Το πάλεψε, δεν μπόρεσε... (φώτος)

Έκανε την προσπάθειά της απέναντι στην ανώτερη Βασιλεία η Ομόνοια, όμως δεν μπόρεσε να φύγει απ' το "St. Jakob-Park" με κέρδος. Οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο με 3-1 και ανέβηκαν στους 7 βαθμούς, εξανεμίζοντας τις πιθανότητες πρόκρισης του τριφυλλιού.

Οι Ελβετοί προηγήθηκαν νωρίς με τον Millar στο 19', η ομάδα του Μπεργκ απάντησε άμεσα με πέναλτι του Γκόμεθ στο 27' αλλά πριν κλείσει το πρώτο μέρος, η Βασιλεία επίσης με πέναλτι έφτασε στο 2-1 με τον Καμπράλ στο 41'.

Ανοικτό το δεύτερο μέρος με τις δυο ομάδες να έχουν τις δικές τους καλές φάσεις και τον Κακουλλή να χάνει κλασική ευκαιρία στο 2-1. Τελικά μόλις πριν την λήξη (88') ο Zhegrova σφράγισε το τρίποντο για την ομάδα του.

Η Ομόνοια είχε στο πλευρό της δυναμική παρουσία από τον κόσμο της που έκανε αισθητή την παρουσία του στο πέταλο, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

2332326236

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

215215

-Πρώτο σφύριγμα από την Stéphanie Frappart, καλή επιτυχία στην Ομόνοια!

-2' Διακοπή, ο Μιξ είναι στο έξαφος μετά από επικίνδυνο πάτημα του Cabral από πίσω, πάνω στην διεκδίκηση.

-3' Συνεχίζουμε, είναι εντάξει ο Μιξ.

-4' Πρώτη τελική, σουτ του Λέζιακς από το ύψος της περιοχής, πάει ψηλά.

-8' Έντονες διαμαρτυρίες από τον Λέζιακς για πέναλτι. Ο Frei τον κράτησε παρατεταμένα σε εκτέλεση κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης ο Λοΐζου κοντρόλαρε στην περιοχή και σούταρε, η μπάλα κόντραρε και πήγε ξανά κόρνερ.

-Δεκάλεπτο. Η Ομόνοια ξεκίνησε πολύ καλά.

-19' ΓΚΟΛ, 1-0 η Βασιλεία μετά από φάση διαρκείας. Ο Κασάμι από πολύ δύσκολη γωνία νίκησε τον Ουζόχο, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο Millar που ήταν στην σωστή θέση πήρε το ριμπάουντ και εξ επαφής σκόραρε με πλασέ. Οι Ελβετοί σκοράρουν στην πρώτη τους ευκαιρία...

512125125

-25' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια! Ο Τσέποβιτς ντρίμπλαρε τον Cömert, αυτός τον ανέτρεψε και η ρεφ σφύριξε την παράβαση.

-27΄ΓΚΟΛ 1-1! Το τριφύλλι ισοφαρίζει άμεσα με το πέναλτι του Γκόμεθ!

-Μισάωρο στο "St. Jakob-Park". Πολύ καλό, ισοζυγισμένο παιχνίδι μέχρι στιγμής. Η κατοχή στους Ελβετούς αλλά η ομάδα του Μπεργκ "στέκει" καλά και δεν τους έχει επιτρέψει να φτιάξουν άλλη φάση πέρα από εκείνη του γκολ.

-31' Βολίδα του Cabral από μακριά, δύσκολα με τις γροθιές σε κόρνερ ο Ουζόχο.

-36' Μεγάλη ευκαιρία οι Ελβετοί. Σε μια αντεπίθεση τους από τα αριστερά, ο Λανγκ γλίστρησε, ο Cabral του έφυγε, πάτησε περιοχή και πλάσαρε τον Ουζόχο που έβγαλε την απόκρουση.

-40' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Βασιλεία για χέρι του Γκόμεθ μετά από σουτ του Καμπράλ και κίτρινη στον αρχηγό της Ομόνοιας.

-41' ΓΚΟΛ 2-1, ο Καμπράλ νίκησε τον Ουζόχο από τα 11 βήματα.

-Τέλος ημιχρόνου. Το... αυτονόητο, ότι οι Ελβετοί είναι ποιοτικότερη ομάδα, φαίνεται στον αγωνιστικό χώρο αλλά η Ομόνοια το πάλεψε αρκετά, ισοφάρισε άμεσα αλλά δεν άντεξε. Μπορεί στο δεύτερο μέρος όσο μένει το 2-1 να ρισκάρει και ότι βγει.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος. Τέσσερις αλλαγές από τον Μπεργκ. Σέχου αντί Μιξ, Μπασιρού αντί Γκόμεθ, Κίκο αντί Λέζιακς, Κακουλλής αντί Τσέποβιτς.

4374747

-48' Τεράστια ευκαιρία οι γηπεδούχοι. Ο Males πλάσαρε εξ επαφής, ο Ουζόχο με το πόδι έβγαλε την πολύ δύσκολη απόκρουση.

568568

-53' Kαλή φάση οι πράσινοι. Ο Κακουλλής κοντρόλαρε στην περιοχή και έδωσε στον Ντούρις αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Lindner μάζεψε εύκολα.

-56' Τελική η Βασιλεία τώρα, η κεφαλιά του Lang λίγο έξω.

-58' Ο Tavares ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Τζιωνή, δεν υπάρχει παράβαση όπως φαίνεται από το ριπλέι.

-64' O Quintilla στη θέση του Frei.

-66' Παπουλής στη θέση του Λοΐζου, ο Μπεργκ ολοκληρώνει τις αλλαγές του.

-69' Σουτ του Ντούρις εκτός περιοχής, πάνω απ' τα δοκάρια.

-Φτάσαμε στο 70'. Πολλές οι διακοπές στο τελευταίο δεκάλεπτο, παίχτηκε πολύ λίγο ποδόσφαιρο.

-72' Διπλή αλλαγή η Βασιλεία. Μέσα Ndoye και Palacios, έξω Cabral και Millar.

-74' Kίτρινη στον Μπεργκ για διαμαρτυρίες.

241214412124

-76' Κλασική ευκαιρία η Ομόνοια! Ο Κίκο από αριστερά με συρτή μπαλιά βρήκε τον Κακουλή που πλάσαρε στην κίνηση, έξω η μπάλα.

-Εισήλθαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

659695569

-85' Αγγίζουν το 3-1 οι Ελβετοί. Ο Palacios σούταρε από το ύψος της περιοχής, ο Ουζόχο απέκρουσε με υπερένταση, η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

-Συνθήματα από τους Ομονοιάτες, σπρώχνουν τους παίκτες για την ισοφάριση...

-88' ΓΚΟΛ 3-1. Οι Ελβετοί στην αντεπίθεση "σκοτώνουν" το ματς, με τον Zhegrova να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει τον Ουζόχο.

-90' Μέσα Esposito, Stocker - έξω Males, Zhegrova.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-92' Κίτρινη στον Ντούρις για φάουλ.

-Τέλος. Βήμα πρόκρισης από την Βασιλεία που ανεβαίνει στους 7 βαθμούς, παραμένει στον έναν η Ομόνοια.

Βασιλεία: Lindner, Cömert, M. Lang, Kasami, Cabral (72' Ndoye), Millar (72' Palacios), Males (90' Esposito), F. Frei (64' Quintilla), Pelmard, Tomás Tavares, Zhegrova (90' Stocker).

-Στον πάγκο οι Nikolić (GK), Gebhardt (GK), Djiga, Quintilla, Esposito, Stocker, Sergio López, Burger, Tushi, Ndoye, Xhaka, Palacios.

Ομόνοια: Ουζόχο, Ψάλτης, Λέζιακς (46' Κίκο), Παναγιώτου, Λανγκ, Γκόμεθ (46' Μπασιρού), Μιξ (46' Σέχου), Τζιωνής, Λοΐζου (66' Παπουλής), Ντούρις, Τσέποβιτς (46' Κακουλλής).

Στον πάγκο οι Χοράτσκα, Σέχου, Κίκο, Γιούστε, Ατιέμγουεν, Παπουλής, Χούμποτσαν, Μπασιρού, Χαραλάμπους, Σάββα, Κακουλλής.

Κίτρινες: Γκόμεθ, Ντούρις

Νικόλας Γωγάκης

ΧΟΡΗΓΟΙ του αγώνα Βασιλεία - Ομόνοια/ Μαζί μας η Winmasters και το Alexander College.