Με δυο γκολ του Ζαχίντ... το πρώτο διπλό! (φώτος)

Με δυο γκολ του Γκάγιας Ζαχίντ, το ΑΠΟΕΛ πέρασε με 0-2 από την έδρα της ΕΝΠ. Δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτο διπλό για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη που ανέβηκε στους 7 βαθμούς. Τέταρτη σερί ήττα για τους βυσσινί που παραμένουν στον πυθμένα χωρίς βαθμό.

Οι γαλαζοκίτρινοι ξεκίνησαν ιδανικά με γκολ μόλις στο 2ο λεπτό και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, παρόλο που οι γηπεδούχοι ανέβασαν απόδοση κατά διαστήματα και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν. Το ματς ουσιαστικά τέλειωσε στο 72' όταν ο Νορβηγοπακιστανός πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο "Τάσος Μάρκου"...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Μονόλεπτη σιγή εις μνήμη του Κόκου Οικονόμου, παλαίμαχου της ΕΝΠ

-Ξεκίνησε ο αγώνας

-1' Ευκαιρία στα 38 δευτερόλεπτα. Κόρνερ του Ατζίλι, κεφαλιά-ψαράκι του Ενσούε, σε νέο κόρνερ ο Γκατσέφσκι

-2' ΓΚΟΛ 0-1 το ΑΠΟΕΛ στο 1 λεπτό και 10 δευτερόλεπτα! Μετά την εκτέλεση του δεύτερου κόρνερ, έγιναν πολλές διεκδικήσεις στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Ζαχίντ και αυτός από κοντά πλάσαρε για το πολύ γρήγορο γκολ

-6' Τρίτη τελική σε έξι λεπτά για τους γαλαζοκίτρινους. Ο Ατζίλι από αριστερά γύρισε, ο Νούχιου έκανε το πλασέ στην κίνηση, έξω η μπάλα

-8' Αναγκαστική αλλαγή το ΑΠΟΕΛ. Ο Γουίλερ αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Στη θέση του ο Σιέλης

-15 λεπτά στο Παραλίμνι. Ελέγχουν πλήρως οι φιλοξενούμενοι

-16' Διαμαρτυρίες από την ΕΝΠ γιατί δόθηκε χέρι του Μαρκόβσκι και ενώ έφευγε απέναντι στον Σίλβα. Ο επιθετικός της ΕΝΠ "έβαλε" το χέρι όπως έδειξαν τα ριπλέι

-19' Κεφαλιά του Νούχιου, έξω. Ως μη γενόμενη η φάση αφού υποδείχθηκε οφσάιντ. Ήταν ακάλυπτος ο στράικερ του ΑΠΟΕΛ τη στιγμή της σέντρας

-23' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Μετά από πάσα του Ανουάρ, ο Νούχιου έκανε το πλασέ στην κίνηση από κοντά, η μπάλα χτύπησε σε σώμα αμυντικού και πήγε κόρνερ

-25' Πτώση του Μαρκόβσκι και διαμαρτυρίες για πέναλτι. Ο επιθετικός της ΕΝΠ "άνοιξε" τη μπάλα και... έπεσε πάνω στον Σιέλη που ήταν μέσα στην περιοχή και άνοιξε το πόδι για να παίξει τη μπάλα. Ο διαιτητής έκρινε ότι δεν υπάρχει παράβαση

-27' Διάλειμμα για νερό

-29' Λάθος από τον Σίλβα που πήγε να κοντρολάρει τη μπάλα με τα πόδια αλλά του ξέφυγε και πήγε κόρνερ

-32' Πρώτη ευκαιρία για τους βυσσινί, με συρτό σουτ του Φαν Άνχολντ μόλις μέσα στην περιοχή, δίπλα απ' το δοκάρι η μπάλα

-35 λεπτά. Ανέβασε απόδοση η Ένωση τα τελευταία λεπτά και προσπαθεί για την ισοφάριση

-38' Πλασέ του Φελίπε εκτός περιοχής, εύκολα ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ

-41' Εξαιρετική κάθετη του Τάμαρι στον Νούχιου, ο Γκατσέφσκι βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε

-Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος, με μια αλλαγή για την ΕΝΠ. Ο Μαϊσουράτζε στη θέση του Κοσμά

-48' Κάρτα στον Ανουάρ για φάουλ στον Μαρκόβσκι λίγο έξω απ' την περιοχή. Στο έδαφος ο παίκτης της ΕΝΠ και μέσα το ιατρικό τιμ

-Είναι ΟΚ ο Μαρκόβσκι, συνεχίζεται το ματς

-55 λεπτά, μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο στην επανάληψη και χωρίς φάσεις. Βλέπουμε παιχνίδι κέντρου

-60' Σουτ του Τάμαρι εκτός περιοχής, άστοχο

-60' Ο Ντένινγκ στη θέση του Μπελόνε

-65' Κίτρινη στον Φελίπε για δυνατό φάουλ στον Ανουάρ

-67' Δυνατό σουτ του Ιρέπ από πολύ μακριά, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Σίλβα. Δύσκολη απόκρουση

-70' Ο Ντονγκαλά στη θέση του Ατζίλι

-70' Διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές

-71' Ο Μπαλοτέλι στη θέση του Λουσέρο

-72' ΓΚΟΛ 0-2 το ΑΠΟΕΛ! Ο Τάμαρι από αριστερά μπήκε στην περιοχή και "έκοψε" στον Ζαχίντ που αφέθηκε αμαρκάριστος και περίπου από το σημείο του πέναλτι νίκησε τον Γκατσέφσκι

-78' Κάρτα στον Ντε Βινσέντι που τράβηξε τον Ντένινγκ και σταμάτησε αντεπίθεση της ΕΝΠ

-80' Ο Λουντέμο στην θέση του MVP του αγώνα, Γκάγιας Ζαχίντ. Φεύγει καταχειροκροτούμενος από τους ΑΠΟΕΛίστες ο Νορβηγοπακιστανός

-85' Κίτρινη στον Μαρκόβσκι για προσπάθεια εκμαίευσης πέναλτι. Μόνος του έπεσε ο επιθετικός των γηπεδούχων

-89' Μεγάλη τριπλή ευκαιρία για την ΕΝΠ! Μετά από λάθος πάσα του Λουντέμο, ο Μπαλοτέλι βγήκε φάτσα με τον Σίλβα ο οποίος βγήκε έγκαιρα και απέκρουσε, με τον ίδιο παίκτη των βυσσινί να κερδίζει ξανά, να ντριμπλάρει τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ και να πλασάρει, τον Σίλβα να αποκρούει και τον Ζόρζε να απομακρύνει πριν την γραμμή. Στο "ριμπάουντ" ο Μαρκόβσκι έκανε σουτ στην κίνηση και έστειλε τη μπάλα έξω

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-93' Καλό σουτ του Μπαρμπόσα εκτός περιοχής, σε κόρνερ ο Σίλβα

-Τέλος, το ΑΠΟΕΛ ανεβαίνει στους 7 βαθμούς και η ΕΝΠ παραμένει "κολλημένη" στους μηδέν

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Ιρέπ, Φαν Άνχολντ, Λουσέρο (71' Μπαλοτέλι), Μπελόνε (60' Ντένινγκ), Θεοδώρου, Κοσμάς (46' Μαϊσουράτζε), Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μαρκόβσκι

-Στον πάγκο: Πέτρου, Μουλαζίμης, Ουντόζι, Κοτσώνης, Κολοκούδιας, Κυριάκου

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ενσούε, Τζεράλδες, Ζόρζε, Γουίλερ (8' Σιέλης), Ανουάρ, Ζαχίντ (80' Λουντέμο), Ντε Βινσέντι, Τάμαρι, Ατζίλι (70' Ντονγκαλά), Νούχιου

-Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Σάντος, Ντίας, Σατσιάς, Εφραίμ, Κατσαντώνης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φελίπε, Μαρκόβσκι / Ανουάρ, Ντε Βινσέντι

Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος