"Καθάρισαν" οι… νέοι και ο... παλιός! (φώτος)

Τον «πάγωσε» ο Κονέ αλλά ο Απόλλωνας αντέδρασε και ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο 3-1. Η ομάδα του Αυγουστή μπήκε στο παιχνίδι με το 0-1 στη πλάτη αφού ο Αφρικανός ταχύτατος ακραίος του Κλάφουριτς σκόραρε στο 2’. Ακολούθησε καταιγίδα… με Ματέι, Μπένσοπ και Παπουλή να σκοράρουν και να απλοποιούν τα πράγματα. Παπουλής και Ματέι έκαναν εντυπωσιακά πράγματα σκορπώντας μεγάλη ικανοποίηση στο Τσίρειο. Θετικός ξανά ο φορ Μπένσοπ που ταλαιπώρησε την άμυνα του Εθνικού, απόφαση Σωφρόνη να μείνει εκτός στην επανάληψη. Καλή εμφάνιση και από το τρίτο μεταγραφικό απόκτημα, Ντένιτς. Επανεμφάνιση Χάμπου μετά από τις 14 Δεκεμβρίου. Προσπάθησε ο Εθνικός που είχε τις στιγμές του αλλά λύγισε από την ανωτερότητα του αντίπαλου.  Η προσφυγική ομάδα μείωσε με πέναλτι του Λαμπάν στο 82’ και κατάφερε να αγχώσει την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή αλλά το 3-2 έμεινε μέχρι το τέλος. Στους 32 βαθμούς ο Απόλλωνας, στους 14 ο Εθνικός. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες

- 2' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 0-1! Ο Κονέ! Λάθος από την άμυνα του Απόλλωνα, η μπάλα έφθασε στον Δημήτρη Χαραλάμπους, αυτός πέρασε στον χώρο για τον γρήγορο Κονέ, ο Αφρικανός μπήκε στη περιοχή και πλάσαρε εύστοχα. Ο ταχύτατος Κονέ έφυγε στην κόντρα και άνοιξε το σκορ.

- 3' Πέδρο και Παπουλής συνδυάστηκαν, ο τελευταίος μπήκε στη περιοχή από τα δεξιά, έκανε το παράλληλο γύρισμα αλλά δεν βρέθηκε κανείς στη πορεία της μπάλας. Προσπάθησε ο Ματέι αλλά δεν βρήκε τη μπάλα.

- 5' Τεράστια ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Χαραλάμπους γέμισε στη περιοχή, ο Κονέ μπροστά από τον Μολ κάνει το βολέ η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Πολύ μεγάλη φάση για το 0-2.

- 7' Στημένη φάση για τον Απόλλωνα, με κομπίνα εκτέλεσαν οι Πέδρο-Σαρδινέρο, η μπάλα στον Παπουλή μέσα στη περιοχή, ο έμπειρος άσος έκανε το σουτ, η μπάλα στα χέρια του Μπογκατίνοφ.

- 9'  Νέα απειλή από τον Εθνικό, ο Ίλια Μαρκόσκι έφυγε στην κόντρα, έκανε το σουτ η μπάλα στα χέρια του Μολ.

- 10' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 1-1! Ο Ματέι!!! Πήρε τη μπάλα από τον Παπουλή, ο Ρουμάνος γύρισε με μέτωπο προς την εστία και με ένα αριστερό φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στο "παραθυράκι" του Μπογκατίνοφ. Πανέμορφο γκολ από τον Ματέι!!!

- 13' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα να γυρίσει το ματς. Ο Σαρδινέρο πήρε υπέροχη πάσα από τον Ματέι, ο Ισπανός μπροστά από τον Μπογκατίνοφ έκανε το πλασέ, σταθερά μαζεύει ο κίπερ του Εθνικού.

- 14' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 2-1! Ο Μπένσοπ σκοράρει και γυρίζει το παιχνίδι πολύ γρήγορα! Ασίστ του Παπουλή που είδε την κίνηση του Μπένσοπ ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Μπογκατίνοφ.

- 20' Ένα τρελό 20λεπτο με τρια γκολ και μπόλικες φάσεις. Πολύ ωραίο παιχνίδι στο Τσίρειο!

- 22' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 3-1! Έκρυψαν την μπάλα οι ποδοσφαιριστές του Αυγουστή, ο Παπουλής με πλασέ το 3-1! Άλλαξαν οι ρόλοι στο τρίτο γκολ, ο Ματέι φοβερή ασίστ που έβγαλε μόνο τον Παπουλή απέναντι στον Μπογκατίνοφ, με πλασέ ο έμπειρος άσος έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

- 27' Δυσκολεύονται αφάνταστα οι αμυντικοί του Εθνικού απέναντι στους γρήγορους Μπένσοπ, Ματέι όπου μαζί με τον Παπουλή κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι.

- 29' Ο Πέδρο από τα δεξιά, γύρισε προς το μέρος του Μπένσοπ, αυτός απευθείας το βολέ, δύσκολα ο Μπογκατίνοφ!

- 34' Στημένο για τον Απόλλωνα, ο Πέδρο εκτέλεσε, πήδηξαν τρεις ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων δεν βρήκε κανείς τη μπάλα έτσι ώστε να τη στείλουν στα δίχτυα.

- 35' Έγινε νέο λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα, ο Ίλια Μαρκόσκι στη περιοχή δεν μπόρεσε να αποφύγει τον Σελίμοβιτς, ο στόπερ του Απόλλωνα ανέκοψε τον άσο του Εθνικού και απομάκρυνε.

- 37' Κίτρινη κάρτα για δυνατό φάουλ του Ηλία στον Πέδρο.

- 40' Εκτέλεση κόρνερ του Ματέι, η μπάλα έφθασε στον Παπουλή, αυτός το σουτ η μπάλα στα σώματα, ο Σακέτι ξανά το δυνατό σουτ, η μπάλα πάνω από την εστία.

- 42' Καταιγιστικός ο Απόλλωνας, τριπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ο Παπουλής μπήκε στη περιοχή, γύρισε στον Σαρδινέρο, βγαίνει και απομακρύνει ο Μπογκατίνοφ, η μπάλα στον Μπένσοπ ο οποίος έκανε το σουτ η μπάλα στα σώματα, η μπάλα έμεινε "ζωντανή" με τον Μπένσοπ να κάνει δυνατό συρτό σουτ μόλις άουτ!

- 43' Ο Κονέ στη περιοχή του Απόλλωνα, το ψηλοκρεμαστό σουτ, η μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ημίχρονο στο Τσίρειο, ένα γεμάτο πρώτο μέρος με 4 γκολ και πολλές φάσεις κυρίως από τον Απόλλωνα.

Στα αποδυτήρια θα μείνει ο Τσάρλισον Μπένσοπ για λόγους τακτικής όπως έχει ενημερώσει η Cytavision. Μέσα ο Σερζ Γκακπέ.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 46' Δοκάρι για τον Εθνικό με σουτ του Κονέ, στην συνέχεια ο Ηλία το σουτ, απόκρουση Μολ!

- 52' Σέντρα του Βασιλείου στη περιοχή, ο Ντένιτς το σουτ η μπάλα πάνω από την εστία.

- 55' Μονομαχία Ευσταθίου και Ματέι στη περιοχή, στο έδαφος ο Ρουμάνος. Φαίνεται από την επαναληπτική προβολή το χέρι του αμυντικού του Εθνικού να βρίσκει στο πρόσωπο του Ματέι.

- 59' Στημένη φάση για τον Εθνικό, ο Μιγκελίτο εκτέλεσε, ο Μαρκόφσκι πήδηξε για το κεφάλι η μπάλα λίγο άουτ.

- 60' Σουτ του Δημήτρη Χαραλάμπους, πέφτει ο Μολ και μπλοκάρει.

- 62' Επανεμφάνιση του Χάμπου, παίρνει τη θέση του αρχηγού Παπουλή.

- 66' Πολύ καλή κομπίνα από τον Εθνικό, ο Μαρκόσκι μοίρασε στον Μιγκελίτο, ο Πορτογάλος το δυνατό σουτ η μπάλα μόλις έξω.

- 70' Κόρνερ του Πέδρο, ο Ντένιτς το κεφάλι η μπάλα άουτ.

- 74' Δυνατό σουτ του Λαμπάν η μπάλα πάνω από την εστία του Μολ, καλό το σουτ του άσου του Εθνικού.

- 76' Γύρισμα του Σαρδινέρο, ο Γκακπέ από κοντά έκανε την προβολή αλλά ήταν άτυχος αφού το σώμα του πέφτοντας σταμάτησε τη πορεία της μπάλας! Ο Γκακπέ βρήκε και τη μπάλα με το χέρι.

- 77' Στην αντεπίθεση ο Κονέ από τα αριστερά, έκανε το παράλληλο γύρισμα προς το μέρος του Μαρκόσκι, πέφτει ο Μολ και καθαρίζει.

- 81' Πέναλτι για τον Εθνικό! Ο Χριστοδούλου σφύριξε την παράβαση για μαρκάρισμα του Σακέτι στον Κονέ. Από το τελευταίο ριπλέι φαίνεται ο Αργεντινός να βρίσκει τη μπάλα. Ο ρεφ ήταν σε κοντινό σημείο και έδωσε το πέναλτι. Κίτρινη στον Σακέτι.

- 82' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό και 3-2. Ο Λαμπάν εύστοχος από τα 11 βήματα!

- 86' Ο Πίττας από πλεονεκτική θέση, δεν βρίσκει στόχο. Παραμένει το 3-2 και το... άγχος στο Τσίρειο.

ΤΡΙΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων, μπροστά ο Εθνικός για να ισοφαρίσει.

- 90+2' Σκοράρει ο Πίττας αλλά είναι σε θέση οφσάιντ.

ΤΕΛΟΣ στον αγώνα

Απόλλων: Μολ, Αντωνιάδης, Σελίμοβιτς, Ματέι (Πίττας 78'), Βασιλείου, Σακέτι, Ζοάο Πέδρο, Ντένιτς, Σαρδινέρο, Παπουλής (Χάμπος 62'), Μπένσοπ (Γκακπέ 46')

-Στον πάγκο Δημητρίου, Χάμπος, Γιαννιώτας, Γκακπέ, Πίττας, Σάλαϊ, Φακούντο.

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Τεξέιρα, Χαραλάμπους (Κ. Ηλία 67'), Λαμπάν, Μαρκόσκι, Κυπριανού, Ι.Μαρκόβσκι, Κονέ, Μ.Ηλία (Παπαγεωργίου 57')

-Στον πάγκο Στρατηλάτης, Φοινίρης, Κ.Ηλία, Ντενίλσον, Χουντόμπιακ, Κουσιάππα, Α.Ηλία, Παπαγεωργίου, Ιωάννου

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μιχαηλίδης Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Τσαγγάρης Μάριος