"Κόλλησαν" στο ντέρμπι Ομόνοια και Ανόρθωση (φώτος)

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι ανάμεσα στην Ομόνοια και την Ανόρθωση, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τη β΄ φάση του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες κόλλησαν… στο 0-0. Ανεπιθύμητος συμβιβασμός για τους "πράσινους" και τους "μπλε". Η Ομόνοια έχασε την ευκαιρία να… τελειώσει την Ανόρθωση από την υπόθεση τίτλος ενώ κινδυνεύει να πέσει από την 1η θέση αν κερδίσει η ΑΕΛ τον Απόλλωνα. Όσον αφορά την Ανόρθωση θα μπορούσε με τη σειρά της να κερδίσει και να ξανά μπει γερά στη "μάχη" για τον τίτλο. Σπουδαία απόκρουση του Φαμπιάνο στο 90+2 σε προβολή του Χουσμπάουερ, μπορούσε ο Παπουλής στο τελευταίο λεπτό να χαρίσει τη νίκη στην Ομόνοια, αλλά ο Λόρια ήταν σε ετοιμότητα. Στους 60β η Ομόνοια, στους 53β η Ανόρθωση. Ενδιάμεσα ΑΕΛ με 58β και Απόλλωνας με 55β.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα στο ντέρμπι, ειδικά στα πρώτα 20-25 λεπτά, με αρκετές τελικές ευκαιρίες. Είχε μεγάλη φάση με Κβιλιτάια η Ανόρθωση, ευκαιρία με Τσέποβιτς η Ομόνοια. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή μπάλας στο 61%. Στην επανάληψη μπήκε καλύτερα η Ομόνοια, είχε δοκάρι με κεφαλιά του Βργκοτς που λίγο έλειψε να σκοράρει σε λάθος εστία, ενώ λίγο αργότερα ο Φαμπιάνο είπε ξανά ΟΧΙ στον Κβιλιτάια. Προς το τέλος πήραν ρίσκα οι δύο ομάδες και θα μπορούσαν να σκοράρουν στις καθυστερήσεις.

Το kerkida.net σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα από το ΓΣΠ...

Έναρξη...

1΄ Επικίνδυνη σέντρα από το Σεχού, πρόλαβε ο Αρτυματάς και έδιωξε με το κεφάλι

3΄ Σουτ από τον Τιάγκο, σε ετοιμότητα ο Λόρια

- Αβίαστα λάθη στο μεσοαμυντικό χώρο από τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά

7΄ Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση! Γύρισμα του Βργκοτς από δεξιά, ο Κβιλιτάια το τελείωμα από κοντά και απόκρουση του Φαμπιάνο. Στη συνέχεια δυνατό σουτ από τον Αρτυματά, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ

-Πέρασε ανεκμετάλλευτο το κόρνερ

12΄ Καλύτερη η Ανόρθωση μετά το πρώτο 5λεπτο

16΄ Ευκαιρία για την Ομόνοια μετά από εκτέλεση φάουλ του Λέζιακς, στο δεύτερο δοκάρι ξεπέταγμα από τον Τσέποβιτς αλλά δεν βρήκε στόχο με το... δεξί

40΄ Παιχνίδι κέντρου κυρίως στα τελευταία 15 λεπτά

41΄ Ωραία προσπάθεια από τον Γκαλίτσιο εκτός περιοχής και σουτ με το αριστερό, λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι η μπάλα

45΄ Άστοχο σουτ από τον Γκόμεθ, εκτός περιοχής

Τέλος ημιχρόνου, χωρίς καθυστερήσεις

-Πέντε τελικές η Ομόνοια, τέσσερις η Ανόρθωση, στο 61% κατοχή μπάλας για τους γηπεδούχους, σύμφωνα με την Primetel

Καλός ρυθμός στο ματς στο πρώτο μέρος με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο, όμως την Ομόνοια να έχει την κατοχή. Μια διπλή ευκαιρία με Κβιλιτάια και Αρτυματά για την Ανόρθωση με τον Φαμπιάνο να λέει όχι στον Γεωργιανό και μια ευκαιρία για την Ομόνοια με προβολή του Τσέποβιτς να καταλήγει άουτ μετά από φάουλ του Λέζιακς. Η Ανόρθωση προσπάθησε να περιορίσει τον Λέζιακς με τους Αμπαρτζουμπιάν και Γκαλίτσιο να τον μαρκάρουν στενά.

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

-Χωρίς αλλαγές από Μπεργκ και Κετσπάγια

48΄ Πρώτη κίτρινη κάρτα- Στον Γκαλίτσιο για φάουλ στον Λέζιακς

49΄ Μεγάλη φάση για την Ομόνοια- Εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο, κεφαλιά του Βργκοτς η μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια ο Χούμποτσαν δεν βρήκε στόχο. Τυχερός... στην ατυχία του ο αμυντικός της Ανόρθωσης

53΄ Γύρισμα του Λέζιακας, έδιωξε ο Λόρια

-Καλύτερη η Ομόνοια στο ξεκίνημα της επανάληψης

54΄ Κίτρινη στον Κορέια για φάουλ στον Λοϊζου.

55' Κίτρινη κάρτα και στον Κούσουλο για φάουλ στον Κβιλιτάια.

57΄ Ευκαιρία για την Ανόρθωση, εντυπωσιακή επέμβαση από τον Φαμπιάνο. Σουτ του Κβιλιτάια, έδιωξε ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας.

59΄ Μακρινό σουτ του Κούσουλου, έξω

63΄ Χλιαρό σουτ του Τιάγκο, άουτ η μπάλα

64΄ Χουσμπάουερ αντί Μπουσουλάζιτς, η πρώτη αλλαγή για τον Τιμούρ

66΄ Μακρινό σουτ του Οκριασβίλι, πολύ άστοχο

68΄ Ζήτησε φάουλ η Ανόρθωση στον Κορέα από τον Σέχου ο οποίος πήγαινε προς την εστία της Ομόνοιας. Ο Θεουλή είπε να συνεχιστεί το παιχνίδι

70΄ Τελευταίο 20λεπτο, κόρνερ για την Ομόνοια. Εύκολα ο Λόρια.

73΄ Πέσιμο του Τιάγκο στην περιοχή της Ανόρθωσης, επιθετικό φάουλ

75΄ Παρατηρήσεις στον Τιμούρ Κετσπάγια από τον Θεουλή- Διαμαρτυρήθηκε έντονα ο κόουτς της Ανόρθωσης στον 4ο διαιτητή Γιάννη Αναστασίου

-Ετοιμάζει Παπουλή και Κακουλλή ο Μπεργκ

79΄ Παπουλής στη θέση του Ασάντε και Κακουλλής αντί Τσέποβιτς

81΄ Τελική προσπάθεια από τον Παπουλή, σε ετοιμότητα στην κλειστή του γωνία ο Λόρια

82΄ Ο Καλτσάς στη θέση του Αμπαρτζουμιάν

85΄ Σέντρα του Παπουλή, κεφαλιά του Κακουλλή, μπλόκαρε ο Λόρια

87΄ Σουτ από τον Οκριασβίλι εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα

89΄ Ο Χριστοφή στη θέση του Κβιλιτάια

+3 λεπτά

90+2 Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση! Από κοντά ο Χουσμπάουερ με προβολή μετά από σέντρα του Χριστοφή, εκπληκτική απόκρουση ο Φαμπιάνο