H τρομερή Κβίτοβα κατέκτησε το Miami Open!

Σε μια ακόμα εκπληκτική εμφάνιση, η Πέτρα Κβίτοβα «υπέταξε» και την Έλενα Ριμπάκινα, για να επιστρέψει στους μεγάλους τίτλους μετά από 5 χρόνια!

Μετά από 1 ώρα και 42 λεπτά μάχης στον τελικό του Miami Open, η Τσέχα επιβλήθηκε της Ριμπάκινα με 7-6 (14), 6-2 και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στο Μαϊάμι για 1η φορά στην καριέρα της.

Από την άλλη, η 23χρονη Καζάκα μετρούσε 11 διαδοχικές νίκες, ενώ διεκδικούσε και το Sunshine Double, όντας από τις πιο φορμαρισμένες παίκτριες αυτή τη στιγμή. Γεγονότα που κάνουν ακόμα πιο σπουδαίο το επίτευγμα της Κβίτοβα.

Όσον αφορά το παιχνίδι, στο 1ο set αμφότερες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 8ο game (4-4), ώσπου η No12 του κόσμου έκανε το πρώτο break στον αγώνα, το οποίο έσβησε άμεσα η Ριμπάκινα (5-5).

Με δύο διαδοχικά love game το ματς οδηγήθηκε στο tie-break, το οποίο ήταν (το λιγότερο) συγκλονιστικό, καθώς διήρκησε σχεδόν 12μιση λεπτά, και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Τσέχα κέρδισε με επιμέρους σκορ 16-14(!), και έβαλε τα θεμέλια της νίκης (7-6(14).

Στο δεύτερο μέρος, με το μομέντουμ ξεκάθαρα στη δική της μεριά, η Κβίτοβα ξεκίνησε με 3/3 κερδισμένα games, διπλασιάζοντας στο ενδιάμεσο τα break της στην αναμέτρηση (3-0).

Η διαφορά παρέμεινε ως έχει μέχρι και το 7ο game (5-2), ώσπου η Τσέχα βρήκε τον τρόπο να φτάσει σε διπλό match point και να ξανά σπάσει το service της No7 της WTA κατάταξης, για να κατακτήσει τον πρώτο της τίτλο μετά από 5(!) χρόνια.