φάουλ για την ΑΕΛ. Στα όρια της περιοχής το φάουλ.

- 24' Πάει για αναγκαστική αλλαγή ο Ολυμπιακός, εκτός ο Σαμπίνια, μέσα ο Ψάλτης.

ηφγηφγηφηηφγηγ

- 25' Καλή εκτέλεση ο Σάντος, η μπάλα μόλις πάνω από την συμβολή των δοκαριών.

- 26' Παράλληλη πάσα του Ντανίλο, ο Μπάμπιτς από κοντά δεν ακουμπά την μπάλα και αυτή περνά παράλληλα της γραμμής της εστίας του Καράδαη.

(ΣΧΟΛΙΟ) Πολύ επιθετική η ΑΕΛ, πιέζει ασφυκτικά τον Ολυμπιακό που μετά το γκολ του Ριέρα δείχνει επηρεασμένος. Ένα σημαντικό στοιχείο στο ματς, οι δυο κεντρικοί αμυντικοί του Ολυμπιακού είναι κιτρινισμένοι. Μεγάλη απώλεια ο Σαμπίνια που έγινε αλλαγή.

- 27' Ο Μπάμπιτς μέσα στη περιοχή, βρήκε χώρο, έκανε το σουτ η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καράδαη

- 29' Κυκλοφόρησε ωραία τη μπάλα ο Ολυμπιακός, ο Ψάλτης τη σέντρα, ο Μάντζης έκανε επιθετικό φάουλ στον Βοζίνια.

- 35' Δυνατό σουτ του Μπάμπιτς εκτός περιοχής μαζεύει σταθερά ο Καράδαης.

- 39' Ανέβασε απόδοση ο Ολυμπιακός, άρχισε και αυτός με τη σειρά του να γίνεται απαιτητικός.

- 40' Για On field review o Βασίλης Δημητρίου για πιθανή κόκκινη κάρτα στον Σαρφό. Ο Αφρικανός εκτός φάσης κτύπησε στο πρόσωπο τον Νταβόρ.

- 42' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Σαρφό. Με δέκα ποδοσφαιριστές ο "Τακτακαλάς". Ο Βασίλης είδε ξανά την φάση μετά από συνεννόηση με τον VAR, Γ. Νικολάου και έδειξε την απευθείας κόκκινη στον μέσο του Ολυμπιακού

γδφγδφγδφγδγδφγδγδφφγ

- TEΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων

Ημίχρονο. Δεν έπιασε ψηλά στάνταρ η ΑΕΛ που προηγείται με το εύστοχο πέναλτι του Ριέρα. Την προβλημάτισε ο Ολυμπιακός που είχε απαιτήσεις αλλά με μια απερισκεψία του καλύτερου παίκτη του, πλέον θα αγωνίζεται με 10 ποδοσφαιριστές.

Έναρξη στο Β΄ ημίχρονο

- 52' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 2-0. Ο Αβραάμ. θα ελεγχθεί η φάση στο VAR. Ο Ριέρα φαίνεται να είναι πιο μπροστά. ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ το γκολ. Ο Ριέρα είναι εκτεθειμένος, και το γκολ δεν μετρά. Παραμένει το 1-0.

- 54' Κίτρινη ο Ριέρα για διαμαρτυρίες στον Β. Δημητρίου.

- 56' Καλή φάση για τον Ολυμπιακό, ο Ζαχαρίου από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα, ο Μάντζης μέσα στη περιοχή προσπάθησε για το πλασέ αλλά δεν βρήκε τη μπάλα. Ο Ελλαδίτης ήταν σε πλεονεκτική θέση.

- 60' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ και κόκκινη στον Ζαχαρίου! Απευθείας κόκκινη στον άσο του Ολυμπιακού. Ο Μπάμπιτς έφυγε μόνος απέναντι από τον Καράδαη, ο Κροάτης έβαλε σωστά το κορμί του και ο Κύπριος διεθνής άσος τον έριξε στο έδαφος. Ρεφ και VAR θεωρούν σωστή την απόφαση για κόκκινη κάρτα.

- 61' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 2-0. Ο Μπάμπιτς είναι εύστοχος. Διπλασιάζει τα τέρματα της η ΑΕΛ πάλι από το σημείο του πέναλτι.

ΤΡΙΠΛΗ αλλαγή για ΑΕΛ και Ολυμπιακό.

- 66' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 3-0. Ο Μαϊντεβατς, έφυγε στην πλάτη της άμυνας πήρε την κάθετη του Παπαφώτη και από πλάγια θέση νίκησε τον Καράδαη.

- 73' Μίλετιτς στη θέση του Ανδρέου.

- 79' Φανταστική απόκρουση Καράδαη σε πλασέ του Παπαφώτη από την μικρή περιοχή. Ο κύπριος κίπερ ενώ είχε πέσει στη μια πλευρά, με το πόδι κατάφερε να διώξει τη μπάλα.

ΔΥΟ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+2' Ο Ντανίλο από πλάγια θέση μέσα στη περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, μάζεψε ο Καράδαης.