Με το δεξί... στην πρεμιέρα η Άρσεναλ (Στιγμιότυπα)

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Αρσεναλ πέρασε «καθαρά» από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας (0-2) και ξεκίνησε δυνατά τη σεζόν 2022-23 στην Premier League.

Με τους Ζιντσέκο και Γκαμπριέλ Ζέσους να παίζουν από την αρχή, η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα απέφυγε την έκπληξη στο πρώτο φετινό ματς του αγγλικού πρωταθλήματος. Οι Gunners ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο μέρος, καθάρισαν στο δεύτερο και έδειξαν ενθαρρυντική εικόνα για το μέλλον. Ασίστ έκανε ο εξαιρετικός Ζιντσένκο, σκόραρε ο Μαρτινέλι, με αυτογκόλ σφραγίστηκε η νίκη στην επανάληψη.

Στο 4’ ο Μαρτινέλ μόνος του πλάσαρε άουτ με το αριστερό, όμως στο 20’ με κεφαλιά πήρε το αίμα του πίσω καθώς από αέρος μετά την κεφαλιά-πάσα του Ζιντσένκο από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ. Στο επόμενο διάστημα οι φιλοξενούμενοι ήταν κλάση πάνω με πίση, κλεψίματα, κατοχή και κυκλοφορία, όμως δεν είχαν τη μεγάλη φάση. Αντίθετα η Πάλας, που ξύπνησε μετά το 35’ είχε δύο καλές στιγμές αλλά και στις δύο ο Εντουάρ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ράμσντεϊλ για να μείνει το 0-1 για το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για την Πάλας (53’) αλλά μετά τη σούπερ πάσα του Ζαχά ο Εζε νικήθηκε από τον Ράμσντεϊλ. Στη συνέχεια η Αρσεναλ είχε ξανά τον έλεγχο και είχε καλή στιγμή με τον Οντεγκααρντ για να σφραγίσει τελικά τη νίκη στο 85’ με αυτογκόλ του Γκουέχι μετά τη σέντρα-σουτ του Σακά από δεξιά (0-2).