"Μονόλογος", τρίποντο αλλά αποκλεισμός!

Πρώτη νίκη για το Μεξικό αλλά χωρίς αντίκρισμα. Το 2-1 επί της Σαουδικής Αραβίας στην τελευταία αγωνιστική δεν ήταν αρκετό να του χαρίσει την πρόκριση αφού η Πολωνία πήρε την 2η θέση πίσω από την Αργεντινή, λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων.

Ο Μαρτίν με πλασέ και ο Τσάβες με άπιαστη εκτέλεση φάουλ οι σκόρερ, μείωσε ο Αλ Νταουσαρί στις καθυστερήσεις.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη:

-Ξεκίνησε το παιχνίδι.

2' Πρώτο σουτ στο ματς από τον Τσάβες, περίπου δύο μέτρα άουτ η μπάλα.

3' Τεράστια φάση για το Μεξικό με τον Βέγκα να μην μπορεί να κερδίσει τον Αλ Οουαΐς στο τετ-α-τετ!

7' Ο Αλ Οουαΐς απομάκρυνε ασταθώς την σέντρα, ο Μαρτίν στην συνέχεια έπεσε στο έδαφος με τον διαιτητή να δείχνει άουτ.

10' Κάκιστο γύρισμα του Λοσάνο σε μια φάση που είχαν δημιουργηθεί προϋποθέσεις για τους Μεξικανούς.

12' Υπέροχη ατομική προσπάθεια του Αμπντουλχαμίντ, κέρδισε το φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Σαουδική Αραβία.

13' Άουτ πέρασε η εκτέλεση του Κάνο, εξαιρετική η εκτέλεσή του ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

20' Ο Σάντσες άφησε την μπάλα να σκάσει με αποτέλεσμα στην συνέχεια να μην προλάβει την πάσα του Άλβαρες.

23' Μονοκόμματο σουτ του Τσάβες μετά την απομάκρυνση της άμυνας, στο κέντρο της εστίας του ο Αλοουαΐς μπλοκάρει την μπάλα.

25' Καλή ευκαιρία από τον Πινέδα, με τον μέσο της ΑΕΚ να σουτάρει στην κίνηση μετά την σέντρα του Λοσάνο όμως το σουτ του κόντραρε και έφτασε αποδυναμωμένο στον Αλοουαΐς.

27' Νέα μεγάλη ευκαρία με τον Πινέδα να δέχεται νέα σέντρα του Λοσάνο αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στον Αλ Γκανάμ σχεδόν πάνω στη γραμμή.

Το Μεξικό είναι κατά πολύ ανώτερο σε αυτό το πρώτο ημίωρο με τον Πινέδα να είναι ένας από τους πρωταγωνιστές του ματς με «γεμάτη» παρουσία στη μεσαία γραμμή αλλά και δύο ευκαιρίες στην αντίπαλη περιοχή.

41' Ακόμη μία φάση με τον Πινέδα για το Μεξικό, κοντράρει και πάει κόρνερ.

Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Στο 0-0 και το Σαουδική Αραβία-Μεξικό. Καλύτεροι οι Μεξικανοί, έχουν περιορίσει τους Σαουδάραβες και έχουν φτιάξει αρκετές φάσεις, ενώ ο Πινέδα είναι από τους πλέον δραστήριους και δημιουργικούς ποδοσφαιριστές για την ομάδα του.

-Αρχίζει το β' μέρος.

47' ΓΚΟΛ 0-1! Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Μόντες έκανε το τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι και ο Μαρτίν με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή εκτέλεσε τον Αλ Οβάις και έβαλε μπροστά στο σκορ τους Μεξικανούς.

53' ΓΚΟΛ 0-2! Γκολάρα του Τσάβες με απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακριά.

56' Σκοράρει τρίτη φορά το Μεξικό, οφσάιντ όμως... Λοσάνο ο σκόρερ

2-0 η Αργεντινή, τώρα έχουμε απόλυτη ισορροπία στα κριτήρια και θα πάμε στις... κάρτες όπου η Πολωνία έχει λιγότερες από το Μεξικό!

Τελευταίο 20λεπτο.

7-5 οι κάρτες αυτή τη στιγμή... Δύο λιγότερες οι Πολωνοί, οπότε αν μείνουν τα δύο ματς ως έχουν, θα περάσουν αυτοί ως δεύτεροι!

Είμαστε στο 85'. Αν το Μεξικό βρει τρίτο γκολ, θα πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης!

Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+3' Πλασέ του Λοσάνο, άστοχο.

90+5' ΓΚΟΛ 1-2 μειώνει η Σαουδική Αραβία με τον Αλ Νταουσάρι.

ΤΕΛΟΣ, το Μεξικό παίρνει μια νίκη χωρίς αντίκρυσμα αφού η Πολωνία προκρίνεται ως 2η από τον όμιλο.

Σ. Αραβία: Αλ-Οβάις – Ταμπάκτι, Αλ Μπολεαχί, Αλ Αμρί – Αμπντουλχαμίντ, Αλ Χασάν, Κανό, Αλ Γκανάμ – Αλ Μπουραϊκάν, Αλ Σεϊρί, Αλ Νταουσάρι.

Μεξικό: Oτσόα – Σάντσες, Μόντες, Μορένο, Γκαγιάρδο – Άλβαρες, Πινέδα, Τσάβες – Λοζάνο, Μάρτιν, Βέγκα.

* Το άρθρο περιλαμβάνει διαφήμιση από την Bet on Alfa.