Σλόβαν-Ολυμπιακός: Ήταν γραφτό... για να πάει Πειραιά ο Απόλλωνας

Ο Ολυμπιακός Πειραιώς αντίπαλος του Απόλλωνα στα playoffs του Europa League.

Οι «ερυθρόλευκοι»  επικράτησαν 4-3 στα πέναλτι της Σλόβαν, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και το 2-2 της παράτασης.

Στις 18 Αυγούστου ο πρώτος αγώνας στο ΓΣΠ και επτά ημέρες αργότερα, στις 25 Αυγούστου η ρεβάνς στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Ζινκερνάγκελ (54'), Αγκιμπού Καμαρά (101') τα γκολ των Πειραιωτών, ενώ Σάπονιτς (90'+4') και Γκριν (108') πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων.

H διαδικασία των πέναλτι...

• 1-0 η Σλόβαν. Εύστοχος ο Ραμίρες.
  • Χαμένο πέναλτι για Ολυμπιακό με Κουντέ.
  • 2-0 η Σλόβαν. Εύστοχος ο Σάμονιτς.
  • 2-1, εύστοχος ο Μπουχαλάκης.
  • Χαμένο πέναλτι για Σλόβαν με Πούτσκα.
  • 2-2, εύστοχος ο Μασούρας.
  • 3-2 η Σλόβαν, εύστοχος ο Γκριν.
  • 3-3, εύστοχος ο Άβιλα.
  • Παραμένει το 3-3. Το έπιασε ο Βάτσλικ!
  • 3-4! Το έβαλε ο Βαλμπουενά και ο Ολυμπιακός στο δρόμο του Απόλλωνα.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα:

-Σέντρα στο ματς.

-7' Σουτ του Άβιλα αρκετά άστοχο.

-16' Σουτ ο Zmrhal, απέκρουσε ο Βατσλίκ και κράτησε ανέπαφη στην εστία του.

-19' Σουτ του Kucka έπειτα από πάσα σε φάουλ, η μπάλα έφυγε εκτός.

-23' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Άβιλα, ο Μασούρας από καλή θέση δεν πιάνει καλά την κεφαλιά και αστοχεί.

-25' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Γέμισμα του Κούντε, προβολή του Ελ Αραμπί, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Σλόβαν.

-30' Μακρινό σουτ του Kankava, μπλόκαρε ο Βατσλίκ.

-36' Νέα καλή επέμβαση του Βατσλίκ σε σουτ.

-43' Γύρισμα του Άβιλα από τα δεξιά, μπλόκαρε ο Chovan.

-Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-50' Πολύ άστοχο σουτ του Εμβιλά.

-54' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 0-1! Ο Ζινκερνάγκελ έπιασε εκτός περιοχής σουτ, η μπάλα κοντράρει, αλλάζει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα.

-56' Εκτός περιοχής σουτ του Barseghyan πέφτοντας, μπλόκαρε ο Βατσλίκ.

-60' Απειλεί η Σλόβαν, λόγω μπερδέματος στην άμυνα του Ολυμπιακού, που εν τέλει έδιωξε την τελευταία στιγμή.

-Διακοπή λόγω έντασης ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Όλα ξεκίνημα έπειτα από ένταση ανάμεσα σε Άβιλα και Γκριν.

-66’ Κάρτες σε Κούντε, Σισέ για τον Ολυμπιακό, ενώ Γκριν και Άμπενα είδαν για τη Σλόβαν.

-68' Τικίνιο αντί Ελ Αραμπί και Αγκιμπού Καμαρά αντί Ζινκερνάγκελ για τον Ολυμπιακό.

-77' Σωτήρια επέμβαση από τον Σισέ, με τον Γκριν να είναι έτοιμος να εκτελέσει.

-80' Μανωλάς αντί Ραντζέλοβιτς τελικά για τον Ολυμπιακό.

-84' Απειλεί η Σλόβαν. Ο Šaponjić βρέθηκε μέσα στην περιοχή και ο Βατσλίκ μπλόκαρε το σουτ του.

-90' Η μπάλα στα δίχτυα από τον Šaponjić , αλλά δεν υπάρχει γκολ για τη Σλόβαν! Μετά από ασταθή επέμβαση του Βατσλίκ, ο άσος των γηπεδούχων νίκησε τον Τσέχο από κοντά, αλλα ήταν σε θέση offside.

-Εννέα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90'+3' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Στην κόντρα οι Πειραιώτες, με τον Μασούρα να σουτάρει στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο.

-90+4' ΓΚΟΛ για τη Σλόβαν. Έπειτα από πάσα σε εκτέλεση κόρνερ Σάπονιτς ήρθε με φόρα για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

-90'+7' Κόκκινη για τη Σλόβαν. Κίτρινη στον Άμπενα που μανούριασε με τον Τικίνιο, είναι δεύτερη και πάει νωρίς στα αποδυτήρια ο παίκτης των γηπεδούχων.

-90'+9' Κίτρινη και στους δύο προπονητές (Κορμπεράν, Βάις).

-Τέλος κανονικής διάρκειας. Το παιχνίδι οδηγείται στην παράταση.

-Σέντρα στη παράταση.

-91' Κανέ αντί Τικίνιο για τον Ολυμπιακό. Στην κορυφή ο Μασούρας.

-90+10' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 1-2! Μακρινή μπαλιά του Εμβιλά, κεφαλιά πάσα του Μασούρα και ο Αγκιμπού από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

-Tέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

108' ΓΚΟΛ η Σλόβαν, 2-2! Σκόρερ ο Γκριν μετά από αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού. Βρέθηκε μόνος του ουσιαστικά ο παίκτης των γηπεδούχων.

115' Πιέζει ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά. .

120' Υπόδειξη οφσάιντ στον Μασούρα ενώ έτσι και αλλιώς η μπαλιά Κούντε προς εκείνον είχε κοπεί.