Ξανά στο μηδέν... ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός είχε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος, αλλά σπατάλησε όλες του τις φάσεις και για δεύτερο φιλικό (μετά από αυτό με τη Ριντ) δεν σκόραρε, μένοντας στο 0-0 με την Κρακόβια.

Ανάμεικτα συναισθήματα αφήνει στον Ολυμπιακό το τρίτο του φιλικό! Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και ένα μέτριο δεύτερο, μένοντας στο 0-0 με την Κρακόβια.

Σπατάλησαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες (μεταξύ άλλων και πέναλτι) οι Πειραιώτες, που δεν σκόραραν για δεύτερο φιλικό αφού στο μηδέν είχαν μείνει και κόντρα στη Ριντ. Την ίδια ώρα, είχαν εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία και δεν κινδύνευσαν καμία στιγμή του αγώνα!

Νέα καλή εμφάνιση του Άβιλα, άρεσαν και οι Φαντιγκά, Κανέ, Κούτρης που ήταν ιδιαίτερα δραστήριοι.

Στο μυαλό του κόουτς
Με 4-3-3 κατέβασε ξανά τον Ολυμπιακό ο Μαρτίνς. Στην εστία ο Βατσλίκ, με τους Ανδρούτσο, Μπα, Σισέ, Κούτρη στην άμυνα. Μαντί Καμαρά, Κανέ, Μπουχαλάκης στα χαφ, με τους Βαλμπουενά, Φαντιγκά στα εξτρέμ και τον Χασάν στην επίθεση.

Το ματς
Τα πρώτα λεπτά του ματς ήταν αναγνωριστικά, με τον Ολυμπιακό να… παίρνει φόρα από το 15ο λεπτό και μετά. Στο 18’ ο Βαλμπουενά έκανε μια ωραία σέντρα, αλλά ο Χρόσο έδιωξε με τις γροθιές.

Οι «ερυθρόλευκοι» από εκεί και πέρα είχαν την κατοχή της μπάλας και δημιουργούσαν συνεχώς ευκαιρίες.
Στο 27’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, ο Σισέ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και πήρε την κεφαλιά, ωστόσο ξανά ο Χρόσο ήταν εκεί και έδιωξε με τις γροθιές, κρατώντας καθαρή την εστία της Κρακόβια.

Στο 31ο λεπτό ο Μπουχαλάκης σκόραρε με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από φάουλ του Βαλμπουενά, αλλά το γκολ θεωρήθηκε οφσάιντ και δεν μέτρησε. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πίεζε ασφυκτικά και έψαχνε συνεχώς το γκολ.

Στο 39’ οι Πειραιώτες είχαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Φαντιγκά έκανε ένα ωραίο σουτ, μετά από πάσα του Βαλμπουενά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 41’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι όταν ο Πέστκα ανέτρεψε τον Χασάν, ένα λεπτό αργότερα το εκτέλεσε ο Βαλμπουενά, αλλά ο Γάλλος έστειλε την μπάλα άουτ.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να ξεκινούν το δεύτερο μέρος ακριβώς όπως άρχισε το ματς (0-0).

Και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς μπήκε δυνατά και πίεζε την πολωνική ομάδα, με τον Πορτογάλο τεχνικό στην συνέχεια να κάνει μαζικές αλλαγές και να αλλάζει όλη την ενδεκάδα.

Στο 50’ ο Ανδρούτσος έκανε μια ωραία σέντρα αλλά ο Χρόσο έδιωξε. Η Κρακόβια έπαιζε στις αντεπιθέσεις και δεν δημιουργούσε φάσεις.
Στην συνέχεια του παιχνιδιού οι ρυθμοί έπεσαν εκατέρωθεν λόγω των πολλών αλλαγών, ο Μασούρας στο 72’ έκανε ένα ωραίο σουτ, αλλά ο Νιεμίσκι έδιωξε τελευταία στιγμή.

Στο 79’ ο Άβιλα, έκανε μια πολύ ωραία σέντρα, αλλά ο Μασούρας έκανε ένα κακό τελείωμα από τη μικρή περιοχή και έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 με την Κρακόβια στο τρίτο φιλικό του παιχνίδι στην Αυστρία.