Οι Ελβετοί έστειλαν με τριάρα τους τούρκους σπίτι τους! (Στιγμιότυπα)

Σε ένα γεμάτο ματς, με ευκαιρίες, τέσσερα γκολ, πολλές μονομαχίες και αδιάκοπα τρεξίματα η Ελβετία ήταν εκπληκτική και δίκαια πήρε τη νίκη με 3-1 επί των τούρκων που γνώρισαν τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Οι Ελβετοί είναι στο παιχνίδι της πρόκρισης ακόμα και θα την διεκδικήσουν ανάλογα με τα υπόλοιπα αποτελέσματα ως καλύτεροι τρίτοι. MVP του αγώνα ο Σακιρί όπου σκόραρε δύο γκολ.

Οι Ελβετοί προηγήθηκαν με 2-0 χάρις σε γκολάρες με μακρινά σουτ των Σεφέροβιτς και Σακιρί στο 6’ και το 26’ ενώ οι τούρκοι είχαν τις δικές τους ευκαιρίες με τον Σόμερ να είναι εξαιρετικός και να κρατά το μηδέν με τις αποκρούσεις του.

Στο δεύτερο μέρος τα ηνία είχε η Ελβετία με τον Τσακίρ να της λέει “όχι” σε αρκετές περιπτώσεις. Κόντρα στη ροή του αγώνα η τουρκία μείωσε σε 2-1 με φοβερό σουτ του Καβετσί. Η χαρά των τούρκων δεν κράτησε για πολύ και στο 68’ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση, ένα-δύο του Τσάκα με τον Ζούμπερ και πλασέ του Σακιρί, οι Ελβετοί έφτασαν στο 3-1.

Η Ελβετία θα μπορούσε να σκοράρει κι άλλα γκολ όμως σίγουρα το 3-1 είναι ικανοποιητικό σκορ για να διεκδικήσει την πρόκρισή της με 4 βαθμούς ως καλύτερη τρίτη.

Η βαθμολογία:

δφασγαρε

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

- Έναρξη του αγώνα

4' Σουτ του Αϊχάν, εξαιρετική απόκρουση από τον Σόμερ!

6' ΓΚΟΛ 1-0 η Ελβετία με φοβερό σουτ του Σεφέροβιτς εκτός περιοχής!

srthsrt

15' Ευκαιρία για την Τουρκία. Από διαγώνια θέση ο Μουλντούρ αποκρούει ο Σόμερ!

20΄ Σουτ του Ζούμπερ, η μπάλα έξω

23' Σουτ του Τουφάν από μακρινή απόσταση, πάνω από το δοκάρι

26' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Σακίρι με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής με το δεξί νικάει τον Τσακίρ!

σρτγτργτ

28' Μεγάλη ευκαιρία για τους Ελβετούς! Ο Σεφέροβιτς έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Σακίρι που μπήκε στην περιοχή όμως το πλασέ του απέκρουσε σε κόρνερ ο Τσακίρ!

33' Ευκαιρία για την Τουρκία! Μακρινό σουτ του Μουλντούρ, άλλη μια εξαιρετική απόκρουση του Σόμερ που διώχνει σε κόρνερ!

38΄ Σουτ του Εμπολό από πλάγια θέση, θα περάσει άουτ

42΄ Ωραίος συνδυασμός για τους Ελβετούς, το σουτ του Σακιρί όμως αποκρούστηκε από την τουρκική άμυνα.

43' Ευκαιρία για την Τουρκία! Ωραία προσπάθεια του Μουλντούρ που ξεκίνησε από αριστερά την κούρσα, έφτασε μέχρι την περιοχή, συνέκλινε και επιχείρησε σουτ με τον Σόμερ να αποκρούει άλλη μια φορά!

Τέλος ημιχρόνου. Πολύ καλό παιχνίδι από τις δύο ομάδες. Πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν με την Ελβετία να είναι πιο εύστοχοι με τα σουτ του Σεφέροβιτς και του Σακίρι. Για την Τουρκία κορυφαίος ο Μουλντούρ ενώ για την Ελβετία ο Σόμερ που με τις αποκρούσεις του κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Έναρξη β' μέρους

49' Ωραία πάσα του Σεφέροβιτς στον Ζούμπερ που μπήκε από πλάγια στην περιοχή, το πλασέ του όμως ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Τσακίρ

50΄ Σέντρα του Ουντέρ στον Γιλμάζ που "έπιασε" την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

52' Ευκαιρία για τους Ελβετούς! Ο Σακίρι βγάζει εξαιρετική κάθετη στον Ζούπερ το σουτ του όμως μπλόκαρε ο Τσακίρ!

53' Νέα ευκαιρία! Ο Εμπολό το σουτ από το ύψος της περιοχής, με υπερένταση σε κόρνερ ο Τσακίρ!

54' Ο Ουντέρ περνάει από δύο αντιπάλους, επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής όμως καταλήγει ψηλά άουτ.

57' Νέα φάση για τους Ελβετούς! Ο Εμπολό μπήκε από δεξιά στην περιοχή, γύρισε στον Σακίρι, που από το ύψος του πέναλτι αστόχησε!

60' Ευκαιρία για τους Ελβετούς! Ωραία προσωπική ενέργεια του Σεφέροβιτς, έκανε το σουτ, ο Τσακίρ απέκρουσε εντυπωσιακά!

62' ΓΚΟΛ 2-1 μειώνει η Τουρκία! Με εξαιρετικό αριστερό σουτ εκτός περιοχής ο Καβετσί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

δρττρδξυυ

64' Σουτ του Σακίρι, αποκρούει ο Τσακίρ!

65' Νέα φάση! Από κοντά ο Εμπολό στέλνει την μπάλα άουτ!

65' Μακρινό σουτ του Ζούμπερ μόλις έξω!

68΄ΓΚΟΛ 3-1 οι Ελβετοί! Υποδειγματική αντεπίθεση, ένα-δύο του Τσάκα με τον Ζούμπερ, πάσα για τον Σακίρι εντός περιοχής πλάσαρε υποδειγματικά για το 3-1

σρεηερτη

77' Ευκαιρία για την Ελβετία! Εκτέλεση φάουλ του Τσάκα, η μπάλα στο δοκάρι!

σδφσωρ

80' Ευκαιρία για τους τούρκους! Σουτ του Ουντέρ εκτός περιοχής, η μπάλα μόλις άουτ!

88' Νέα φάση! Γύρισμα του  του Γιλμάζ στον Μουλντούρ, το σουτ του από το ύψος της περιοχής μπλοκάρει ο Σόμερ!

Τέλος αγώνα

Ελβετία: Sommer, Widmer, Elvedi, Akanji, Embolo, Freuler, Seferovic, Xhaka, Rodriguez, Zuber, Shaqiri

Στον πάγκο: Mvogo, Kobel, Mbabu, Zakaria, Vargas, Sow, Fassnacht, Benito, Mehmedi, Gavranovic, Schar, Comert

Τουρκία: Cakir, Celik, Demiral, Soyuncu, Tufan, Under, Calhanoglu, Yilmaz, Kahveci, Ayhan, Muldur

Στον πάγκο: Gunok, Byindir, Yokuslu, Tokoz, Karaman, Yazici, Antalyali, Kabak, Unal, R.Yilmaz, Kokcu, Dervisoglu