Ομόνοια- Μάντσεστερ Γ: Την είδε στα μάτια, "άγγιξε" το κέρδος, υπέκυψε στην ποιότητα (Φώτος)

Οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας τα έδωσαν όλα. Έκαναν κατάθεση ψυχής το βράδυ της Πέμπτης (06/10) στο παιχνίδι με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ΓΣΠ, πλησίασαν στο βαθμολογικό κέρδος αλλά υπέκυψαν στην ποιότητα του μεγάλου της αντίπαλου. Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, η Ομόνοια υποδέχθηκε την Γιουνάιτεντ και ηττήθηκε με 3-2. Πράσινο… το πρώτο ημίχρονο, με το «τριφύλλι» να προηγείται με 1-0, με γκολ του Ανσαριφάρντ. Στο β’ μέρος οι αλλαγές της Γιουνάιτεντ έφεραν… τούμπα το ματς. Δύο γκολ ο Ράσφορντ και ένα ο Μαρσιάλ, αμφότεροι οι σκόρερ πέρασαν στο ματς ερχόμενοι απ’ τον πάγκο. Στο 85’ η Ομόνοια μείωσε σε 3-2 με τον Παναγιώτου, ο οποίος επίσης μπήκε στο ματς σαν αλλαγή και στα τελευταία λεπτά τα έδωσε όλα για την ισοφάριση. Δεν ήρθε η ισοφάριση, αλλά μετά το τέλος του ματς, ήρθε το ζεστό χειροκρότημα των οπαδών της ομάδας που γέμισαν ασφυκτικά το ΓΣΠ…

-Ο Κριστιάνο στην κορυφή, ο Φερνάντες πίσω του, Σάντσο και Άντονι στα άκρα της επίθεσης.

-3' Πρώτο κόρνερ στο ματς, για την Γιουνάιτεντ, κακή εκτέλεση ο Έρικσεν.

-6' Πρώτο σουτ στο ματς, ο Σάντσο, έξω η μπάλα.

-9' Ευκαιρία για την Μάντσεστερ! Διαγώνιο σουτ του Κριστιάνο από αριστερά εντός περιοχής, έπεσε και έδιωξε ο Φαμπιάνο.

-10' Δεκάλεπτο στο ματς, με την Γιουνάιτεντ να έχει την κατοχή και να κυκλοφορεί την μπάλα. Αμύνεται οργανωμένα η Ομόνοια, αλλά δεν έχει μπορέσει να κρατήσει μπάλα...

-15' Δοκίμασε ξανά ο Κριστιάνο, η μπάλα χτύπησε στον Λανγκ και έφυγε σε κόρνερ.

-16' Μεγάλη ευκαιρία για την Μάντσεστερ! Κάθετη του Μαρτίνες, ο Άντονι μόνος απέναντι στον Φαμπιάνο, δεν πλάσαρε αλλά επέλεξε να πασάρει δίπλα του στον Φερνάντες όμως ήταν λανθασμένη η πάσα του και έδιωξε ο Γιούστε.

-18' ΔΟΚΑΡΙ για την Γιουνάιτεντ! Ψηλοκρεμαστό πλασέ του Φερνάντες από κοντά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

-24' Φάουλ που κερδίζει ο Κριστιάνο απ' τον Μίλετιτς, λίγα μέτρα εκτός περιοχής.

-25' Πολύ άστοχη η εκτέλεση απ' τον Κριστιάνο.

ηφ γημ

-27' Πτήση... ο Φαμπιάνο! Ο Άντονι από δεξιά συνέκλινε και έκανε το σουτ με το αριστερό, ο κίπερ της Ομόνοιας εκτινάχθηκε και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ!

-29' Επικίνδυνο γύρισμα του Κριστιάνο από δεξιά εντός περιοχής, δεν ακολούθησε κανείς την μπάλα.

-32' Σέντρα του Ανσαριφάρντ από δεξιά, δύσκολα σε κόρνερ ο Λίντελοφ.

-34' ΓΚΟΛ η Ομόνοια! Όλη η Γιουνάιτεντ ήταν ψηλά, για στημένη φάση. Η Ομόνοια έδιωξε και ο Μαλάσια έκανε τραγικό λάθος στην μεσαία γραμμή. Οι "πράσινοι" έφυγαν στην αντεπίθεση, τρεις εναντίον δύο, ο Μπρούνο έδωσε την ασίστ και ο Ανσαριφάρντ από κοντά πλάσαρε εύστοχα τον Ντε Χέα για το 1-0!

γ φδωψ φδ

-39' Ζήτησε πέναλτι η Ομόνοια για χέρι του Μαρτίνες. "Παίζεται" από ρεφ και VAR...

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Μακρινό σουτ του Χαραλάμπους, έξω η μπάλα.

-45+2' Σέντρα του Μαλάσια, άστοχη η κεφαλιά του Κασεμίρο.

-Τέλος ημιχρόνου, 1-0 μπροστά η Ομόνοια!

-46' Διπλή αλλαγή για την Γιουνάιτεντ. Σο αντί Μαλάσια και Ράσφορντ αντί Σάντσο.

-47' Πρώτο σουτ στην επανάληψη, πολύ άστοχος ο Ράσφορντ.

-52' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Γιουνάιτερντ, αδύναμη η εκτέλεση του Φερνάντες, σταθερά ο Φαμπιάνο.

-53' ΓΚΟΛ για την Μάνστεστερ. Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Ομόνοιας, ο Μίλετιτς δεν μπόρεσε να διώξει σωστά, ο Ράσφορντ επωφελήθηκε και με άψογο πλασέ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Φαμπιάνο για το 1-1.

-57' Ωραίο πλασέ του Άντονι, λίγο έξω.

-61' Στην εξωτερική πλευρά των δικτύων το διαγώνιο σουτ του Κριστιάνου, από δεξιά εντός περιοχής.

-61' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Παπουλής αντί Μπάρκερ και Κακουλλής αντί Ανσαριφάρντ.

-61' Αλλαγή και για την Γιουνάιτεντ. Μαρσιάλ αντί Φερνάντες.

-62' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Χαραλάμπους για φάουλ στον Κασεμίρο.

-63' ΓΚΟΛ για την Μάντσεστερ. Δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, ο Μαρσιάλ σκόραρε. Ο Γάλλος υποδέχθηκε την πάσα απ' τον Ράσφορντ και με ωραίο τελείωμα απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1.

υρξντνμ

-68' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Κάθετη του Παπουλή στον κενό χώρο, ο Μπρούνο κέρδισε τον Μαρτίνες στο σπριντ και δοκίμασε να... κρεμάσει τον Ντε Χέα από καλή θέση, στα χέρια του Ισπανού κίπερ η μπάλα.

-70' Ωραίο γύρισμα του Έρικσεν από αριστερά, ψηλά έξω το σουτ του Κριστιάνο.

-71' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Λοΐζου αντί Μπρούνο και Παναγιώτου αντί Μιξ.

-74' Αλλαγή για την Γιουνάιτεντ. Φρεντ αντί Άντονι.

-75' Ζήτησε πέναλτι η Ομόνοια για χέρι του Φρεντ, στο σώμα του Βραζιλιάνου χτύπησε η μπάλα.

-77' Σουτ του Χάμπου απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, σταθερά ο Ντε Χέα.

-78' ΔΟΚΑΡΙ η Μάντσεστερ! Σε κενή εστία από κοντά ο Κριστιάνο, μετά από γύρισμα του Νταλότ, σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι!

νυηνη

-78' Ψηλά έξω το σουτ του Κακουλλή.

-82' Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Μακτόμινεϊ αντί Κασεμίρο για την Γιουνάιτεντ, Μπεζούς αντί Μίλετιτς για την Ομόνοια.

-84' ΓΚΟΛ για την Μάντσεστερ, με τον Ράσφορντ. Νέο σουτ ο Κριστιάνο, από αριστερά εντός περιοχής, η μπάλα πήρε πορεία μακριά απ' την εστία αλλά ο Ράσφορντ κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το 3-1.

-85' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Παναγιώτου! Ο Κακουλλής κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας από αριστερά και έκανε το γύρισμα στην περιοχή, εκεί που ο Παναγιώτου με κίνηση σέντερ φορ, εκτέλεσε με την μία και νίκησε τον Ντε Χέα, μειώνοντας σε 3-2!

-87' Από μία κίτρινη σε Κακουλλή και Μαρτίνες.

-90+1' Ωραίο σουτ του Ράσφορντ, μπλοκάρει ο Φαμπιάνο.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λέζιακς, Μάθιους, Λανγκ, Γιούστε, Μίλετιτς (82'Μπεζούς), Χαραλάμπους, Μιξ (71'Παναγιώτου), Μπάρκερ (61'Παπουλής), Μπρούνο (71'Λοΐζου), Ανσαριφάρντ (61'Κακουλλής).

Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κίτσος, Παναγιώτου, Μπεζούς, Παπουλής, Λοΐζου, Ζαχαρίου, Κακουλλής.

ΜΑΝ. ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Μαλάσια (46'Σο), Μαρτίνες, Λίντελοφ. Νταλότ, Έρικσεν, Κασεμίρο (82Μακτόμινεϊ), Άντονι (74'Φρεντ), Σάντσο (46'Ράσφορντ), Φερνάντες (61'Μαρσιάλ), Κριστιάνο.

Στον πάγκο: Χίτον, Ντουμπράφκα, Μαρσιάλ, Ράσφορντ, Φρεντ, Σο, Πελίστρι, Ελάνγκα, Μακτόμινεϊ, Ικμπάλ, Καρνάτσο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χαραλάμπους, Κακουλλής / Μαρτίνες.