Μεγάλο δώρο γενεθλίων με ανατροπή! (φώτος)

Μεγάλο τρίποντο για τη Νέα Σαλαμίνα που κέρδισε με 2-1 τον Ερμή με ανατροπή, ως τυπικά φιλοξενούμενη. Σιαθάς και Βάγκνερ έκαναν... δώρο γενεθλίων στην ομάδα τους που συμπληρώνει 73 χρόνια ζωής.

Οι φτεροπόδαροι προηγήθηκαν στο 61' με τον Ρουσιά αλλά με γκολ των δυο προαναφερθέντων στο 78' και στο 84' αντίστοιχα, το τρίποντο "βάφτηκε" ερυθρόλευκο.

Στους 32 βαθμούς η Σαλαμίνα, κολλημένος στους 24 ο Ερμής που βλέπει την παραμονή να απομακρύνεται.

-Κακό το θέμα στα πρώτα 15 λεπτά, συνεχώς στο κέντρο η μπάλα

-16' Στημένη μπάλα για τη Σαλαμίνα ακριβώς πάνω στην γραμμή της περιοχής αφού ο Καϊκέ βγήκε από το "τετράγωνο" κρατώντας τη μπάλα με τα χέρια

-18' Ο Οσέι εκτελεί απευθείας το φάουλ, κόντρα και κόρνερ

-24' Καλές προϋποθέσεις για τον Ερμή αλλά το πλασέ του Ρουσιά σταμάτησε στους αμυντικούς

-25 λεπτά αγώνα, αργός ο ρυθμός και πολλές οι διακοπές

-26' Πτώση του Οσέι στην περιοχή, "τίποτα" από τον διαιτητή. Στα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν φάνηκε να υπάρχει κάποια παράβαση

-31' Σουτ του Μέιρα από το ύψος της περιοχής, άστοχο

-32' Μακρινό σουτ του Καραγκούνη, εύκολα ο Βεσελόφσκι

-37' Νωρίς η πρώτη αλλαγή από τον Δαμιανού που δεν είναι ευχαριστημένος. Ο Τσουκαλάς στη θέση του Μουστιβάρ

-38' Σέντρα του Δημητρίου, κεφαλιά του Ντίας υπό πίεση, πάει ψηλά. Συνεχίζουν να είναι πολύ καλύτεροι οι τυπικά γηπεδούχοι

-39' Ο Βάλπορτ δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής, πάει έξω

-44' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Ο Βάγκνερ έκανε την κεφαλιά, ο Καϊκέ έβγαλε μια εξαιρετική απόκρουση

-45' Κίτρινη στον Οσέι για φάουλ στον Δημητρίου

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-48' Κίτρινη στον Ντανίλο που χτύπησε τον Γαβριήλ στο πρόσωπο στην προσπάθεια να ξεφύγει απ' το μαρκάρισμα

φγφδγδγ

-51' ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Σαλαμίνα  για μαρκάρισμα του Βάλπορτ στον Σεργίου. Διαμαρτύρονται οι φτεροπόδαροι

-Η φάση εξετάζεται από το VAR

-52' Πάει στο on-field review ο Τιμόθεος Χριστοφή

δφηδφησδηφ

-53' Ακυρώνει την απόφασή του ο ρεφ, μετά που είδε τα ριπλέι

-58' Ο Κύπρου στη θέση του Βάλπορτ

sfdsffsd

-61' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Κύπρου που μόλις μπήκε στον αγώνα σέντραρε από δεξιά και ο Ρουσιάς που αφέθηκε ελεύθερος, εξ επαφής ανοίγει το σκορ με πλασέ στην κίνηση - Δείτε το εδώ

-64' Σιαθάς και Μπρένο στις θέσεις Ντουβεντρού και Νικολάου

-71' O Σάντο στη θέση του Γκάταριτς

-72' Πτώση του Σιαθά στην περιοχή, ο διαιτητής ήταν κοντά στη φάση. Από τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν ξεκαθαρίζει αν υπήρχε παράβαση

εηρρεηςρεηςρηες

-78' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Μπρένο σέντραρε από αριστερά, ο Σιαθάς κοντρόλαρε στην περιοχή, πρόλαβε τον Καϊκέ στην έξοδο και με πλασέ ισοφάρισε. Συνδυάστηκαν οι δυο αλλαγές του Δαμιανού  - Δείτε το εδώ

-80' Ευκαιρία η Σαλαμίνα με σουτ του Ντανίλο από διαγώνια δεξιά, έτοιμος ο Καϊκέ

-82' Αιμορραγεί στο φρύδι ο Χολτ που περνάει εκτός για να δεχθεί τις πρώτες βοήθειες

δφδφγδφδφφδ

-84' ΓΚΟΛ 1-2! Ο Τσουκαλάς έπιασε ένα αδύναμο σουτ εκτός περιοχής, ο Καϊκέ δεν μπόρεσε να μπλοκάρει τη μπάλα και ο Βάγκνερ πήρε το "ριμπάουντ" και εξ επαφής σκόραρε ένα εύκολο γκολ  - Δείτε το εδώ

-86' Ο Παπαθανασίου στη θέση του Ντίας

-88' Ο Ανδρέου στη θέση του Βάγκνερ

-90' Κίτιρνη στον Σιντιμπέ για φάουλ στον Ντανίλο

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-92' Μεγάλη ευκαιρία ο Ερμής μετά από εξαιρετική κίνηση του Δημητρίου και πάσα στον Ρουσιά, ο οποίος από πολύ καλή θέση δεν έπιασε καλά το πλασέ

Ερμής: Καϊκέ, Χολτ, Καραγκούνης, Σιντιμπέ, Δημητρίου, Γαβριήλ, Γκάταριτς (71' Σάντο), Μέιρα, Ντίας (86' Παπαθανασίου), Βάλπορτ (58' Κύπρου), Ρουσιάς

-Στον πάγκο Φιρινίδης, Παπαθανασίου, Κύπρου, Καϊσερλίδης, Σάντο, Κοβάσεβιτς, Παντελή, Λέμος

Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Νικολάου (64' Μπρένο), Χριστοφόρου, Καμισοκό, Μουστιβάρ (37' Τσουκαλάς), Κονφέ, Οσέι, Ντουβεντρού (64' Σιαθάς), Ντανίλο, Βάγκνερ (88' Ανδρέου)

-Στον πάγκο Ονησιφόρου, Ανδρέου, Μπρένο, Κρεάν, Παύλου, Τσουκαλάς, Πική, Σιαθάς, Σανκό

Κίτρινες: / Οσέι, Ντανίλο

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Στρούθου Ανδρέας
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης