Γαλλία - Γερμανία 1-0: Γαλλική υπεροχή με μοιραίο Χούμελς

Ολοκληρώθηκε η δράση της πρώτης στροφής των αγώνων του Εuro 2020 με την μεγάλη αναμέτρηση του 6ου ομίλου ανάμεσα στην Γαλλία και την Γερμανία.

Η Γαλλία ήταν καλύτερη αλλά και πιο κυνική σε σχέση με τη Γερμανία και πήρε τη νίκη με 1-0 στο ντέρμπι του 6ου ομίλου στο Euro 2020. Ο Ματς Χούμελς με αυτογκόλ έκρινε το παιχνίδι, διαιτητής και VAR δεν είδαν δάγκωμα του Αντόνιο Ρίντιγκερ στον Πολ Πογκμπά.

Οι Γάλλοι αντιμετωπίζουν την Ουγγαρία το Σάββατο και με νίκη κλειδώνουν την πρόκριση, ενώ οι Γερμανοί παίζουν με την Πορτογαλία σε ένα παιχνίδι που ίσως κρίνει το μέλλον τους.

Η κατάσταση στον όμιλο:

1. Πορτογαλία 3 (3-0)
2. Γαλλία 3 (1-0)
3. Γερμανία 0 (0-1)
4. Ουγγαρία 0 (0-3)

Το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής, με τη Γερμανία να «καίγεται» για νίκη, για να μην μπει οριστικά στα σενάρια πρόκρισης ως καλύτερη 3η.

19/6 Πορτογαλία - Γερμανία (19:00)
19/6 Ουγγαρία - Γαλλία (16:00)

-Σέντρα στην αναμέτρηση!

4' Πρώτη τελική στο ματς, ο Χούμελς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε πολλά μέτρα πάνω από τα δοκάρια.

7' Πρώτη κάρτα στο ματς, την βλέπει ο Κίμιχ.

8' Πιο δυνατό ξεκίνημα από τους Γερμανούς, ίσως σε αυτό να παίζει ρόλο ότι η Γαλλία δίνει χώρους για να χτυπήσει με την τρομερή της ταχύτητα στην κόντρα...

13' Κρατάει τη μπάλα η Γαλλία στα τελευταία λεπτά, καταφέρνει και κλέβει στην πρώτη ή δεύτερη ζώνη άμυνας η Γερμανία

15' Επικίνδυνο γύρισμα Παβάρ, ο Γκίντερ έδιωξε με τάκλιν, για το πρώτο κόρνερ στο ματς

16' Μεγάλη φάση για τη Γαλλία. Εκτέλεση κόρνερ του Γκριζμάν, κεφαλιά του Πογκμπά σχεδόν από τη μικρή περιοχή αλλά δεν βρίσκει στόχο.

17' Νέα φάση για τους Γάλλους! Κλείνει προς τα μέσα και σουτάρει ο Εμπαπέ, έδιωξε σε κόρνερ ο Νόιερ.

γαλλλ

20' ΓΚΟΛ 1-0 η Γαλλία με αυτογκόλ του Χούμελς! Εξαιρετική πάσα του Πογκμπά στην πλάτη της άμυνας για το γύρισμα του Ερναντέζ, κάκιστη αντίδραση του στόπερ της Ντόρτμουντ που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. ΔΕΙΤΕ ΤΟ

-Μέχρι στιγμής έχουμε τρία αυτογκόλ στο Euro... Άλλο ένα και θα έχουμε ρεκόρ σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

38' Φάση για τους Γερμανούς! Ο Γκνάμπρι έκανε...γύρισμα και ο Γκιντογκάν κινήθηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά έπιασε κακό σουτ...

42' Σουτ του Χάβερτς, πάνω στα σώματα.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο!

-Η Γαλλία προηγείται 1-0 της Γερμανίας χάρη στο αυτογκόλ του Χούμελς στο 20ο λεπτό. Έχει τον έλεγχο αλλά δεν μπορεί να απειλήσει η Γερμανία, η Γαλλία... προηγείται αλλά χωρίς να πείσει ιδιαίτερα.

-2-6 οι τελικές, 41%-59% η κατοχή υπέρ των Γερμανών.

46' Σέντρα στο β΄ μέρος.

52' Δοκάρι η Γαλλία! Κάθετη του Εμπαπέ στον Ραμπιό που δεν γυρίζει στον Πογκμπά και τελειώνει μόνος του τη φάση, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια άουτ.

53' Έχει ανεβάσει αρκετά την πίεσή της η Γερμανία, ψάχνει με κάθε τρόπο το γκολ.

54' Ευκαιρία η Γερμανία... Ο Γκνάμπρι βρέθηκε σε θέση βολής αλλά η μπάλα κατέληξε στην πάνω μεριά των διχτύων

57' Ο Γιορίς πρόλαβε σωτήρια τον Γκνάμπρι.

65' Συνεχίζει να ελέγχει και να πιέζει η Γερμανία.

εμ

66' Σκοράρει η Γαλλία αλλά ακυρώνεται από τον επόπτη.  Ο Εμπαμπέ πέτυχε ένα απίθανο γκολ φοβερό φαλτσαριστό σουτ όμως ορθά υποδείχθηκε ως οφσάιντ.  Παραμένει το 1-0.

73' Σανέ και Βέρνερ αντί Χάβερτς και Γκνάμπρι

σπρ

78' Σαν σπρίντερ ο Εμπαπέ με κούρσα πίσω από το κέντρο βγήκε σε θέση βολής αλλά ο  Χούμελς την τελευταία στιγμή τον έκοψε.

80’ Στο τελευταίο δεκάλεπτο έχουμε μπει, παραμένει 1-0 της Γαλλίας κόντρα στην Γερμανία.

μπενζ

85' Γκολ για την Γαλλία. Ο Πογκμπά βρήκε στον κενό χώρο τον ταχύτατο Εμπαμπέ και αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα πάρε-βάλε στον Μπενζεμά.

-Μετά από VAR το γκολ ακυρώνεται για τη Γαλλία για οφσάιντ του Μπενζεμά στην αρχή της φάσης.

87' Τσαν και Φόλαντ μέσα, έξω Γκίντερ και Γκόζενς.

88' Τολισό αντί Μπενζεμά για τη Γαλλία.

90' Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

94' Ντεμπελέ μέσα, έξω ο Ραμπιό.

Τέλος στο ματς! Η Γαλλία είναι η νικήτρια με αυτογκόλ του Χούμελς.

ΓΑΛΛΙΑ: Γιορίς - Παβάρ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ερναντέζ - Καντέ, Πογκμπά, Ραμπιό - Γκριζμάν - Μπενζεμά, Εμπαπέ.

Στον πάγκο: Μανταντά, Μενιάν, Λανγκλέ, Λεμάρ, Ζιρού, Ντεμπελέ, Τολισό, Ζουμά, Ντίνιε, Κομάν, Μπεν Γιεντέρ και Κουντέ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ - Γκίντερ, Χούμελς, Ρίντιγκερ - Γκιντογκάν, Κρόος, Κίμιχ, Γκόζενς - Χάβερτς, Γκνάμπρι, Μίλερ.

Στον πάγκο: Λένο, Τραπ, Χάλστενμπεργκ, Φόλαντ, Βέρντερ, Ζίλε, Κλόστερμαν, Νόιχαους, Σανέ, Τσαν, Κοχ, Γκίντερ.

**Διαιτητής είναι ο Ισπανός, Κάρλος ντελ Θέρο Γκράντε.