Απόλυτη η Βασίλισσα, χόρεψε σάμπα τους Ουκρανούς (στιγμιότυπα)

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 3Χ3 στον όμιλο, αφού «καθάρισε» και το εμπόδιο της Σαχτάρ Ντόνετσκ (2-1) στο Μπερναμπέου.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκανε τη δουλειά κόντρα στη Σαχτάρ. Η Ρεάλ του Κάρλο Αντσελότι επικράτησε με 2-1 εντός έδρας των Ουκρανών και έκανε το 3Χ3 στο 6ο όμιλο και πλέον βρίσκεται στο +5 από τη σημερινή της αντίπαλο.

Δεκαπέντε λεπτά ήταν αρκετά για τους Μερένχες. Στο 13ο λεπτό ο Ροντρίγκο με ένα υπέροχο πλασέ έξω από την περιοχή έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ σε μία τρομερή ενέργεια των Μπενζεμά - Ροντρίγκο - Βινίσιους, ο τελευταίος νίκησε για 2η φορά τον Τρούμπιν (28'). Η Σαχτάρ ωστόσο, βρήκε την απάντηση και μείωσε με τον Ζούμπκοφ να πετυχαίνει ένα τρομερό γυριστό μέσα από την περιοχή.

Στην επανάληψη η πρωταθλήτρια Ισπανίας διαχειρίστηκε το παιχνίδι, είχε δύο φάσεις με τους δύο σκόρερ της να πετύχει περισσότερα γκολ, αλλά δε τα κατάφερε με το 2-1 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν παρά το ότι είχαν την κατοχή να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για την ισοφάριση.