Νέα Σαλαμίνα - Ακρίτας: Δεύτερη νίκη, με την ίδια... συνταγή! (Φώτος)

Δεύτερη νίκη, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο για τη Νέα Σαλαμίνα! Όπως και στην πρεμιέρα κόντρα στην Καρμιώτισσα, έτσι και σήμερα με τον Ακρίτα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 2-1, σε ματς που προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος, ισοφαρίστηκαν στο β' και προς το τέλος σκόραραν το γκολ της νίκης! Το 1-0 ο Μιγκελίτο στο πρώτο μέρος, ο Ακρίτας ισοφάρισε προσωρινά με τον Βαράντα στο 85’ και στο 89’ ο Ντιακιτέ με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1! Εξαιρετικό ξεκίνημα για τη Νέα Σαλαμίνα, με δύο νίκες στα ισάριθμα πρώτα ματς. πρώτη ήττα για τον Ακρίτα, αφού στην πρεμιέρα είχε επικρατήσει της Ομόνοιας.

-5' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Ο Εράσο για χτύπημα στο πρόσωπο του Φράγκου.

ηυτγρβ

-7' Χωρίς κάτι αξιόλογο στα πρώτα λεπτά. Δύο επικίνδυνα ανεβάσματα του Οφόρι από αριστερά για τη Νέα Σαλαμίνα, πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

-12' Ανέβηκε μέτρα ο Ακρίτας στα τελευταία λεπτά, κρατάει την μπάλα στην μεσαία γραμμή...

-14' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ακρίτα, το κέρδισε ο Εράσο απ' τον Μάντζεκ.

-15' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αμπντουραχίμι, σταθερά ο Μελισσάς.

-17' Δοκίμασε με το αριστερό ο Σταλόνε, πολύ έξω η μπάλα.

-21' Κόρνερ του Τιάγκο από δεξιά, δεν μπόρεσε για την κεφαλιά από κοντά ο Ντιακιτέ.

-25' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Λάθος του Μπερνάρντι, έκλεψε ο Τιάγκο, έπαιξε το ένα - δύο με τον Τολεμές και στην συνέχεια... σέρβιρε στον Μιγκελίτο ο οποίος από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-0!

γγγνξ

-26' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ακρίτα. Αραούχο αντί Εράσο.

-30' Μισάωρο στο ματς, μετά to γκολ που πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα.

-34' Ο Σταλόνε έφυγε στην πλάτη της άμυνας, από δεξιά έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι αλλά η φάση ήταν ως μη γενόμενη, αφού υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

-35' Μακρινό σουτ απ' τον Φράγκο, μαζεύει σταθερά ο Περντρέου.

-36' Δοκίμασε από μακριά ο Άμπραχαμ, ψηλά έξω η μπάλα.

-39' Κοντά στο δεύτερο γκολ η Νέα Σαλαμίνα! Κλέψιμο του Τιάγκο στη μεσαία γραμμή, ο Φλοριάν σημάδεψε την κίνηση του Μιγκελίτο ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

-46' Διπλή αλλαγή για τον Ακρίτα. Ραμίρες και Βαράντα αντί Αμπντουσαλάμοφ και Δημοσθένους.

-47' Πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο. Σέντρα του Αμπντουραχίμι από δεξιά, πλασέ στην κίνηση ο Άμπραχαμ, ψηλά έξω.

-50' Κίτρινη στον Κονέ για δυνατό φάουλ στον Τολεμές.

-52΄Σέντρα του Καραγιάννη από αριστερά, κεφαλιά του Ραμίρες, έξω η μπάλα.

-55' Φάουλ για τη Νέα Σαλαμίνα σε καλή θέση, το εκτέλεσε ο Φράγκος, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και άλλαξε πορεία, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Περντρέου.

-57' Κίτρινη στον Σεργίου για φάουλ στον Βαράντα.

-58' Δυνατό σουτ του Αραούχο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, δύσκολα σε κόρνερ ο Μελισσάς.

-59' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Καρλίτος αντί Φράγκου και Κουμουρής αντί Σταλόνε.

-62' Στο έδαφος ο Τολεμές μετά από μαρκάρισμα του Μπερνάρντι. Ζήτησε πέναλτι η Νέα Σαλαμίνα, "τίποτα" από ρεφ και VAR.

-63' Διπλή ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Πρώτα ο Οφόρι με ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ το οποίο έδιωξε δύσκολα ο Περντρέου και στη συνέχεια ο Τιάγκο απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ ανενόχλητος, αλλά αστόχησε απελπιστικά.

-65' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ντορεγκαράι αντί Τολεμές.

-65' Αλλαγή και για τον Ακρίτα. Καρπίνια αντί Κονέ.

-70' Μειώθηκε αρκετά ο ρυθμός, χωρίς κάτι αξιόλογο στα τελευταία λεπτά.

-74' Κίτρινη στον Αραούχο για φάουλ στον Κουμουρή.

-75' Σέντρα του Οφόρι από αριστερά, αδύναμη η κεφαλιά του Ντορεγκαράι.

-78' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Κλίμοβιτς και Φελίπε μέσα, Τιάγκο και Μιγκελίτο έξω.

-79' Αλλαγή για τον Ακρίτα. Φουριέλ αντί Καραγιάννη.

-80' Πολύ άστοχος ο Κλίμοβιτς απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής.

-85' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα! Πολύ ωραίο γκολ απ' τον Βαράντα! Σέντρα του Φουριέλ από αριστερά, ο Ραμίρες έστρωσε προς τον Βαράντα που με ένα εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Μελισσά για το 1-1!

-89' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα! Ο Φελίπε εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο προωθημένος Ντιακιτέ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1! Ελέγχεται το γκολ για πιθανό φάουλ του σκόρερ στην εναέρια μονομαχία.

-90 ΜΕΤΡΑΕΙ κανονικά το γκολ και 2-1 η Νέα Σαλαμίνα!

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα!

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελισσάς, Σεργίου, Μιγκελίτο (78'Φελίπε), Μάντζεκ, Σταλόνε (59'Κουμουρής), Φράγκος (59'Καρλίτος), Τολεμές (65'Ντορεγκαράι), Καλογήρου, Οφόρι, Τιάγκο (78'Κλίμοβιτς), Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Κίσσας, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Καρλίτος, Νικολάου, Ντορεγκαράι, Λέικο, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φιάκας, Φελίπε.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Κονέ (65'Καρπίνια), Αμπντουραχίμι, Άμπραχαμ, Αμπντουσαλάμοφ (46'Ραμίρες), Εράσο (26'Αραούχο), Δημοσθένους (46'Βαράντα), Μπερνάρντι, Σέχιτς, Σαραβάνια, Καραγιάννης (79'Φουριέλ).

Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόντι, Κόρατς, Σουλεϊμάν, Καρπίνια, Σέττι, Φουριέλ, Αλεκσίφ, Βαράντα, Ραμίρες, Βάσου, Αραούχο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σεργίου / Εράσο, Τολεμές.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης