Η Οσασούνα έβαλε... ΣΤΟΠ στην Ρεάλ!

Η Οσασούνα έγινε η πρώτη ομάδα που σπάει το απόλυτο νικών της Ρεάλ Μαδρίτης, παίρνοντας ηρωικό 1-1 μέσα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Μετά από 6 συνεχόμενες νίκες το σερί της Ρεάλ Μαδρίτης έλαβε τέλος. Πρώτη απώλεια και μάλιστα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» απέναντι σε έναν αντίπαλο που τελικά αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι.

Μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Οσασούνα έζησε έναν εφιάλτη. Άντεξε όμως. Το πέναλτι του Καρίμ Μπενζεμά που έφερε και την αποβολή του Ουνάι Γκαρσία (81’) σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην επόμενη φάση ο Γάλλος σέντερ φορ δεν λάθεψε, όμως το VAR έδειξε ότι για μερικά εκατοστά ήταν οφσάιντ.

Μέχρι να έρθει το τελευταίο σφύριγμα, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε ακόμα τρεις τεράστιες ευκαιρίες να πάρει την νίκη με Καμαβινγκά, Μαριάνο Ντίας και Βινίσιους, όμως το λυτρωτικό γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Η γενναία Οσασούνα που στο 50ό λεπτό με φοβερή κεφαλιά του Κίκε Γκαρσία έσβησε το γκολ που πέτυχε ο Βινίσιους στο τέλος του πρώτου μέρους (42’) πήρε το 1-1 και κάπως έτσι, η Μπαρτσελόνα είναι πια η νέα κάτοχος της κορυφής, χάρη σε καλύτερη διαφορά γκολ από την βασίλισσα, δύο εβδομάδες πριν από το μεταξύ τους clasico.