Σούπερ ΑΝΑΤΡΟΠΗ η ΑΕΚ στο 90+4!

Τεράστια νίκη με ανατροπή η ΑΕΚ επί της Βόλφσμπουργκ (2-1) και πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Τι κι αν δεν ευστόχησε ο Μάνταλος από το σημείο του πέναλτι; Τι κι αν δέχθηκε γκολ στο 45΄; Με απίθανη γκολάρα του Σιμόες στο 64΄ και με τον Ανσαριφάρντ να το φέρνει... τούμπα στο 90+4, η ομάδα του Καρέρα "ξέρανε" τους Γερμανούς και πανηγύρισε μια μεγάλη πρόκριση.

1' Έναρξη του αγώνα.

4' Ωραία συνεργασία των Κρίστισιτς και Ολιβέιρα, αλλά το σουτ του Πορτογάλου ήταν κακό.

7' Η ΑΕΚ έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν απειλεί προς το παρόν την εστία του Πέρβαν.

8'Μεγάλη ευκαιρία για τη Βόλφσμπουργκ. Ο Γκαρσία κατέβασε μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά δεν είδε τον Οτάβιο που του έκλεψε  την μπάλα, με τον Τσιντώτα να αποκρούει το σουτ και να σώζει την ομάδα του.

10' Πάνω-κάτω η μπάλα. Καλός ο ρυθμός, αλλά χωρίς φάσεις.

14' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ απ' τα δεξιά, οι αμυντικοί της Βόλφσμπουργκ δεν απομάκρυναν, αλλά το σουτ του Τσιγκρίνσκι πέρασε πάνω από την εστία του Πέρβαν.

15' Κατοχή: 41% - 59%

18' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ! Έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, που βρίσκει τον Κρίστισιτς μέσα στην περιοχή, ο οποίος ανατρέπεται από τον Σλάγκερ.

20' Ο Πέρβαν απέκρουσε το πέναλτι του Μάνταλου. Παραμένει το 0-0. Η ΑΕΚ χάνει μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ.

23' Οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτύρονται για την πτώση του Σάκχοφ μέσα στην περιοχή αλλά ο διαιτητής δειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

25' Ωραίο μακρινό σουτ του Άρνολντ, μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

40' Η Βόλφσμπουργκ έχει ανέβει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο στα τελευταία λεπτά και αναζητά χώρους.

45' ΓΚΟΛ 0-1 η Βόλφσμπουργκ. Ο Μπρέκαλο μπήκε στη μεγάλη περιοχή, έστρωσε στον Μεχμέντι και εκείνος με πλασέ (και παρεμβολή του Βασιλαντωνόπουλου) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα για το 1-0

45 +1' Τέλος πρώτου μέρους. Η Βόλφσμπουργκ παρότι δεν ήταν απειλητική καταφέρνει να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 1-0 της ΑΕΚ.

46' Έναρξη του δευτέρου μέρους. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

48' Η ΑΕΚ έχει μπει δυνατά στο δεύτερο μέρος και πιέζει για την ισοφάριση.

49' Ο Σιμόες έκλεψε την μπάλα από τον Σλάγκερ, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Πέρβαν.

50' Ο Οτάβιο διαμαρτυρήθηκε για ανατροπή από τον Βασιλαντωνόπουλο μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

56΄ Σουτ ο Μεχμέντι, σε ετοιμότητα ο Τσιντώντας

60΄ Ο Γκέραρντ στη θέση του Σλάνγκερ

62΄ Καλή στιγμή με Γκαρσία η ΑΕΚ, τα χάλασε στην τελική

63΄ Ο Λιβάγια στη θέση του Μάνταλου

64΄ ΓΚΟΛ/ΓΚΟΛάρα ο Σιμόες και 1-1! Τρομερό μακρινό σουτ από τον Πορτογάλο άσο και στα ίσα το ματς. Κεραυνός... από τον Σιμόες μετά από πάσα του Ινσούα

79΄ Ο Μπιάλεκ στη θέση του Μπρέκαλο

81΄ Άστοχη κεφαλιά του Σβάρνα

81΄ Ο Μαχαίρας στη θέση του Γκαρσία

87΄ Ο Ανσαριφάρντ στη θέση του Ολιβέιρα

+4 λεπτά καθυστερήσεις

90+4 ΓΚΟΛ/Ανατροπή με Ανσαριφάρντ η ΑΕΚ! Υπέροχη ατομική προσπάθεια και με έξυπνο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Πέρβαν για το 2-1!

ΤΕΛΟΣ

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Κρίστισιτς, Σάκχοφ, Μάνταλος, Γκαρσία, Ολιβέιρα.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Πέρβαν, Ρουσιγιόν, Λακρουά, Γκιλαβογκί, Πάουλο Οτάβιο, Σλάγκερ, Άρνολντ, Στέφεν, Μεχμέντι, Μπρέκαλο, Βέργκχορστ.

**Η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 της Σεντ Γκάλεν στον 3ο προκριματικό γύρο και πήρε το εισιτήριο για τα playoffs, ενώ η Βόλφσμπουργκ πέρασε την αλβανική Κουκέσι στον 2ο και την ουκρανική Ντέσνα στον 3ο γύρο.