ΜΑΤΣΑΡΑ και... ΔΙΠΛΟ με Νέμετς στο φινάλε! (φώτος)

Ότι καλύτερο για πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος! Το βράδυ της Παρασκευής (23/08) στο  "Αμμόχωστος", είδαμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με τρία γκολ, δοκάρι και γκολ στα τελευταία λεπτά! Η Πάφος προηγήθηκε με τον Μπεριγκό στο πρώτο μέρος, η Νέα Σαλαμίνα απάντησε στο 85' με τον Κίνγκσλεϊ αλλά ο Νέμετς με άψογη κεφαλιά στο 89' διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την Παφιακή ομάδα η οποία ξεκίνησε με το... δεξί το νέο πρωτάθλημα.

-Πριν από την έναρξη τηρήθηκε μονόλεπτος σιγή στην μνήμη του φροντιστή της Νέας Σαλαμίνας Λευτέρη Ελευθερίου που "έφυγε" απ' την ζωή.

- Έναρξη.

-2' Δυνατά η Νέα Σαλαμίνα, ανεβάσματα από δεξιά με τον Ελουντού.

-6' Ισορρόπησε η Πάφος, κέρδισε μέτρα.

-9' Κλασική ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα! Σέντρα του Κορέια από αριστερά, κεφαλιά του Κίνγκσλεϊ, η μπάλα ελάχιστα έξω.

-11' ΔΟΚΑΡΙ για την Πάφο! Η Μπεριγκό κινήθηκε ωραία ανάμεσα στα στόπερ της Νέας Σαλαμίνας και έκανε το πλασέ, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

-13' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Μαριάνοβιτς, δύσκολα σε κόρνερ ο Ρούντκο.

-17' Στο έδαφος εντός περιοχής ο Μπεριγκό, κίτρινη για θέατρο απ' τον διαιτητή Κυριάκο Χριστοδούλου.

-20' Αρκετά καλός ο ρυθμός, πάνω - κάτω η μπάλα, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν συνεχώς τις επιθέσεις.

-23' Κεφαλιά του Νέμετς από καλή θέση, ψηλά η μπάλα.

-27' Κρατά περισσότερο μπάλα η Πάφος και την κυκλοφορεί υπομονετικά. Αντίθετα η Νέα Σαλαμίνα προσπαθεί με πιο άμεσο τρόπο να επιτεθεί.

-30' Γύρισμα του Ελουντού από δεξιά εντός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο ανοικτό χέρι του Φιλιώτη και ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι. Κόρνερ υπέδειξε ο ρεφ της αναμέτρησης.

-35' Σουτ του Κωστή από καλή θέση, αρκετά άστοχο.

-42' Σκοράρει η Νέα Σαλαμίνα με τον Ελουντού μετά από κάθετη του Κωστή, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθκε ως οφσάιντ.

-44' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Μπεριγκό! Ο Φιλιώτης κράτησε με υπομονή εντός περιοχής από αριστερά και πέρασε στον Ιμπραΐμ, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Μπεριγκό σε κενή εστία απ' την μικρή περιοχή είχε εύκολο έργο για το 0-1!

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β΄μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-48' Ωραία κίνηση και σουτ του Πάντσεον, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-54΄Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι, για την Νέα Σαλαμίνα. Νουρ αντί Σίμπσον.

-57' Πιο επιθετική η Πάφος στο ξεκίνημα της επανάληψης, προσπαθεί για δεύτερο γκολ κυρίως από αριστερά.

-60' Κεφαλιά του Ελουντού από καλή θέση, η μπάλα έξω.

-67' Χωρίς αρκετές καλές στιγμές στο β' μέρος. Η Νέα Σαλαμίνα πήρε μπάλα στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να βρει τους διαδρόμους για την περιοχή της Πάφου.

-69' Δεύτερη αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Τινστέλ αντί Ντελγκάδο.

-73' Πρώτη αλλαγή για την Πάφο. Λουλίνια αντί Ιμπραχίμ.

-75' Οργανώνεται ανασταλτικά η Πάφος, δίνει μέτρα στην Νέα Σαλαμίνα και περιμένει να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση.

-80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι δεν απειλούν στα τελευταία λεπτά.

-82' Τρίτη αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Μαουρίτσιο αντί Κωστή.

-84' Καλή στιγμή για την Νέα Σαλαμίνα μετά από αρκετά λεπτά. Κόρνερ του Κορέια, κεφαλιά του Μαουρίτσιο, η μπάλα λίγο έξω.

-85' ΓΚΟΛ για την Νέα Σαλαμίνα με τον Κίνγκσλεϊ! Κάθετη πάσα στον Κινγκ, ο οποίος χωρίς να καθυστερήσει έκανε το διαγώνιο σουτ νικώντας τον Ρούντκο για το 1-1!

-87' Αλλαγή για την Πάφο. Αντωνίου αντί Μπεσάρα.

-89' ΓΚΟΛ για την Πάφο με τον Νέμετς! Και εκεί που η Νέα Σαλαμίνα έδειχνε να είναι πιο κοντά στην ανατροπή, ο Νέμετς με εξαιρετική κεφαλιά μετά από σέντρα του Σιρόκ νίκησε τον Βεσελόφσκι για το 1-2!

-90' Τρίτη αλλαγή για την Πάφο. Τόρες αντί Μπεριγκό.