ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ με την Μάλτα/"Ψυχρολουσία" στο 90+8' (Φώτος)

Ούτε τώρα απέναντι στην Μάλτα κατάφερε να βάλει… φρένο στο αρνητικό σερί η Εθνική μας ομάδα. Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του ομίλου της για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Κύπρος μας υποδέχθηκε την Μάλτα, ματς στο οποίο μέχρι το 8ο λεπτό των καθυστερήσεων προηγείτο με 2-1 ωστόσο μια στιγμή αδράνειας από στημένο του αντίπαλου, στοίχησε. Καλό πρώτο μέρος, με τον Παπουλή (7’) να σκοράρει και να παίρνει η Εθνική μας το προβάδισμα. Καλύτερη στο πρώτο μισό του β’ μέρους η Μάλτα, πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση (Μουσκάτ 53’) ωστόσο ο Πιέρος Σωτηρίου με το γκολ του στο 80’ έδωσε στην Εθνική μας εκ νέου το προβάδισμα, το οποίο κρατούσαμε μέχρι την τελευταία φάση του αγώνα. Ένα στημένο, μια εκτέλεση φάουλ, μια αδράνεια και μια κοντινή προβολή του Ντεγκάμπριελ, διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 90+8'.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στην “ΑΡΕΝΑ” και σας μετέφερε την εξέλιξή του...

-Έναρξη.

-4' Πρώτη τελική στο ματς. Εκτέλεση φάουλ από μακριά του Κάστανου, ψηλά έξω.

-7' ΓΚΟΛ για την Εθνική μας με τον Παπουλή! Πίεση ψηλά από την Εθνική μας, κλέψιμο του Κ. Σωτηρίου, κάθετη του Χάμπου προς τον Παπουλή που κοντρόλαρε και πλάσαρε με το δεξί, νικώντας τον Μπονέλο για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

ξθ7υξξ

-12' O Μοντεμπέλο έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Εθνικής μας, τον έκοψε σωτήρια ο Κ. Σωτηρίου.

-15' Προσπαθεί να ελέγξει το τέμπο η Εθνική μας, με κατοχή στη μεσαία γραμμή.

-19' Εξαιρετική μακρινή μπαλιά του Ιωάννου στον Πιέρο, έκανε το κοντρόλ αλλά του... έφυγε η μπάλα και πρόλαβε ο αντίπαλος γκολκίπερ.

-20' Κλέψιμο του Ιωάννου, ατομική προσπάθεια και σουτ με το αριστερό, ψηλά έξω.

-25' Έχουν την κατοχή οι Μαλτέζοι στα τελευταία λεπτά, αμύνεται καλά η Εθνική μας και δεν επιτρέπει σε τελικές.

-32' Πλασέ του Κρετς με το αριστερό, σταθερά ο Μιχαήλ.

-32' Απάντηση από την Εθνική μας. Σέντρα του Παπουλή από αριστερά, αδύναμη η κεφαλιά του Πιέρου, στα χέρια του Μπονέλο.

-40' Μειώθηκε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για την Μάλτα. Πισάνι αντί Καρουάνα.

-49' Ωραία ενέργεια των Μαλτέζων από δεξιά, ο Αντωνιάδης εξουδετέρωσε τον κίνδυνο.

-52' Απειλεί ξανά η Μάλτα από την δεξιά της πλευρά, σουτ του Κρετς από δεξιά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-53' ΓΚΟΛ για την Μάλτα. Ο Πισάνι εκτέλεσε το κόρνερ που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι από αριστερά, έστειλε την μπάλα στην μικρή περιοχή εκεί που δύο Μαλτέζοι σηκώθηκαν ανενόχλητοι. Ο Μουσκάτ έκανε την κεφαλιά από κοντά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1.

τθμξκτυηξμνυη

-58' Κίτρινη στον Δημητρίου.

-61' Πρώτη αλλαγή για την Εθνική μας. Κακουλλής αντί Λοΐζου.

-63' Ξανά τελική η Μάλτα. Σουτ του Πισάνι από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε και μάζεψε ο Μιχαήλ.

-70' Πρώτη ευκαιρία για την Κύπρο στο β' μέρος. Ο γκολκίπερ της Μάλτας ξεκίνησε ντρίμπλες εκτός περιοχής του, έκανε το λάθος, ο Παπουλής δοκίμασε να σκοράρει από μακριά αλλά ο κίπερ Μπονέλο έτρεξε και πρόλαβε να αποκρούσει.

-70' Διπλή αλλαγή για την Μάλτα. Ντίμεχ αντί Μπονγκ, Ντεγκάμπριελ αντί Κρετς.

-72' ΔΟΚΑΡΙ για την Μάλτα. Φάση παρόμοια με το γκολ, ο Πισάνι εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά στην μικρή περιοχή, ο Μιχαήλ βγήκε με τις γροθιές, δεν έδιωξε σωστά και η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

-77' Ευκαιρία για την Εθνική μας. Σέντρα του Δημητρίου από δεξιά, κεφαλιά του Χάμπου, δύσκολα σε κόρνερ ο Μπονέλο.

-79' Διπλη αλλαγή για την Εθνική μας. Πίττας αντί Ανδρέου και Γκόγκιτς αντί Χάμπου.

-80' ΓΚΟΛ η Κύπρος με τον Πιέρο! Εξαιρετική ατομική προσπάθεια απ' τον Κάστανο και πάσα στον Κακουλλή, αυτός από αριστερά εντός περιοχής έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Μπονέλο έδιωξε με το πόδι, η μπάλα έφτασε δεξιά στον Πίττα που δεν δοκίμασε το σουτ αλλά προτίμησε το γύρισμα προς τον Πιέρο ο οποίος περίμενε και από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 2-1!

-81' Αλλαγή για την Μάλτα, αναγκαστική. Τραυματίας ο γκολκίπερ Μπονέλο, στην θέση του ο Γκαλέα.

-85' Διπλή αλλαγή για την Εθνική μας. Παναγιώτου αντί Παπουλή και Ψάλτης αντί Δημητρίου.

-90' Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' Εξαιρετική πάσα του Κάστανου στον Πίττα, καθυστέρησε εντός περιοχής και έχασε την ευκαιρία.

-90+8' ΓΚΟΛ για την Μάλτα. Ψυχρολουσία στην τελευταία φάση του αγώνα. Εκτέλεση φάουλ του Τέουμα, κοντινή προβολή του Ντεγκάμπριελ για το 2-2.

-Τέλος αγώνα.

ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Αντωνιάδης, Ιωάννου, Δημητρίου (85'Ψάλτης), Χάμπος (79'Γκόγκιτς), Πιέρος, Ανδρέου (79'Πίττας), Παπουλής (85'Παναγιώτου), Κ.Σωτηρίου, Λοΐζου (61'Κακουλλής), Κάστανος.

Στον πάγκο: Κεραυνός, Δημητρίου, Μάμας, Ψάλτης, Γκόγκιτς, Κακουλλής, Παναγιώτου, Ηλία, Τζιωνής, Πίττας.

ΜΑΛΤΑ: Μπονέλο (81'Γκαλέα), Καμενζούλι, Μποργκ, Κρετς (70'Ντεγκάμπριελ), Μοντεμπέλο, Μπονγκ (70'Ντίμεχ), Πέπε, Τέουμα, Ατάρτ, Μουσκάτ, Καρουάνα (46'Πισάνι).

Στον πάγκο: Σο, Μίκαλεφ, Βέλα, Όβερεντ, Πισάνι, Μ.Κρετς, Ν.Μουσκάτ, Ουερέμπ, Γκαλέα, Ντεγκάμπριελ, Γκάμπλιν, Ντιμέχ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Δημητρίου, Πιέρος / Τέουμα.

Διαιτητής: Dennis Higler
Α΄Βοηθός: Erwin Zeinstra
Β΄Βοηθός: Mario Diks