ΔΙΠΛΟ με το χτύπημα… του καγκουρό! (φώτος)

Πέρασε από το Μακάρειο η ΑΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» λύγισαν την μαχητική Δόξα με 2-1 χάρις τα γκολ των Ριέρα στο 2’ και Ντανίλο στο 64’. Υπέροχα γκολ για την ομάδα του Κέρκεζ, το πρώτο προϊόν ομαδικής συνεργασίας, χωρίς να ακουμπήσει την μπάλα κανένας αντίπαλος, το δεύτερο με ατομική προσπάθεια του Βραζιλιάνου που έπιασε το δυνατό σουτ και νίκησε τον Σισκόφσκι. Ο Ντανίλο… σκόραρε και το πανηγύρισε, κάνοντας το καγκουρό (βλέπε φωτο)!

Δεύτερη σερί επιτυχία για την ΑΕΛ που φτιάχει νικηφόρο σερί και ανεβαίνει στους 15 βαθμούς μαζί με την Ομόνοια.

Στους 11 βαθμούς έμεινε η πολύ καλή Δόξα που πάλεψε το παιχνίδι. Σκόραρε γι’ ακόμη ένα ματς ο Σαντίκ που έφτασε τα έξι γκολ.

Απόψε SUPER Monday Νο2 Show

ΑΠΟΕΛ

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία στις δυο ομάδες.

σψσψσψσψσψσψσψσψ

- 2' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 0-1! Ο Ριέρα! Ο Ισπανός βρέθηκε απέναντι από τον Σισκόφσκι, τον πέρασε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Δόξας. Φοβερή ομαδική συνεργασία των παικτών του Κέρκεζ που κυκλοφόρησαν την μπάλα, την κατάλληλη στιγμή έγινε κάτοχος ο Ριέρα και ο μέσος των "γαλαζοκιτρίνων" λειτούργησε ψύχραιμα και αποτελεσματικά απέναντι στον Σκοπιανό κίπερ. Στην φάση του γκολ, δεν άγγιξε κανένας ποδοσφαιριστής της Δόξας την μπάλα για σχεδόν δυο λεπτά!

γφγδφγδφγδφγδγδφγδ

- 6' Κόρνερ για την Δόξα, έδιωξε η άμυνα της ΑΕΛ. Κάποιες φωνές από πλευράς των γηπεδούχων για πέναλτι. Διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Μπουνόζα. Το πλάνο δεν είναι διαφωτιστικό, φαίνεται πάντως η μπάλα να πηγαίνει στο πρόσωπο του αμυντικού της ΑΕΛ.

- 13' Κρατάνε μπάλα οι της ΑΕΛ, την κυκλοφορούν και δείχνουν υπομονή στο παιχνίδι τους. Η Δόξα προσπαθεί να ανασυγκροτηθεί και να αντιδράσει από το γρήγορο γκολ των φιλοξενούμενων.

- 14' Πήγε με τακουνάκι να βρει τον Ριέρα ο Παπαφώτης, έκοψε η άμυνα, η μπάλα στον Μεντόγεβιτς, η προσπάθεια του κατέληξε άουτ.

- 15' Δυνατό σουτ του Μπόλιεβιτς εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Βοζίνια.

- 17' Πίεση του Ολιβέιρα στον Μεντόγεβιτς, φάουλ υπέρ της ΑΕΛ.

- 19' Σέντρα του Μιντίκκη με στόχο τον Σαντίκ, ο Βοζίνια σε ετοιμότητα.

- 20' Συμπληρώθηκε το 20λεπτο, ελέγχει η ΑΕΛ που προηγήθηκε από τα... αποδυτήρια. Η Δόξα ανεβάζει την πίεση της θέλοντας να επωφεληθεί κάποιο λάθος, μέχρι στιγμής η ομάδα του Κέρκεζ δεν ανησυχεί.

fdgdfgdfgdfggdf

- 22' Μεγάλη διαγώνια μπαλιά του Μπουνόζα στον Τόρες, ο Ισπανός μπήκε στη περιοχή από τα δεξιά, έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Μπάμπιτς δεν μπορεί να βρει την μπάλα για να απειλήσει. Καλή φάση για την ΑΕΛ που αναπτύχθηκε ταχύτατα.

- 24' Κλέψιμο του Μπουνόζα στον χώρο του κέντρου, έδωσε στον Ντανίλο, ο Βραζιλιάνος είδε τον στόπερ της ΑΕΛ να πατά περιοχή, του πέρασε την μπάλα αλλά ο Βόσνιος άργησε να κάνει το σουτ, κλείστηκε και έχασε την μπάλα. Σαν... φορ κινήθηκε ο Μπουνόζα.

- 26' Νέο δυνατό σουτ του Μπόλιεβιτς, αυτή τη φορά ο Βοζίνια αγγίζει τη μπάλα και την έστειλε σε κόρνερ. Σουτ... δυναμίτης του Μαυροβούνιου μέσου από μακρινή απόσταση.

- 28' Μικρο-ένταση ανάμεσα στους δυο πάγκους για λίγο. Ηρέμησαν άμεσα τα πνεύματα όπως μετέδωσε η Cytavision.

- 34' ΓΚΟΛ η Δόξα και 1-1! Ο Σαντίκ! Συρτή σέντρα του Μιντίκκη, ο Σαντίκ κάνει την προβολή ανάμεσα στους αμυντικούς της ΑΕΛ και καταφέρνει να σκοράρει. Ωραίο γκολ από τον πρώτο σκόρερ της Δόξας που έφτασε τα έξι.

σδδφφσδφσδφσδφ

- 35' Τα τελευταία λεπτά η Δόξα ανέβασε απόδοση και ευτύχησε να σκοράρει στο καλό της διάστημα. Δείχνει η ομάδα του Σακκά να είναι πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

- 38' Πήγε να αναπτυχθεί η ΑΕΛ, ο Ριέρα απέναντι σε δυο αντίπαλους, χάνει την μπάλα. Πολύ καλά οργανωμένη η Δόξα.

- 40' Ντανίλο-Μπάμπιτς έκαναν το ένα-δυο, ο Βραζιλιάνος μπήκε στη περιοχή, άνοιξε το κοντρόλ, μάζεψε ο Σισκόφσκι.

- 43' Γρήγορος ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, πολλά λάθη και από τις δυο ομάδες.

- 44' Τρίτο κόρνερ για την Δόξα, ο Εγγλέζου. Η μπάλα στην περιοχή, διώχνει με δυσκολία η άμυνα της ΑΕΛ, στην εξέλιξη της φάσης, κερδίζει φάουλ η Δόξα από πλάγια θέση. Το έκανε ο Παπαφώτης.

- 45' Ο Ολιβέιρα εκτέλεσε το φάουλ, δύσκολα ο Βοζίνια διώχνει με τα χέρια.

ΕΝΑ λεπτό η καθυστέρηση.

- 45+1' Συρτό σουτ του Παπαφώτη, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Σισκόφσκι.

Ημίχρονο

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 47' Κατοχή μπάλας για την ΑΕΛ, στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

- 48' Φάουλ για την ΑΕΛ σε καλό σημείο, στα όρια της περιοχής από πλάγια θέση.

- 49' Ο Ριέρα εκτέλεσε, η μπάλα έμεινε στην περιοχή, απομάκρυνε ο Σαντίκ.

- 51' Κόρνερ κερδίζει η Δόξα, ο Ριέρα στο σωστό σημείο και διώχνει με το κεφάλι.

- 53' Φάουλ από μακρινή απόσταση για την ΑΕΛ, ο Ριέρα εκτέλεσε, ο Μπουνόζα την κεφαλιά στην περιοχή, διώχνει ο Μουκτάρης.

- 54' Αργός ο ρυθμός στο Μακάρειο, ετοιμάζεται από πλευράς ΑΕΛ ο Μάρκο Αντάμοβιτς.

- 55' Ο Παπαφώτης θα αποχωρήσει για να περάσει ο Σέρβος μέσος.

- 57' Γίνεται η αλλαγή, ο Αντάμοβιτς αντί του Παπαφώτη.

- 60' Συμπληρώνεται μια ώρα παιχνιδιού, η ΑΕΛ δεν μπορεί να απειλήσει την εστία του Σισκόφσκι. Θα πρέπει να μπουν πιο δυνατά στο παιχνίδι οι ακραίοι της ΑΕΛ, Τόρες και Ντανίλο έτσι ώστε να υποστηρίξουν τον Μπάμπιτς. Ο Κέρκεζ περιμένει πράγματα από τον Αντάμοβιτς για να γίνει η ΑΕΛ πιο δημιουργική.

- 61' Λάθος του Μπουνόζα στον χώρο του κέντρο, η Δόξα γρήγορα μπροστά, ο Μέσκα βρήκε χώρο έκανε το σουτ, η μπάλα στο κεφάλι του Τεξέιρα.

- 62' Ο Τόρες στη περιοχή της Δόξας, στο σημείο του πέναλτι, χάνει το κοντρόλ και δεν μπορεί να κάνει το σουτ.

- 63' Ανεβάζει την πίεση της η ΑΕΛ, μέχρι στιγμής η Δόξα καταφέρνει να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα.

- 64' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 1-2! Ο Ντανίλο! Ο Βραζιλιάνος κτύπησε από μακριά! Πήρε την μπάλα, διένυσε κάποια μέτρα και εκτός περιοχής έκανε το συρτό σουτ και νίκησε τον Σισκόφσκι! Πανέμορφο γκολ του Ντανίλο που το πανηγύρισε... κάνοντας το καγκουρό!!

fgdfgdfgdfgdfgdfgdfgdf

- 65' Πολύ όμορφη στιγμή με τον Μέσκα να αποχωρεί και να πηγαίνει στον πάγκο της ΑΕΛ και να δίνει... το χέρι στον Κέρκεζ.

- 66' Ο Μεντόγεβιτς είδε στον χώρο τον Τόρες, του πέρασε την μπάλα, διώχνει ο Μουκτάρης.

- 70' Ο Ολιβέιρα περνάει εκτός, ο Οικονομίδης στον αγωνιστικό χώρο.

- 71' Ετοιμάζεται και από πλευράς ΑΕΛ ο Μηνάς Αντωνίου.

- 73' Εκτός ο Τόρες, μέσα ο Μηνάς.

- 75' Απομένουν 15λεπτά, η ΑΕΛ μπροστά που καλείται να κάνει σωστή διαχείριση έτσι ώστε να φύγει με το "διπλό" από το Μακάρειο. Η Δόξα ρίχνει το βάρος στην επίθεση.

- 76' Φάουλ κερδίζει ο Μπάμπιτς που μένει και στον αγωνιστικό χώρο. Ο Κροάτης θα περάσει για λίγο εκτός. Πίσω από την μπάλα ο Ριέρα.

- 77' Μαζεύει σταθερά ο Σισκόφσκι το στημένο του Ριέρα.

- 83' Ο Αβραάμ στη θέση του Μπάμπιτς. Ο Αβραάμ πάει μπροστά μαζί με τον Μηνά Αντωνίου σ' ένα επιθετικό δίδυμο.

- 85' Κρατά το υπέρ της προβάδισμα η ΑΕΛ, ελέγχει το ματς και δεν δείχνει να απειλείται.

- 87' Φάουλ για την Δόξα αρκετά μέτρα μακριά από την περιοχή.

- 88' Ο Εγγλέζου εκτέλεσε, ο Βοζίνια πέφτει και αποκρούει!

- 89' Γύρισμα του Εγγλέζου, εκεί ο Βοζίνια μαζεύει σταθερά.