Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ: Ο πρωταθλητής δεν... παίζεται!

Ποιος να τον πιάσει! Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» ΠΑΟΚ και πρωτάθλημα, επικρατώντας με το εμφατικό 3-0.

Πριν λίγες εβδομάδες είχε πάρει τον τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Τώρα τον «κλειδώνει» και... επίσημα! Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ελ Αραμπί που άνοιξε το σκορ και έφτιαξε τα άλλα δύο γκολ σε Καμαρά (76') και Βρουσάι (89'), που είχε έρθει από τον πάγκο, ο εξαιρετικός Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου «καθάρισε» ΠΑΟΚ και πρωτάθλημα!

Ασίστ-μαγεία από τον Μπουχαλάκη στο 1-0 του «killer» Ελ Αραμπί (50'), ο οποίος ταλαιπώρησε τρεις αντιπάλους και «έφτιαξε» το 2-0 του Καμαρά (76'). Ένα σουτ που κόντραρε στον Ίνγκασον και πέρασε κάτω από τα πόδια του Ζίφκο Ζίφκοβιτς, σε μια φάση που θυμίζει το... 0-1 του ΠΑΟΚ προ τριετίας όταν η μπάλα είχε περάσει κάτω από τα πόδια του Γιαννιώτη. Ο Βρουσάι που είχε έρθει από τον πάγκο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του Ολυμπιακού (3-0) στο 89ο λεπτό.

Το πάλεψε ο ΠΑΟΚ, είχε καλά διαστήματα με ευκαιρίες αλλά έπεσε πάνω στον καταπληκτικό Σα που με μεγάλες επεμβάσεις δεν επέτρεψε σε Κρμέντσικ, Τζόλη, Ουάρντα και Ελ Καντουρί να σκοράρουν!

Εκτοξεύθηκε στο +15 η διαφορά του Ολυμπιακού από τον ΠΑΟΚ, στους 12 από τον δεύτερο Άρη και στο +14 από την τρίτη ΑΕΚ, στέλνοντας μήνυμα πως και φέτος είναι κυρίαρχος.

Έτσι ξεκίνησαν

Με 4-3-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Σα κάτω από τα δοκάρια, με τους Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα και Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα. Ο Εμβιλά καθαρός κόφτης, με τους Μπουχαλάκη, Καμαρά ως οκτάρια. Στο ένα άκρο ο Φορτούνης, στο άλλο ο Μπρούμα και στην κορυφή της επίθεσης ο Ελ Αραμπί.

Ίδια διάταξη και από τον Πάμπλο Γκαρσία για τον ΠΑΟΚ. Ο Αντρίγια Ζίφκοβιτς στην υπεράσπιση της εστίας, με τους Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα και Ροντρίγκο στην αμυντική τετράδα. Ο Αουγκούστο εξάρι, με τους Ελ Καντουρί και Ουάρντα να είναι οι εσωτερικοί μέσοι. Ζίφκο Ζίφκοβιτς και Τζόλης στον... ασβέστη, πλαισιώνοντας τον Κρμέντσικ στην τριπλέτα της επίθεσης.

Το ματς

Δυνατή εκκίνηση από τον ΠΑΟΚ. Με τον Αουγκούστο στον άξονα ως καθαρό κόφτη και τους Ελ Καντουρί ,Ουάρντα να παίρνουν αρκετά την μπάλα στα πόδια τους και να σημαδεύουν τον target-man Κρμέντσικ χρησιμοποιώντας τον ως σκαλοπάτι στην κυκλοφορία της μπάλα, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έφτιαξε την πρώτη φάση στο 3' με τον Τσέχο φορ αλλά ο Σα έδιωξε. Ο Ολυμπιακός είχε κάνει νωθρό ξεκίνημα, από το 8'-9' κι έπειτα προσπάθησε να κρατήσει μπάλα, να ισορροπήσει αλλά δυσκολευόταν να κυκλοφορήσει την μπάλα και να παίξει κάθετα αφού οι αντίπαλοί του είχαν κοντά τις γραμμές τους.

Το πρέσινγκ που ασκούσε ο ΠΑΟΚ στους παίκτες του Ολυμπιακού έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορούν να κρατήσουν την μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι δεν τους επέτρεπαν να ξεκινήσουν από την άμυνά τους με build-up όπως συνηθίζουν, ενώ ο Αουγκούστο είχε περιορίσει τον Καμαρά και τον έχει βγάλει εκτός αγώνα στο πρώτο μισάωρο. Ο Φορτούνης άρχισε να κλείνει προς τον άξονα και να παίζει πλησίον του Καμαρά, ο οποίος έβγαινε αρκετές φορές σε ρόλο εξτρέμ, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κουράζονται από το πρέσινγκ και να μπερδεύονται από τις εσωτερικές αλλαγές των γηπεδούχων. Ο Βιεϊρίνια με σωτήριο τάκλιν δεν επέτρεψε στον Μπρούμα να σκοράρει στο 32', ενώ ο Πορτογάλος εξτρέμ βρήκε τον Καμαρά στην περιοχή στο 38' αλλά το πλασέ του τελευταίου πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στα... καπάκια, οι ερυθρόλευκοι έφτιαξαν την καλύτερή τους στιγμή αλλά μετά το γύρισμα του Καμαρά, ο Μπρούμα είδε το σουτ που επιχείρησε να σταματάει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Ζίφκοβιτς. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο φινάλε του πρώτου μέρους (44') και κόντρα στη ροή του αγώνα από το μισάωρο και έπειτα, αλλά ο Σα γύρισε τάχιστα στην εστία του και έβγαλε με το πόδι το δυνατό σουτ του Τζόλη μέσα από την περιοχή για το 0-0 του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο όπως τελείωσε το πρώτο, με τα... μπούνια δηλαδή! Το πείσμα του Φορτούνη να κυνηγήσει τη φάση, η εξαιρετική συνεργασία Καμαρά, Μπουχαλάκη και η μαγική τσιμπητή ασίστ του τελευταίου στον «killer» Ελ Αραμπί έφερε το προβάδισμα στους Πειραιώτες (1-0) στο 50ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε άμεσα αντίδραση, ο Τζόλης δύο λεπτά μετά σκόραρε αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε σωστά για οφσαίντ, με τον Ουάρντα να απειλεί σε ακόμη ένα ντέρμπι με κεφαλιά αλλά ο Σα ήταν εκεί (66'). Όπως ήταν εκεί και τρία λεπτά μετά στο δυνατό σουτ του Ελ Καντουρί! Στην αμέσως επόμενη φάση, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το δεύτερο γκολ που θα... κλείδωνε το ματς αλλά ο Ζίφκοβιτς με ενστικτώδης επέμβαση και το οριζόντιο δοκάρι σταμάτησαν τον Καμαρά.

Ένα εκρηκτικό τέταρτο είχε περάσει... αναίμακτα, ο Γκαρσία είχε βάλει Σφιντέρσκι αντί Κρμέντσικ και ετοίμαζε Μουργκ, Σβαμπ, με τον Μαρτίνς να ρίχνει στο ματς τον Βρουσάι αντί του Φορτούνη. Πριν όμως κάνει την διπλή αλλαγή, ο Ολυμπιακός «χτύπησε» ξανά όταν ο Ελ Αραμπί... ταλαιπώρησε τρεις αντιπάλους, έσπασε στον επερχόμενο Καμαρά και αυτός με σουτ, που κόντραρε στον Ίνγκασον και πέρασε κάτω από τα πόδια του Ζίφκο Ζίφκοβιτς, έγραψε το 2-0. Τα περιθώρια είχαν στενέψει αρκετά για τον ΠΑΟΚ, που το πάλευε, έψαχνε το γκολ που θα τον έβαζε εκ νέου στη διεκδίκηση ενός αποτελέσματος αλλά είχε αφήσει και πολλά κενά στην άμυνά του. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι ερυθρόλευκοι, με τον Ελ Αραμπί να κόβει την άμυνα του ΠΑΟΚ στα δύο με ωραία κάθετη βρίσκοντας τον Βρουσάι στην περιοχή, το διαγώνιο σουτ του νεαρού εξτρέμ βρήκε στο αριστερό δοκάρι αλλά ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα σε αυτό το εμφατικό 3-0 των Πειραιωτών.

MVP: Ο Ελ Αραμπί! Εκμεταλλεύεται την υπέροχη ασίστ του Μπουχαλάκη για να ξεκλειδώσει το ματς, ενώ φτιάχνει στη συνέχεια το 2-0 του Καμαρά και το 3-0 του Βρουσάι! Ολοκληρωτική εμφάνιση από τον φορ του Ολυμπιακού, ο οποίος στο πρώτο μέρος δεν φάνηκε τόσο αλλά στην επανάληψη έκανε... παπάδες!

Ο μοιραίος: Μπορεί να χαρακτηριστεί ο Ουάρντα που δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα, ενώ όταν ο ΠΑΟΚ πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει το σκορ και να δώσει νέο εδνιαφέρον στο παιχνίδι. Συνολικά κακή εμφάνιση από τον Αιγύπτιο, σίγουρα ο Πάμπλο Γκαρσία περίμενε περισσότερα από αυτόν!

Η σφυρίχτρα: Ο Φέλιξ Μπριχ έκανε μια εξαιρετική διαιτησία και πέρασε... απαρατήρητος!

Εντεκάδες:

Ολυμπιακός: Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Μπρούμα, Αραμπί.

Στον πάγκο του Ολυμπιακού: Τζολάκης, Χασά, Τιάγκο Σίλβα, Πέπε, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Μασούρας, Χολέμπας, Σισέ.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Ίνγκασον, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Καντουρί, Α. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα, Τζόλης, Κρμέντσικ.

Στον πάγκο του ΠΑΟΚ είναι οι Πασχαλάκης, Σβιντέρσκι, Μουργκ, Περέιρα, Σβαμπ, Νινούα, Μιχαηλίδης, Τσινγκάρας, Λάμπρου.