Τεσσάρα και κορυφή με Σικόρσκι on fire! (φώτος)

Ο Άρης νίκησε με 4-1 τον Αλκή στην αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Β΄ κατηγορίας και πέρασε ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Ντάνιελ Σικόρσκι ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα και μοίρασε μια ασίστ.

Η “ελαφρά ταξιαρχία” πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο όπου και σκόραρε τρία τέρματα. Στο 26’ ο Ανδρέας Σταύρου άνοιξε το σκορ για τον Άρη, με τον Σικόρσκι στο 37’ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας και τρία λεπτά αργότερα στο 40’ να διαμορφώνεται το 3-0 με τον Μπαρμπαρό. Αν και στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Λιάσου Λουκά έριξε τους ρυθμούς της κατάφερε να πετύχει και τέταρτο τέρμα και πάλι με τον Σικόρσκι στο 75’, με την “αθάνατη” να πετυχαίνει το γκολ της “τιμής” στο 86’, με τον Ολαντουντζί.

Το kerkida.net ήταν στo Tσίρειο και σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα:

-Σέντρα στο ματς.

-3' Πρώτη καλή στιγμή για την Αλκή. Ο Ροβίθης έκανε την σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Άρη και κατέληξε σε κόρνερ.

-8' Πολύ καλή φάση για τους γηπεδούχους. Εκτελέστηκε το κόρνερ για τον Άρη, ο Σικόρσκι έπιασε την κεφαλιά, με τον Κελάβα να διώχνει την μπάλα.

-12' Εκτέλεση φάουλ από τον Γκουιζόν, στα χέρια του Λοΐζου η μπάλα.

-17' Σουτ από πολύ μακριά του Μπάρμπαρο, προσπάθησε να κρεμάσει τον Κελάβα, η μπάλα καταλήγει άουτ.

-18' Επικίνδυνη σέντρα από τον Αρτεμίου, έγινε η κεφαλιά από τον Γκουιζόν, έξω η μπάλα.

-23' Σουτ από τον Αρτεμίου, μπλοκάρει ο κίπερ του Άρη.

-26' ΓΚΟΛ για τον Άρη. Οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ με μονοκόμματο σουτ του Ανδρέα Σταύρου.

-29' Φάση διαρκείας για τον Άρη. Έγινε η σέντρα από τον Σταύρου, ο Νταμάχου με πλασέ στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια ο Σικόρσκι σκοράρει, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιτ και ακυρώνεται το γκολ.

-32' Κεφαλιά από τον Γκουιζόν, μπλοκάρει ο Λοΐζου.

-37' ΓΚΟΛ για τον Άρη. Έγινε η διαγώνια μπαλιά από τον Νταμάχου, ο Σικόρσκι κατέβασε την μπάλα και με ωραίο σουτ στην κλειστή γωνία του Κελάβα κάνει το 2-0 για τον Άρη.

-39' Μακρινό σουτ του Μαμαντού, άστοχο.

-40' ΓΚΟΛ για τον Άρη. Ο Σικόρσκι μοίρασε στον Μπάρμπαρο με τον τελευταίο να σουτάρει και να κάνει το 3-0. Καταιγιστική η ομάδα του Λιάσου Λουκά στο πρώτο ημίχρονο.

-44' Σουτ από τον Πουτζιουρή, μακριά έξω η μπάλα.

-Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-46' Διπλή αλλαγή για τον Αλκή. Εκτός ο Λιασίδης και ο Αρτεμίου, μέσα ο Λίλλης και ο Φώτη.

-46' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Μμπάρμπαρο, μέσα ο Ματθαίου.

-48΄ Δυνατό σουτ του Λίλλη, έξω η μπάλα.

-53' Σουτ του Γκουιζόν, η μπάλα κοντράρει στον Παστελλή και απομακρύνεται.

-55' Τρίτη αλλαγή για την Αλκή. Έξω ο Φοινίρης, μέσα ο Σιαπάνης.

-57' Κίτρινη κάρτα στον Κυριάκου, για φάουλ πάνω στον Ευθυμίου.

-59' Σύγκρουση στον αέρα για τους Μαμαντού και Ντελμίρο. Μικρή διακοπή στο παιχνίδι...

-61' Σηκώθηκαν και οι δύο ποδοσφαιριστές και θα συνεχίσουν.

-66' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκουιζόν, διώχνει σε κόρνερ ο Λοΐζου.

-67' Καλή στιγμή για την Αλκή. Ο Ολαντουντζί έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, έξω η μπάλα.

-71' Κεφαλιά από τον Μαμαντού, άουτ η μπάλα.

-75' ΓΚΟΛ για τον Άρη. Έγινε η σέντρα από τον Σταύρου, ο Μαμαντού επιχείρησε να διώξει, η μπάλα έφτασε στον Ματθαίου, με τον τελευταίο να δίνει έτοιμο τέρμα στον Σικόρσκι και να γίνεται το 4-0.

-76' Μέσα ο Κρίστης Ανδρέου, έξω ο Σικόρσκι για τον Άρη.

-80' Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους. Μέσα ο Παχίπης, έξω ο Μπράουν.

-85' Πλασέ από τον Ροβίθη, λίγο έξω η μπάλα.

-86' ΓΚΟΛ για την Αλκή. Ο Ολαντουντζί μειώνει σε 4-1 για την "αθάνατη", λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.

-Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Εντεκάδες:

Άρης: Λοΐζου, Παστελλής, Σταύρου, Μπράουν, Σικόρσκι, Μπαρμπαρό(46' Ματθαίου), Ντελμίρο, Δημητρίου, Νταμάχου, Κυριάκου, Μαμμίδης.

Στον πάγκο είναι οι: Σωφρονίου, Μοδέστου, Ανδρέου Α., Παχίπης, Ανδρέου Κ., Ανδρέου Σ.,Μιτσής, Κκώστης.

Αλκή: Κελάβα, Ευθυμίου, Λιασίδης(46' Λίλλης), Λεονάρντο, Φοινίρης(55' Σιαπάνης), Πουτζιουρής, Ολαντουντζί, Γκουιζόν, Ροβίθης, Αρτεμίου(46' Φώτη), Μαμαντού.

Στον πάγκο είναι οι: Χαραλάμπους, Αριστοδήμου, Μούζουρος, Φιλίππου, Αντωνίου, Αλωνεύτης.

Κίτρινες: Κυριάκου, Νταμάχου/-