Ξανά στην κορυφή με "κανονιά" Κούσουλου! (φώτος)

Ένα φοβερό γκολ του Κούσουλου στο 52΄ ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη της Ομόνοιας επί του Ολυμπιακού με 1-0, στην πρεμιέρα της β΄ φάσης του πρωταθλήματος. Ξανά στην 1η θέση η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ με 59 βαθμούς, στην 2η θέση η ΑΕΛ με 58β. Ακολουθούν Απόλλωνας 54β και Ανόρθωση 51β, που αγωνίζονται -μεταξύ τους- αύριο Δευτέρα.

Λίγα πράγματα στο πρώτο 45λεπτο, με τον Ολυμπιακό να έχει μια μεγάλη στιγμή, αλλά ο Πεχλιβάνης δεν μπόρεσε να νικήσει το Φαμπιάνο. Σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη η ομάδα του Γιανέφσκι στο πρώτο μισό. Στην επανάληψη η Ομόνοια σκόραρε νωρίς με τον Κούσουλο και επέβαλε το δικό της ρυθμό. Και θα μπορούσε για περισσότερα γκολ. Οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν καθόλου στο β΄ ημίχρονο.

Η ιστοσελίδα σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα από το Μακάρειο…

Έναρξη...

2΄Σέντρα του Λέζιακς, άστοχη…

5΄Γύρισμα του Ασάντε στην μικρή περιοχή, έδιωξε η άμυνα του Ολυμπιακού.

6΄Σουτ του Γκόμεθ, μπλόκαρε ο Μιχαήλ.

9΄Συγκρούστηκαν κεφάλι με κεφάλι οι Ασάντε και Σαντάνα. Δεν έχουμε παιχνίδι. Τα ιατρικά επιτελεία των δύο ομάδων βρίσκονται εντός αγωνιστικού χώρου.

10΄Συνέχεια στο παιχνίδι. Επέστρεψαν αμφότεροι...

11΄Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Ομόνοια. Το κέρδισε ο Τιάγκο από τον Ανδρέου. Λίγο έξω απ΄την περιοχή το στημένο για τους πράσινους…

12΄Εκτέλεση από τον Γκόμεθ, δεν πέρασε η μπάλα.

15΄Επικίνδυνη σέντρα του Πεχλιβάνη στην περιοχή της Ομόνοιας, έδιωξε ο Λέζιακς προ του Μάντζη που ερχόταν από πίσω.

18΄Σέντρα σουτ του Λοΐζου από δεξιά, έδιωξε στο πρώτο δοκάρι ο Μιχαήλ.

19΄Κόρνερ για την Ομόνοια.

Μπλόκαρε ο Μιχαήλ στο κόρνερ του Γκόμεθ.

27΄Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

Σέντρα του Μανρίκε, έξω.

28΄Έφυγε στην πλάτη του Λέζιακς ο Σάλι με την ταχύτητα του όμως ο Φαμπιάνο βγήκε και μπλόκαρε την μπάλα.

31΄Ζήτησαν χέρι του Γκόμεθ οι του Ολυμπιακού. Να συνεχιστεί το παιχνίδι η υπόδειξη του ρεφ.

34΄Κίτρινη στον Σωτηρίου για φάουλ στον Τσέποβιτς.

35΄Ο Πεχλιβάνης φεύγει ταχύτατα προς την εστία του Φαμπιάνο, έκοψε ο Σέχου. Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι οι του Ολυμπιακού. Διαιτητής και ΒΑΡ είπαν να συνεχιστεί το παιχνίδι.

36΄Συστάσεις του Λούκα Σωτηρίου στον Μπεργκ.

37΄Φάουλ στην περιοχή απ΄τον Γκόμεθ, έβαλε το πόδι στην πορεία της μπάλας ο Κούσουλος, έδιωξε ο Μιχαήλ.

37΄Μεγάλη ευκαιρία ο Ολυμπιακός! Ο Πεχλιβάνης απέναντι από τον Φαμπιάνο, νικητής ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας που απομάκρυνε σωτήρια.

41΄Κίτρινη στον Ασάντε για φάουλ στη μεσαία γραμμή πάνω στον Σαντάνα.

42΄Τραυματίστηκε ο Σάλι σε μία διεκδίκηση της μπάλας με τον Χούμποτσαν στο όριο της μεγάλης περιοχής του Φαμπιάνο.

43΄Επέστρεψαν την μπάλα στους γηπεδούχους οι της Ομόνοιας τηρώντας το fairplay.

Ημίχρονο, 0-0.

Επιστρέφουν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο.

46΄Ξεκίνησε το 2ο μέρος.

52΄ΓΚΟΛ, 0-1 η Ομόνοια! Απίθανο γκολ ο Ιωάννης Κούσουλος! Ένας κεραυνός έφυγε από το πόδι του Κούσουλου από μακριά και κατέληξε στο παραθυράκι του Μιχαήλ!

Ελέγχθηκε το γκολ από το ΒΑΡ, μετράει κανονικά.

59΄Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια εντός περιοχής. Ο Τσέποβιτς έκανε την ντρίμπλα όμως το σουτ του ανακόπηκε.

59΄Σάλι και Μάντζης έξω, μέσα Χάνι και Κοστόφ.

65΄Σέντρα στην περιοχή του Ολυμπιακού από τον Λέζιακς, έδιωξε η άμυνα.

65΄Φαν Κέσελ αντί του Πεχλιβάνη.

66΄Σουτ του Τσέποβιτς μετά από κάθετη του Λοΐζου, έδιωξε ο Μιχαήλ.

68΄Εκτός περιοχής σουτ του Σαρφό, έξω.

69΄Έξω ο Τσέποβιτς, μέσα ο Παπουλής.

72΄ Ευκαιρία για την Ομόνοια μετά από εκτέλεση κόρνερ, δεν βρήκε στόχο ο Λούφτνερ με το κεφάλι

74΄ Σκόραρε ο Τιάγκο, υψωμένο σημαιάκι από το βοηθό, ήταν σε θέση οφσάιντ

79΄ Πολύ άστοχο πλασέ από τον Παπουλή

-Δεν αισθάνεται απειλή η Ομόνοια, με άνεση διαχειρίζεται το προβάδισμα και είναι η ομάδα που ελέγχει γενικά απόλυτα τον αγώνα από το 46΄