Ανόρθωση - Ομόνοια: Πάρτι γενεθλίων με υπογραφή Samuel Mráz! (φώτος)

Λίγες μέρες μετά που γιόρτασε τα 112 της γενέθλια, η Ανόρθωση το πανηγύρισε με μια σπουδαία νίκη με 4-1 επί της Ομόνοιας!

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Samuel Mráz που έβαλε τρία γκολ (45', 53', 73') , με έναν άλλο νεοαποκτηθέντα - τον Αντονίν - να βάζει το τέταρτο στις καθυστερήσεις (94'). Μάλιστα η μεγάλη νίκη ήρθε μέσα από ανατροπή αφού ήταν οι πράσινοι που προγήθηκαν με τον Λοΐζου (31').

Πολύ καλό και μοιρασμένο το ματς στο πρώτο μέρος αλλά στο 2ο η Ανόρθωση δεν είχε αντίπαλο και έβαλε τρία γκολ απέναντι σε μια κάκιστη Ομόνοια, η οποία έκανε πισωγύρισμα στην προσπάθεια για είσοδο στην εξάδα.

** ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ 23 ΛΕΠΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ τι έγινε

Ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα, ο Χρίστος Χαραλάμπους στο γήπεδο...

-19:23 Τώρα το πρώτο σφύριγμα.

-2' Μεγάλη ευκαιρία με την έναρξη. Ο Ιωάννου σε θέση βολής έκανε το τελείωμα, ο Φαμπιάνο ενήργησε έγκαιρα και απέκρουσε το πλασέ.

-5' Πρώτη ευκαιρία και για την Ομόνοια με διαγώνιο σουτ του Μπάρκερ, σε κόρνερ ο Λόρια που είχε κλείσει την γωνία του.

-8' Nέα πολύ καλή φάση οι πράσινοι με σουτ του Λανγκ στην κίνηση μέσα στην περιοχή, λίγο έξω.

-15 λεπτά στο ντέρμπι. Πιο επιθετική η ομάδα του Φερέρα μέχρι στιγμής.

-Φθάσαμε στο 20'. Παιχνίδι κέντρου στα τελευταία λεπτά, έχουν αλληλοεξουδετερωθεί οι δυο ομάδες.

-23' Επικίνδυνη σέντρα από δεξιά, ο Μραζ σε θέση βολής για πολύ λίγο δεν πρόλαβε να κάνει την κεφαλιά.

-29' Πρώτη κίτρινη, στον Ψάλτη για φάουλ στον Παρούτη που προσπάθησε να κάνει... κούρσα από αριστερά. Συμπλήρωσε τρεις και χάνει Άρη ή Ολυμπιακό.

-Μισή ώρα παιχνιδιού. Καλός ο ρυθμός αλλά εδώ και αρκετή ώρα δεν έχουμε μεγάλη ευκαιρία.

-30' Διαγώνιο σουτ του Αμπαρτζουμιάν στην περιοχή, ο Λανγκ με τάκλιν σταμάτησε την πορεία της μπάλας.

εγγγεγε

-31' ΓΚΟΛ 0-1! Έγινε λάθος στην άμυνα της Ανόρθωσης και η Ομόνοια το εκμεταλλεύτηκε. Λάθος πάσα από τον Σάμπο που από το κέντρο της άμυνας προσπάθησε να βρει αριστερά τον Μπαϊσίνιο, ο Ανσαριφάρντ μπήκε στην πορεία της μπάλας και κέρδισε, από δεξιά μπήκε στην περιοχή και γύρισε στον Λοΐζου ο οποίος από κοντά πλάσαρε τον Λόρια - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-33' Κάρτα στον Ανσαριφάρντ γιατί έσπρωξε τον Παρούτη σε μια μικροένταση.

τρβτβρρτββρτ

-45' ΓΚΟΛ 1-1! Λάθος πάσα του Κούσουλου, κέρδισε ο Γκερέρο λίγα μέτρα έξω απ' την περιοχή, έδωσε κάθετα στον Μραζ και αυτός με πλασέ μέσα στην περιοχή νίκησε τον Φαμπιάνο. Πρώτο γκολ με τη φανέλα της Κυρίας για τον Σλοβάκο - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

-Τέλος ημιχρόνου. Πολύ καλός ο ρυθμός στα πρώτα 45 λεπτά χωρίς κάποια ομάδα να έχει κυριαρχήσει παρόλο ότι η Ομόνοια ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα. Τα δυο γκολ "σφράγισαν" τις προσπάθειες των δυο ομάδων και το β' μέρος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

-Χωρίς αλλαγές αρχίζει το β' μέρος.

-52' Κλασική ευκαιρία η Ανόρθωση. Εξαιρετική κάθετη του Γκερέρο στον Μραζ που από κοντά έκανε ένα τεχνικό πλασέ για να περάσει τη μπάλα πάνω απ' τον Φαμπιάνο, έτοιμος ο Βραζιλιάνος που διώχνει σε κόρνερ.

φγηφγηφγη

-53' ΓΚΟΛ 2-1! Ξανά ο Μραζ! Φάση διαρκείας μετά από κόρνερ, ο Σλοβάκος αφέθηκε ελεύθερος στην καρδιά της άμυνας και μετά από κάθετη πάσα του Ιωάννου με το κεφάλι, με ωραίο γυριστό εξ επαφής βάζει το 2ο του γκολ στο ντέρμπι! ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-57' Τριπλή αλλαγή ο Φερέρα. Μπασιρού, Μάθιους, Ζαχαρίου αντί Κασάμα, Ψάλτη, Λοΐζου.

-62' Κάρτα στον Αμπαρτζουμιάν για φάουλ στον Μπάρκερ.

-65' Ο Παπουλής στη θέση του Κούσουλου, τέταρτη αλλαγή ο κόουτς της Ομόνοιας.

-68' Πρώτη αλλαγή ο Βέσκο, Χριστοφή αντί Γκερέρο.

-70 λεπτά. Χωρίς μεγάλη φάση μετά το γκολ. Δεν έχει καταφέρει να αντιδράσει η Ομόνοια.

-73' Επικίνδυνο γύρισμα του Χριστοφή από δεξιά στην περιοχή, απομάκρυνε ο Γιούστε.

ςφεφεφςε

-73' ΓΚΟΛ 3-1! Χατ-τρικ ο Μραζ. Γύρισμα του Σάμπο από δεξιά στον Παρούτη, αυτός έκανε το πλασέ στην κίνηση, η μπάλα πήγαινε έξω αλλά ο Μραζ ήταν ξανά στην σωστή θέση και εξ επαφής νίκησε για τρίτη φορά τον Φαμπιάνο - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-77' Ο Σράντι στη θέση του Μπέζους και ντεμπούτο.

-Τελευταία δέκα λεπτά, πολύ δύκολα θα αλλάξει κάτι με την εικόνα που παρουσιάζει η Ομόνοια στο 2ο ημίχρονο.

-87' Διπλή αλλαγή ο Βέσκο. Ο Αντωνίου στη θέση του Παρούτη, ο Αντονίν στη θέση του Μραζ.

-89' Κάρτα στον Σάμπο για φάουλ στον Μπασιρού.

-Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

-94' ΓΚΟΛ 4-1! Σκόρερ ο Αντονίν με κοντινό πλασέ από πολύ πλάγια θέση. Ο Φαμπιάνο απέκρουσε ασταθώς το πρώτο του πλασέ αλλά με δεύτερη προσπάθεια τα κατάφερε ο Ισπανός που πέρασε στο ματς πριν λίγα λεπτά - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-ΤΕΛΟΣ, η Ανόρθωση πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη.

Ανόρθωση (Β.Μιχαΐλοβιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Κορέια, Τεχέρα, Γκερέρο (68' Χριστοφή), Παρούτης (87' Αντωνίου), Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο, Χάρογιαν, Ιωάννου, Μραζ (87' Αντονίν).

-Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Φερέιρα, Αντονίν, Αντωνίου, Πάντσεον, Κορρέα, Κωνσταντίνου, Χριστοφή.

Ομόνοια (Γ.Φερέρα): Φαμπιάνο, Ψάλτης (57' Μάθιους), Γιούστε, Κασάμα (57' Μπασιρού), Λοϊζου (57' Ζαχαρίου), Μπάρκερ, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Λανγκ, Κούσουλος (65' Παπουλής), Μπέζους (77' Σράντι).

-Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Μάθιους, Παπουλής, Κίτσος, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Σράντι, Παναγιώτου, Μιξ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους.

Κίτρινες: Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο / Ψάλτης, Ανσαριφάρντ

Διαιτητής: Fernandes Correira Gustavo
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος