Ολυμπιακός - Ανόρθωση: "Διπλό" και 2/2 με δυο του Γκερέρο! (φώτος)

Δυο στα δυο για την βαθμολογικά αδιάφορη Ανόρθωση στην Β' φάση. Μετά την Δόξα εντός έδρας, κέρδισε και τον Ολυμπιακό εκτός έδρας με 1-2 και ανέβηκε στους 39 βαθμούς. Οδυνηρή ήττα για τους μαυροπράσινους μετά το μεγάλο διπλό επί της ΑΕΛ.

MVP ο Γκερέρο που πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ με χτύπημα φάουλ στο 1ο μέρος (18') και στο 2ο (70') χάρισε το τρίποντο με πέναλτι για το οποίο οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα. Στο μεταξύ (55') είχε ισοφαρίσει ο Έσελινκ.

Η ήττα αφήνει τον Ολυμπιακό στους 19 βαθμούς, τρεις πίσω από την ΕΝΠ και πέντε πίσω από την Δόξα.

Ο Νικόλας Γωγάκης ήταν στην περιγραφή του αγώνα, ο Αντρέας Ροκόπος στο γήπεδο...

*Τιμωρημένος ο Μάκης Σεργίδης, στον πάγκο του Ολυμπιακού ο Κυριάκος Πολυκάρπου.

-Ο Κυριάκος Αθανασίου σφυρίζει την έναρξη.

-4' Τεράστια ευκαιρία η Ανόρθωση. Ο Παρούτης από αριστερά γύρισε στον Γκερέρο ο οποίος εξ επαφής γύρισε και έκανε το σουτ, η μπάλα μόλις πάνω απ' τα δοκάρια.

-Δέκα λεπτά συμπληρωμένα, μπήκε επιθετικά η ομάδα του Βέσκο.

-Προσπαθεί να ισορροπήσει ο Ολυμπιακός και να ανέβει ψηλά.

εργγρρεγ

-18' ΓΚΟΛ 0-1! Εκπληκτικό χτύπημα φάουλ του Γκερέρο ορισμένα μέτρα εκτός περιοχής, δοκάρι και μέσα!

-20' Σπουδαία ευκαιρία για το 0-2 η Κυρία. Αντεπίθεση, ο Μραζ στον Χριστοφή, αυτός στον Παρούτη, το πλασέ του οποίου... έβγαλε ο Μολ με δύσκολη απόκρουση.

-25 λεπτά στο Μακάρειο. Εντελώς ακίνδυνος ο Ολυμπιακός που δεν απείλησε καθόλου. Μπήκε πολύ δυνατά η Ανόρθωση που έβαλε ένα γκολ και έχασε άλλες δυο κλασικές ευκαιρίες.

-31' O Ψύχας γέμισε κάθετα, πολύ άστοχη η κεφαλιά του Κορομά.

-40 λεπτά παιχνιδιού. Έχει την κατοχή μετά το 0-1 ο Ολυμπιακός αλλά δεν μπορεί να απειλήσει καθόλου.

-42' Ο Γκερέρο σε θέση βολής, τον πρόλαβε ο Μπάρτι, κόρνερ η μπάλα.

-44' Επικίνδυνα ο Ψύχας στην περιοχή, πήγε πολύ πλάγια και από δύσκολη γωνία αστόχησε. Η καλύτερη φάση του Ολυμπιακού μέχρι στιγμής.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-Διπλή αλλαγή ο Ολυμπιακός με την επανέναρξη. Χαραλάμπους, Κα αντί Μπάρτι, Ψύχα.

-47' Πτώση του Γιακουμάκη στην περιοχή μετά από διεκδίκηση με τον Λόρια. Ζητά πέναλτι ο Ολυμπιακός, διακόπτει το παιχνίδι ο διαιτητής γιατί ο παίκτης του Ολυμπιακού χτύπησε στο κεφάλι.

-48' Κίτρινη στον Νάνι για διαμαρτυρίες.

-Είναι εντάξει ο Γιακουμάκης.

-51' Ο Χαραλάμπους το σουτ εξ επαφής, ο Αρτυματάς έβαλε το σώμα και έκοψε.

τρτρθ

-55' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Έσελινκ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κυριάκου ισοφαρίζει.

-59' Διπλή αλλαγή ο Βέσκο, Γουαρίς-Κορέια στις θέσεις Χριστοφή-Κίκο.

-61' Κάρτα στον Τεχέρα για φάουλ στον Γιακουμάκη.

-64' Σουτ του Γιακουμάκη από το ύψος της περιοχής, άστοχο.

-65' Ο Αντονίν στην θέση του Μραζ.

-66' Πλασέ του Κορομά εξ επαφής, ο Λόρια βγήκε έγκαιρα, έκλεισε την γωνία και απέκρουσε με τα πόδια.

-68' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση. Μαρκάρισμα του Κυριάκου στον Παρούτη, στο έδαφος ο παίκτης της Ανόρθωσης, ο ρεφ Αθανασίου δείχνει την άσπρη βούλα.

-Διαμαρτύρονται έντονα οι παίκτες του Ολυμπιακού.

423324342

-70' ΓΚΟΛ 1-2 ξανά μπροστά η Ανόρθωση με το πέναλτι του Γκερέρο!

-71' Ο Σλόγκαρ αντί του Γιακουμάκη.

-73' Κόρνερ ο Κυριάκου, η μπάλα χτύπησε σε παίκτη της Ανόρθωσης και πήρε τροχιά προς τα δίκτυα, έβγαλε την απόκρουση ο Λόρια.

-78' Πρόβλημα για τον Τεχέρα, στην θέση του ο Αντωνίου.

-80' Ιωάννου και Σάλι στις θέσεις Πεχλιβάνη και Νάνι.

-Άλλα δέκα λεπτά στο Μακάρειο, προσπαθεί να αντιδράσει ο Ολυμπιακός και να πάρει κάτι απ' το ματς.

-83' Σουτ του Κυριάκου, εύκολα ο Λόρια.

-88' Κίτρινη στον Αντωνίου για φάουλ στον Έσελινκ.