Καρμιώτισσα – Ολυμπιακός: Σεφτέ… Ζελάγια, σερί… οι "Πορτοκαλί"! (φώτος)

Ένα πέναλτι, τρεις βαθμοί, η δεύτερη συνεχόμενη νίκη!

Η Καρμιώτισσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζελάγια κέρδισε τον Ολυμπιακό με 1-0.

Ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Χέντρικς στον Χατζηβασίλη έδωσε την ευκαιρία στους "Πορτοκαλί" για να πάρουν προβάδισμα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ η ομάδα του Κάκτσεβιτς, ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος σε μεγάλες ευκαιρίες, ο Σάλι σημάδεψε το δοκάρι και το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Στους 6 βαθμούς η ομάδα των Πολεμιδίων που φτιάχνει... σερί, βυθισμένος στον πάτο ο Ολυμπιακός (έναν βαθμό). που παρουσιάστηκε βελτιωμένος μετά την διακοπή.

Crash test την επόμενη αγωνιστική για την Καρμιώτισσα που πάει στο ΓΣΠ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Ακρίτα σ' ένα εξαιρετικά σημαντικό παιχνίδι.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

- Καθυστέρηση στην έναρξη λόγω προβλήματος στο VAR/KΛΙΚ ΕΔΩ

- Έναρξη στο ματς, χωρίς VAR στα πρώτα λεπτά.

- 3' Δοκάρι για την Καρμιώτισσα με τον Χατζηβασίλη! Στην επαναφορά ο Ντούμπια το σουτ, η μπάλα περνά άουτ.

- 8' Οκ με το VAR.

- 9' Επέμβαση Μολ, από κοντινή απόσταση ο Μεντιμόρετς προσπάθησε να σκοράρει, κόρνερ μετά από απόκρουση του Ελβετού κίπερ.

- 14' Επέλαση του Ντούμπια, μπήκε στη περιοχή αλλά έχασε την ισορροπία του και η μπάλα κατέληξε άουτ.

δσφσδφσδφσδφδφδ

- 20' Την μπάλα η Καρμιώτισσα, ο Ολυμπιακός περιμένει στο δικό του "μισό".

- 22' Μπλοκάρει ο Μολ την σέντρα του Σελούτσκα.

- 23' Ο Πεχλιβάνης το κλέψιμο, πήγε να φύγει στην κόντρα ο Ολυμπιακός, η κάθετη του Κύπριου άσου βρίσκει στο χέρι του Χέντρικς. Σταματά η φάση.

- 25' Σέντρα του Μπάρντι, ο Χέντρικς ωραία κεφαλιά, μαζεύει ο Κνόμπλοχ.

-35 Παραμένει το 0-0 στο "Αμμόχωστος" με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να προσπαθεί να προσεγγίσει την περιοχή της Καρμιώτισσας.

-36΄Κίτρινη στον Γκεριέ για για φάουλ στον Ντούμπια. Φάουλ σε καλό σημείο για την Καρμιώτισσα.

-38΄Κίτρινη στον Μεντίμορετς για φάουλ στον Σάλι.

-42' Σουτ του Ελ Αλούχι μαζεύει ο Μολ.

- 45' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Καρμιώτισσα! Ο Χέντρικς στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα βρίσκει τον Χατζηβασίλη. Ο Κύπριος άσος έξυπνα πρόλαβε να παίξει μπάλα και στη συνέχεια ανατράπηκε από τον Ολλανδό.

***Η φάση θα εξεταστεί από τον Η. Τσίκινη στο Super Monday

δφσδφσδφσδφ

- 45+1' ΓΚΟΛ η Καρμιώτισσα και 1-0! Ο Ζελάγια! Νικά τον Μολ και ανοίγει το σκορ ο Αργεντινός. Πρώτο γκολ του Εμίλιο Ζελάγια στο πρωτάθλημα.

Ημίχρονο.

Δυο αλλαγές για τον Ολυμπιακό, οι Δόσης και Ευτυχίδης στις θέσεις των Ψύχα και Ιωάννου.

δφσδφσδφδφφ

Έναρξη στο β' ημίχρονο.

- 47' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, σέντρα του Ευτυχίδη, ο Πεχλιβάνης το σουτ, η μπάλα κάπου βρίσκει και καταλήγει σε κόρνερ. Η μπάλα είχε πορεία προς την εστία.

- 51' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία του Ολυμπιακού! Άψογη αντεπίθεση, Ευτυχίδης κάθετα στον Χέντρικς, αυτός με μια επαφή βρήκε τον Σάλι, ο Καμερουνέζος απέναντι από τον Κνόμπλοχ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι! Έκρυψαν την μπάλα οι του Τακτακαλά.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ο Ευτυχίδης κάνει την διαφορά στα πρώτα λεπτά του Β' ημιχρόνου.

- 55΄ Άστοχο το σουτ του Δόση.

- 57' Απευθείας εκτέλεση του Ντούμπια η μπάλα λίγο πάνω από την συμβολή του δοκαριού.

- 62' Ένα-δυο Πεχλιβάνη-Γκεριέρ, ο Αϊτινός άσος μέσα από την περιοχή δεν πιάνει γεμάτα... το σουτ η μπάλα παράλληλα της εστίας.

- 63' Σωτήρια παρέμβαση του Μαλόνε προ του Γκεριέρ που ήταν έτοιμος να σκοράρει!

σδφσδφδφσδφδ

(ΣΧΟΛΙΟ) Πολύ καλός ο Ολυμπιακός, βγάζει αντίδραση του λείπει το γκολ. Με διαφορά η καλύτερη του φετινή εμφάνιση. Βοηθά πολύ ο Ευτυχίδης.

- 66' Ο Ντούρις παίρνει τη θέση του Χατζηβασίλη.

- 67' Τρίτη αλλαγή, ο Σλόγκαρ στην θέση του Πεχλιβάνη.

δασδσδδσ

*Ντεμπούτο του Σλόγκαρ με τα μαυροπράσινα, δανεικός από τον Άρη.

- 66' Ατομική προσπάθεια του Ντούμπια, συρτό σουτ η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μολ.

- 68' Σύγκρουση με το κεφάλι Μαλόνε-Γκεριέρ, στο έδαφος και οι δυο ποδοσφαιριστές. Μακάρι να μην υπάρχει κάτι σοβαρό. Κεφάλι με κεφάλι!

σδφσδφσφσδ

- 73' Έγινε αλλαγή ο Μαλόνε, την θέση του ο Σελούτσκα. Ο Χουσμπάουερ παίρνει την θέση του Οικονομίδη. Μια χαρά δείχνει ο Γκεριέρ. Ο Μαλόνε περπατά κανονικά απλά ζήτησε αλλαγή αφού δεν μπόρεσε να συνεχίσει.

- 78' Οι Κορόμα και Ζευκής στις θέσεις των Σάλι και Χέντρικς.

- 80' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Καρμιώτισσα. Ο Κουμή είδε χέρι του Ευτυχίδη. Η μπάλα δεν χτυπά στο χέρι. Μπερδεύτηκε ο ρεφ

- 82' Πάει στο Onfield Review o Κουμή.

- 82' Δεν υπάρχει πέναλτι όπως είναι λογικό.

ασδ

- Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90' Κάνει διαχείριση η Καρμιώτισσα, προσπαθεί ο Ολυμπιακός να γίνει απειλητικός.

- 90+1' Σουτ του Κορόμα, μαζεύει ο Κνόμπλοχ.

- 90+2' Ο Αγγελή στην θέση του Τάντι.

Καρμιώτισσα Κνόμπλοχ, Τάντι, Μαλόνε (Σελούτσκα 73'), Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Μεντιμόρετς, Χατζηβασίλης (Ντούρις 66'), Οικονομίδης (Χουσμπάουερ 73'), Μπεν Σαλάμ, Ζελάγια

Στον πάγκο; Σπόλιαριτς, Λουκόφ, Σελούτσκα, Ποτσάσκι, Κουλιμπαλί, Αβραάμ, Ανδρονίκου, Χουσμπάουερ, Καλτσάς, Αγγελή, Ντούρις, Νεοφύτου

Ολυμπιακός Μολ, Καρτασιάν, Μπάρντι, Σάλι (Κόρομα 78'), Γκεριέρ, Έσελινγκ, Ιωάννου (Δόσης 46'), Ψύχας (Ευτυχίδης 46'), Πεχλιβάνης, Νάνι, Χέντρικς (Ζευκής 78')

Στον πάγκο: Σαρλς, Χριστοφόρου, Μουκτάρης, Πουέρτας, Χριστοδούλου, Δόσης, Ευτυχίδης, Σλόγκαρ, Κυριάκου, Ζευκής, Κόρομα, Χατζημιτσής

Διαιτητής: Δημήτρης Κουμή
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
AVAR: Δημητριάδης Μάριος
Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης