Αρεσε η «Κυρία», φιλική νίκη με Χριστοφή, Ελουντού! (φώτος)

Στον σωστό δρόμο οι Κυπελλούχοι ενόψει Ευρώπης.

Η ομάδα του Κετσπάγια κέρδισε με 2-0 την Δόξα έχοντας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα πολύ καλή απόδοση, φτιάχνοντας αρκετές φάσεις απέναντι από την εστία της Δόξας.

Εξαιρετικός γι’ ακόμη ένα παιχνίδι ο Τζόσεφ Χουσμπάουερ που έπαιξε και στα 90 λεπτά, διακρίθηκε και ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος που ξεσήκωσε το «Α. Παπαδόπουλος» με περίτεχνες ενέργειες. Αποθεώθηκε και ο Αραγιούρι.

Σκόραραν Χριστοφή και Ελουντού στο 2ο ημίχρονο. Κράτησε για περίπου 60 λεπτά την ίδια εντεκάδα ο Κετσπάγια θέλοντας να μοντάρει… εντεκάδα και σχήμα ενόψει προκριματικών.

Εντυπωσιακό «όχι» του Τζουρ στο 47’ σε σουτ του Μπαλντέ.

- Kαλησπερίζει η Ανόρθωση μέσω τουίτερ, "είμαστε στο 'Ναό' σε λίγο το φιλικό"

- Eκτός αποστολής 7 ποδοσφαιριστές για την Ανόρθωση, οι Πόποβιτς, Ρισβάνης, Κατσαράβα και Μπουσουλάζιτς. Εκτός και οι Λόρια, Λάφερτι και Αβραάμ.

- Ντεμπούτο (ανεπίσημο) για Λάζαρο και Αραγιούρι

- Εναρξη στο ματς

- Mε 3-5-2 η Ανόρθωση, Λάζαρος-Ρουσιάς στην επίθεση.

- 6' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο "ΠΑΠ".

- 9' Φαουλ για την Δόξα σε καλό σημείο, ο Ιωάννου ανέτρεψε τον Κωμοδίκη

- 11' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση, ο Λάζαρος στον χώρο για τον Ρουσιά, η μπάλα έφθασε μετά από συνεργασία στον Αμπαρτζουμιάν, ο Αρμένιος την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, διώχνει ο Πάντιτς με το κεφάλι προ του Ρουσιά που ήταν έτοιμος να σκοράρει.

- 14' Δυνατό σουτ του Κορέα εκτός περιοχής, πέφτει και αποκρούει ο Σισκόφσκι.

- 20' Cooling break

- 27' Λάθος του Πάντιτς, ο Λάζαρος σέρβιρε στον Ιωάννου στα όρια της περιοχής που έκανε το πλασέ, το βγάζει ο Σισκόφσκι. Μεγάλη ευκαιρία η "Κυρία".

- 29' Κίτρινη ο Μάριος Στυλιανού

- 30' Αδράνεια στην άμυνα της Δόξας, ο Χουσμπάουερ πήγε να το εκμεταλλευτεί, διώχνει ο Μαρτίνος με 2η και 3η προσπάθεια.

- 32' Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Ρουσιά! Ο Χουσμπάουερ έκανε την βαθιά μπαλιά, ο Ρουσιάς μόνος ξεχασμένος, έκανε το πλασέ, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σισκόφσκι.

- 33' Κίτρινη ο Οικονομίδης

- 35' Φεύγει ο Χουσμπάουερ απέναντι από τον Σισκόφσκι, ο Πάντιτς τον ρίχνει στο έδαφος. Φάουλ η "Κυρία". Δύσκολη φάση, αν είναι εντός ή εκτός η παράβαση. Φωνές από Δόξα για οφσάιντ, ο Τσέχος όμως έφυγε από πίσω.

- 36' Απευθείας εκτέλεση του Χριστοδουλόπουλου, το βγάζει δύσκολα ο Σισκόφσκι!

- 37' Κίτρινη στον Αμπαρτζουμιάν, κάποια νεύρα στο ματς.

- 40' Σουτ από πλάγια θέση του Εμπραλίντζε , στην σωστή θέση ο Τζουρ. Ωραία κίνηση του Γεωργιανού.

- 41' Ευκαιρία για τον Ρουσιά! Ο Χουσμπάουερ έπαιξε κάθετα, ο Κορέια από τα αριστερά, σέρβιρε στον Ρουσιά που ήταν σ' εξαιρετική θέση, το σουτ πάνω στον Πάντιτς.

- 42' Νέα ευκαιρία, ο Αραγιούρι! Ο Χριστοδουλόπουλος έξυπνα στον Φινλανδό από πολύ κοντά το πλασέ άουτ.

- 43' Κίτρινη ο Χουσμπάουερ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Είχε σημαντικές στιγμές η Ανόρθωση που σε κάποια διαστήματα του 1ου ημιχρόνου ήταν αρκετά επιθετική. Δεν είχε αποτελεσματικότητα όμως. Ο Χουσμπάουερ είναι από τους καλύτερους του γηπέδου.

ΤΕΛΟΣ ημιχρόνου. 5-2 οι τελικές, 57% κατοχή η "Κυρία"

Εναρξη Β' ημιχρόνου

Με τα ίδια πρόσωπα συνεχίζει η Ανόρθωση.

- 47' Φοβερό σουτ του Μπαλντέ, το βγάζει εντυπωσιακά ο Τζουρ!

- 52' Ζεστό χειροκρότημα του κόσμου σε Λάζαρο για τις ωραίες ενέργειες του.

- 55' Ο Αραγιούρι γίνεται αλλαγή και αποθεώνεται.

- 56' Ευκαιρία από τον Λάζαρο, ταλαιπώρησε την άμυνα της Δόξας, έκανε το σουτ σε κόρνερ διώχνει ο Πετρίδης.

- 58' Ο Ρουσιάς στην περιοχή έκανε το σουτ, εύκολα ο Πετρίδης.

- 62' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 1-0. Ο Χριστοφή! Ο Χουσμπάουερ τον είδε στην άκρη, του πέρασε την μπάλα και με φοβερή έκρηξη βρέθηκε απέναντι από τον Πετρίδη όπου με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

- 62' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ρουσιά, απέναντι από τον Πετρίδη, το πλασέ του πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 70' Oι πολλές αλλαγές έριξαν τον ρυθμό...

- 73' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 2-0. Ο Ελουντού με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πετρίδη. Νέος καλός συνδυασμός για την ομάδα του Τιμούρ.

- 76' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ολιβέιρα, ο Τζουρ δύσκολα σε κόρνερ!

- 79' Μακρινή μεταβίβαση από τον Χουσμπάουερ στον Καλτσά, ο Ελλαδίτης το σουτ εντός περιοχής, πέφτει και αποκρούει ο Πετρίδης.