Η Λάτσιο... διέλυσε τη Μίλαν (Στο +12 η Νάπολι)

Η Λάτσιο έκανε ότι ήθελε απέναντι στη Μίλαν στο Ολίμπικο, διαλύοντας την περσινή πρωταθλήτρια της Serie A με 4-0!

Η μεγάλη νίκη της Λάτσιο είχε διπλό αντίκτυπο, αφού η πρωτοπόρος Νάπολι (50β) ξέφυγε στο +12 από την δεύτερη Μίλαν, την ώρα που η Λάτσιο με 37 βαθμούς ισοβαθμεί με Ίντερ και Ρόμα στην 3η θέση, ανάβοντας για τα καλά τη «μάχη» για την έξοδο στο Champions League.

Η Λάτσιο φρόντισε να δείξει από πολύ νωρίς τις διαθέσεις της, αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική ασίστ του Ζακάνι και με δυνατό σουτ νίκησε τον Ταταρουσάνου για το 1-0 των γηπεδούχων.

Οι Ρωμαίοι είχαν την απόλυτη υπεροχή και στο 38ο λεπτό ο Ζακάνι από δημιουργός έγινε σκόρερ και έστειλε την Λάτσιο με προβάδισμα δύο τερμάτων στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι συνέχισε με το πόδι πατημένο στο... γκάζι και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Λουίς Αλμπέρτο στο 67' να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι «γράφοντας» το 3-0 για την Λάτσιο.

Το κερασάκι στην τούρτα του θριάμβου για τους Ρωμαίους, μπήκε στο 75ο λεπτό, με τον Λουίς Αλμπέρτο να σερβίρει και το Φιλίπε Άντερσον να διαμορφώνει το τελικό 4-0.