«Τυφώνας» Γαλλία… ισοπέδωσε την Τσεχία!

Μία καταιγιστική Γαλλία δεν άφησε περιθώρια στην Τσεχία, την οποία συνέτριψε 97-77 και με το 2/2 στον Α’ όμιλο εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του ολυμπιακού τουρνουά.

Κορυφαίος των «τρικολόρ» ήταν ο Φουρνιέ με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Ντε Κολό με 17π. Ο Φαλ αγωνίστηκε για μόλις 11 λεπτά, έχοντας 2π. και ισάριθμα ριμπάουντ, αλλά ο νέος σέντερ του Ολυμπιακού αποχώρησε με ενοχλήσεις στον δεξιό ώμο.

Από τους Τσέχους, που υποχώρησαν στο 1-1, ξεχώρισαν οι Βέσελι και Μπάλβιν με 19π. και 18π. αντίστοιχα.

Με την εξαιρετική ευστοχία τους από την περιφέρεια, οι Τσέχοι είχαν από νωρίς το προβάδισμα και πηγαίνοντας ψηλά το σκορ, έκλεισαν στο +6 (28-22) το πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο, ήταν η σειρά των Γάλλων να απαντήσουν. Μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα και μπροστάρηδες τους Φουρνιέ και Ντε Κολό στην επίθεση, όχι μόνο πέρασαν μπροστά, αλλά έφτασαν στο +13 (38-51), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +11 (40-51).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η Γαλλία και στο δεύτερο μέρος, εκτοξεύοντας τη διαφορά αρχικά στο +16 (52-68) και στη συνέχεια στο +21 (56-77), με το οποίο έκλεισε και την τρίτη περίοδο. Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με το σύνολο του Κολέ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 77-97.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 40-51, 56-77, 77-97