Ο Εθνικός νίκησε, αλλά ο Απόλλωνας προκρίθηκε στην παράταση! (φώτος)

Μετά από ένα συγκλονιστικό επαναληπτικό αγώνα στο Δασάκι, ο Απόλλωνας προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του κυπέλλου στην παράταση. Ο Εθνικός κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα (2-0, 22΄ Ιωάννου, 71΄ Μιγκελίτο) και να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Ο Ματέι στο 95΄ πέτυχε το γκολ πρόκρισης ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα κακώς ακυρώθηκε γκολ του Παπουλή ως οφσάιντ. Το τελικό 2-1 για τον Εθνικό, έστειλε τον Απόλλωνα στους "4" εκεί όπου θα αναμετρηθεί με την ΑΕΛ.

To kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα...

5΄ Τίποτα αξιόλογο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Παιχνίδι... κέντρου

12΄ Χωρίς τη μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Χωρίς ιδιαίτερα ρίσκα από τις δύο ομάδες

19΄ Παρατηρήσεις από τον Τιμόθεο Χριστοφή στον Ντιν Κλάφουριτς για διαμαρτυρίες

22΄ ΓΚΟΛ! Ο Πέτρος Ιωάννου με κεφαλιά το 1-0 για τον Εθνικό! Ο 21χρονος αμυντικός αμαρκάριστος  με πισινή κεφάλια "νίκησε" τον Δημητρίου στην πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς. Νέα δεδομένα στην... υπόθεση πρόκριση. Ασίστ ο Χουντόμπιακ

23΄ Από την προσπάθεια του Γιαννιώτα, δεν μπόρεσε από κοντά ο Μπένσοπ, κόρνερ για τους φιλοξενούμενους

28΄ Ο Μαρκόφκι από κοντά δεν βρήκε στόχο. Μεγάλη φάση για το 2-0. Ο Κονέ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά

30΄ Καλύτεροι οι γηπεδούχοι μετά το γκολ

31΄ Νέα καλή στιγμή για τον Εθνικό. Σουτ του Μαρκόφσκι μέσα από την περιοχή, σε ετοιμότητα ο Δημητρίου

33΄ Ο Απόλλωνας έχει την κατοχή της μπάλας, 58%, αλλά αυτό δεν λέει κάτι...

34΄ Ετοιμάζει Ντεϊβισον ο Κλάφουριτς, καθώς αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στον αστράγαλο ο σκόρερ Πέτρος Ιωάννου

35΄ Έγινε η αλλαγή, μέσα ο Ντεϊβίσον, στη θέση του Ιωάννου

37΄ Προσπαθεί ο Απόλλωνας, κυρίως με Γιαννιώτα, αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει σοβαρά

38΄ Σουτ του Γιαννιώτα, δεν έβαλε δύσκολα στον Στρατηλάτη. Πρώτη τελική προσπάθεια του Απόλλωνα

41΄ Πέσιμο του Γιαννιώτα στην περιοχή του Εθνικού, σωστά ο ρεφ άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί

+1 λεπτό για το πρώτο μέρος

45+1 Κάθετη μεταβίβαση του Φακούντο με στόχο τον Πίττα, ο Στρατηλάτης βγήκε έγκαιρα και έδιωξε τη μπάλα

Τέλος ημιχρόνου

H στατιστική απεικόνιση του πρώτου 45λεπτου- Ξεχωρίζει... η μια μόλις τελική προσπάθεια του Απόλλωνα

46΄ Έναρξη β΄ ημιχρόνου με διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Παπουλής και Ματέι στις θέσεις των Γιαννιώτα-Πίττα. Δεν έμεινε καθόλου ικανοποιημένος ο κόουτς των "γαλάζιων" από την εικόνα της ομάδας του στο πρώτο μέρος

52΄ Πήγε να... χτυπήσει με Κονέ στην αντεπίθεση ο Εθνικός, αλλά "έδωσε" τη δυνατότητα στο Δημητρίου να προλάβει τη μπάλα

54΄ Ωραία ενέργεια από τον Ματέι, δεν πρόλαβε ο Μπένσοπ να εκτελέσει όπως θα ήθελε

58΄ Κίτρινη στον Χουντόμπιακ, δυνατό φάουλ στον Ματέι

59΄ Μετά από την εκτέλεση φάουλ του Ματέι, μόνος ο Σελίμοβιτς δεν βρήκε στόχο με το δεξί. Η καλύτερη φάση του Απόλλωνα

61΄ Κόκκινη κάρτα στον προπονητή τερματοφυλάκων του Εθνικού Όλεγκ Βέντσιακ για διαμαρτυρίες - Ενα.. επιθετικό φάουλ, η αιτία

62΄ Ο Κοστόφσκι στη θέση του Ι. Μαρκόφσκι

63΄ Κίτρινη στον Σελίμοβιτς

66΄ Ζήτησε πέναλτι ο Εθνικός για χέρι του Σελίμοβιτς- Οι επαναληπτικές προβολές μάλλον δικαιώνουν τον ρεφ

71΄ ΓΚΟΛ ο Εθνικός, 2-0 με Μιγκελίτο! Μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ, τραγική αμυντική συμπεριφορά του Απόλλωνα και ο Μιγκελίτο με δυνατό σουτ το 2-0! Στα ίσα... η πρόκριση!

75΄ Πατάει... καλύτερα ο Εθνικός, με τη ψυχολογία στο... ζενίθ, ψάχνει το γκολ πρόκρισης! Σαστισμένος... ο Απόλλωνας

77΄ Ο Σαρδινέρο στη θέση του Περέιρα

80΄ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα, ο Παπουλής δεν βρήκε στόχο με πλασέ εκτός περιοχής, αφού έδιωξε πρώτα τη μπάλα ο Στρατηλάτης σε σέντρα του Ενσούε

81΄ Κίτρινη στον Κορρέα

83΄ Η αγωνία χτυπάει... κόκκινο στο Δασάκι. Σοβαρό το ενδέχομενο για παρατάση. Η ΑΕΛ περιμένει... αντίπαλο. Μέτρια έως κακή η εμφάνιση του Απόλλωνα. Ο Εθνικός συνεχίζει από εκεί που έμεινε με την Ανόρθωση

87΄ Στο 59% η κατοχή μπάλας για τον Απόλλωνα. Στο 41% για τον Εθνικό

89΄ Κίτρινη στο Βασιλείου

89΄ Κίτρινη και στο Μ.Ηλία

90΄ Κίτρινη στον Κυπριανού

+3 λεπτά

90+1 Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα- Σουτ του Ντένιτς, σε ετοιμότητα ο Στρατηλάτης

90+2 Ένα λεπτό και πάμε σε παράταση, αν δεν υπάρξει 3ο γκολ. Ο Απόλλωνας ζήτηση περισσότερο το γκολ στα τελευταία δέκα λεπτά

90+3 Τέλος 90λεπτου και ΠΑΡΑΤΑΣΗ!

-Δικαίωμα για 4η αλλαγή οι δύο προπονητές

Έναρξη α΄ ημιχρόνου παράτασης

91΄ Ο Πρόγιτς στη θέση του Μ. Ηλία

91΄ Σκόραρε ο Παπουλής, αλλά κακώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Σοβαρό λάθος από τον 1ο βοηθό Χαράλαμπο Γεωργίου

94΄ Κίτρινη στον Μπεντόγια (σ.σ βοηθό του Σωφρόνη) για διαμαρτυρίες

95΄ ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας με Ματέι! Ο Μπένσοπ έδωσε στον Παπουλή ο οποίος μοίρασε την ασίστ στον Ματέι, με τον Ρουμάνο να είναι εύστοχος από καλή θέση. Πολύ κοντά στην πρόκριση ο Απόλλωνας

98΄ 2η αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό- Ο Παπαγεωργίου στη θέση του Κυπριανού

101΄ Σπουδαία απόκρουση του Δημητρίου, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χουντόμπιακ

102΄ Άστοχη κεφαλιά του Γιούστε

104΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα-Ο Ενσούε έδωσε στο Σαρδινέρο, ο οποίος άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο Παπουλής από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ

105 Τέλος α΄ ημιχρόνου παράτασης

-Έναρξη β΄ ημιχρόνου παράτασης

107΄ Ο Σάλαϊ στη θέση του Βασιλείου

110΄ Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, μπήκε και ο παράγοντας κούραση στην... εξίσωση

114΄ Κίτρινη στον Σακέτι, χάνει το πρώτο ματς με την ΑΕΛ αν προκριθεί ο Απόλλωνας. Το ίδιο ισχύει και για τον Βασιλείου