Θρίλερ, ιρανική 'λύτρωση' στις καθυστερήσεις!

Εξαιρετική εμφάνιση από το Ιράν κόντρα στην Ουαλία σε ένα γεμάτο ματς που κρίθηκε τελικά στο 90+8 με κεραυνό του Τσεσμί ενώ στο 90+11 μπήκε και το κερασάκι στην τούρτα για τους Πέρσες με γκολ του Ρεζαεϊάν!

Το τελικό 2-0 για τους Ιρανούς, κρίνεται απόλυτα δίκαιο.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος στο δεύτερο μέρος οι Ιρανοί έκαναν σπουδαία εμφάνιση βρίσκοντας ευκαιρίες με αποκορύφωμα τα δύο δοκάρια σε μία φάση στο 51’. Στο πρώτο μέρος στο 16’ ακυρώθηκε γκολ του Ιράν μετά από υπόδειξη του VAR.  Είχε και η Ουαλία κάποιες στιγμές όμως ο μεγάλος της σταρ Μπέιλ αλλά και ο Ράμσεϊ κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά όπως και άλλοι παίκτες.

Στο 86’ είχαμε κόκκινη στον τερματοφύλακα Χενεσέι για κτύπημα εκτός περιοχής πάνω στον Ταρεμί. Κι εκεί που οι Ουαλοί έδειχναν πως θα την γλιτώσουν, το Ιράν κτύπησε στις καθυστερήσεις με φοβερό σουτ του Τσέμι στο 98’ και του πλασέ του Ρεζαεϊάν στο… 100’ παίρνοντας μια ιστορική νίκη με 2-0 και έβαλε βάσεις για πρόκριση!

Την πρώτη του συμμετοχή στο Παγκόσμιο Κύπελλο πραγματοποίησε ο Ιρανός φορ της Ομόνοιας, Καρίμ Ανσαριφάρντ μπαίνοντας στο 68ο λεπτό του αγώνα στη θέση του τραυματία Αζμούν.

Πιο κάτω η βαθμολογία με την Ουαλία και το Ιράν να έχουν συμπληρώσει 2 παιχνίδια. Η ΗΠΑ και η Αγγλία θα αναμετρηθούν στις 21:00 απόψε:

Αγγλία 3

Ιράν 3

ΗΠΑ 1

Ουαλία 1

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε την εξέλιξη:

- 12' Μεγάλη ευκαιρία της Ουαλίας, ο Μουρ από κοντά με προβολή στέλνει τη μπάλα πάνω στον Χοσεϊνι.

- 16' Σκοράρει το Ιράν αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ. Η γρήγορη αντεπίθεση του Ιράν είχε αποδέκτη τον Αλί Γκολιζαντέχ από την τελική πάσα του Αζμούν που σκόραρε. Ήταν όμως από θέση οφσάιντ όπως απέδειξε το VAR κι έτσι το γκολ δεν μετράει.

23' Κεφαλιά του Αζμούν, η μπάλα άουτ

30' Μακρινό σουτ του Μπέιλ, μπλοκάρει ο Χοσεϊνί

37' Χωρίς κάποια φάση τα τελευταία λεπτά

45+2' Ωραία σέντρα του Εζατολαχί, αλλά δεν προλαβαίνει ο Αζμούν που είναι στη μικρή περιοχή

Ημίχρονο

Έναρξη β΄μερους

51' Δύο δοκάρια για το Ιράν! Φοβερή φάση Η φάση ξεκίνησε μετά από ωραία ενέργεια του Χατζισαφί, με το πλασέ του Αζμούν να βρίσκει δοκάρι και στη συνέχεια το φαλτσαριστό σουτ του Γκολιζαντέχ βρίσκει και πάλι δοκάρι

63' Εκτέλεσε ο Γκολιζαντέχ, μάζεψε εύκολα ο Χένεσι

73' Συρτό σουτ του Εζαντολαχί , η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ

83' Στη θέση του Εζατολαχί, ο Αλί κι ενώ ο τεχνικός της Ουαλίας πήγε προς τα αποδυτήρια και μετά ξαναβγήκε στον αγωνιστικό χώρο και στον πάγκο

84' Μεγάλη ευκαιρία για την Ουαλία με τον Ντέιβις, αλλά ο Χοσεϊνί διώχνει σε κόρνερ

86' Διαμαρτυρίες από τους Ιρανούς, για το φάουλ του Χένεσι στον Ταρεμί με τον επιθετικό του Ιράν να είναι στο χορτάρι

Ο Ταρεμί έβγαινε στην αντεπίθεση και ο Χένεσι βγήκε για να τον σταματήσει

87' Κόκκινη κάρτα στον Χένεσι λοιπόν. Από κίτρινη αρχικά, γίνεται κόκκινη η κάρτα στον Χένεσι

88΄Αλλαγή φυσικά για την Ουαλία, περνά στο ματς  ο τερματοφύλακας Ντάνι Γουόρντ και βγαίνει εκτός ο Ράμσεϊ

89' Δυνατό σουτ του Τοραμπί, η μπάλα άουτ

90+6' Σουτ του Τζόνσον, μάζεψε ο Χοσεϊνί

90+8 ΓΚΟΛ! Δυνατό σουτ του Τσεσμί που ανοίγει το σκορ, και κάνει το 0-1 για το Ιράν

90+11' Γκολ για το Ιράν! 0-2!! Οι Ιρανοί βγήκαν στην κόντρα και ο Ραζμίν Ρεζαϊάν κάνει το 0-2

Ουαλία: Χένεσεϊ, Γουίλιαμς, Ντέιβις, Μίφαμ, Ρόντον, Ρόμπερτς, Αμπαντού, Ράμσεϊ, Γουίλσον, Μπέιλ, Μουρ.

Στον πάγκο: Άλεν, Καμπάνγκο, Κόλγουιλ, Ντέιβις, Γκάντερ, Χάρις, Τζέιμς, Τζόνσον, Λεβίτ, Λόκιερ, Μορέλ, Σμιθ, Τόμας, Γουόρντ, Γουίλιαμς.

Ιράν: Χοσεϊνί, Ρεζαεϊάν, Πουραλιγκαντζί, Χοσεϊνί, Μοχαμάντι, Γκολιζαντέ, Νουρολάχι, Εζατολάχι, Χατζισαφί, Αζμούν, Ταρέμι.

Στον πάγκο: Αμίρ, Αμιρί, Ανσαριφάρντ, Μπέιρβαρντ, Κεσμί, Γκόντος, Αλιρέζα, Γιαλαλί Κανανί, Καλιζαντέχ, Μοχαράμι, Νιαζμάντ, Τοραμπί.

* Το άρθρο περιλαμβάνει διαφήμιση από την Bet on Alfa.