Με Καλτσά και Χριστοφή... καθάρισε νωρίς (φώτος)

Η Ανόρθωση πήρε τη νίκη στο φιλικό του "Αντώνης Παπαδόπουλος" το βράδυ του Σαββάτου. Με δυο γρήγορα γκολ από Καλτσά (15') και Χριστοφή (20') κέρδισε την ΑΕΛ με 2-0. Μπήκε δυνατά η ομάδα του Κετσπάγια και βρήκε την ουσία ενώ στο  2ο ημίχρονο το θέαμα δεν ήταν καλό. Από την άλλη, η ομάδα του Κέρκεζ είχε ελάχιστες αξιόλογες φάσεις σε ολόκληρο το 90λεπτο.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-9' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Καλτσάς έστρωσε στον Χουσμπάουερ ο οποίος σούταρε, με τον Βοζίνια να αποκρούει και στην συνέχεια τον Ράσο να διώχνει προ της γραμμής

-11' Σουτ του Παπαφώτη, έτοιμος ο Παπαδόπουλος

-15' ΓΚΟΛ 1-0 με ωραίο σουτ του Καλτσά μετά από ασίστ του Χουσμπάουερ

-20' ΓΚΟΛ 2-0 μετά από εντυπωσιακή προσπάθεια του Χριστοφή που πέρασε τρεις παίκτες και σούταρε εκτός περιοχής. Δοκάρι και μέσα!

-24' Ακόμα μια ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Κατσαράβα στο τετ-α-τετ να μην μπορεί να νικήσει τον Βοζίνια

-26' Ο Χριστοφή από αριστερά μπήκε στην περιοχή και σούταρε, η μπάλα λίγο έξω

-30' Διακοπή για νερό

-40' Έπεσε ο ρυθμός εδώ και λίγη ώρα. Η Ανόρθωση εξακολουθεί να ελέγχει το παιχνίδι

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος, με τον Κορρέα να παίρνει τη θέση του Σελίν

-55' Συρτή σέντρα του Χριστοφή από αριστερά, ο Βοζίνια απέκρουσε

-60' Αλλαγές. Μαργκάσα, Κατσαράβα, Γκαλίτσιος έξω - Αμπαρτζουμιάν, Ελουντού, Νταουσβίλι μέσα

-65' Σουτ του Ελουντού μέσα στην περιοχή, λίγο έξω

-67' Φάση για την ΑΕΛ μετά από πάρα πολλή ώρα. Κεφαλιά του Αντωνίου μετά από κόρνερ, έξω

-68' Ο Πηλέας στη θέση του Κ.Αρτυματά

-69' Αντωνίου και Ντανίλο έξω, Παντελή και Ριέρα μέσα

-Κακό το θέαμα στο β' μέρος, χωρίς ρυθμό και φάσεις

-78' Ο Παρούτης στη θέση του Χριστοφή

-79' Σουτ του Αβραάμ, πολύ άστοχο

-78' Ο Δ.Αβραάμ στη θέση του Α.Αβραάμ

-82' O Καλτσάς εκτός, μέσα ο Γεωργαλλίδης

-89' Σουτ του Γκαζαριάν, λίγο έξω η μπάλα

-Τελευταίο σφύριγμα από τον Γιάννη Αναστασίου

Ανόρθωση: Παπαδόπουλος, Γκαλίτσιος (60' Αμπαρτζουμιάν), Σιλντενφελντ, Σελίν (46' Κορρέα), Κορέια, Κ. Αρτυματάς (68' Πηλέας), Μαργκάσα (60' Νταουσβίλι), Χουσμπάουερ, Καλτσάς (82' Γεωργαλλίδης), Χριστοφή (78' Παρούτης), Κατσαράβα (60' Ελουντού)

Στον πάγκο: Μικάια, Ρώσσος, Π.Αρτυματάς, Διάκος, Πηλέας, Καφατάρης

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ράσο, Τεξέιρα, Έουλερ, Μεντόγιεβιτς, Αντωνίου (69' Παντελή), Αβραάμ (78' Δ.Αβραάμ), Παπαφώτης, Ντανίλο (69' Ριέρα), Γκαζαριάν, Μαέ

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Κέρκεζ, Νταβόρ, Αντάμοβιτς, Μπάμπιτς, Μαΐντεβατς