Tεσσάρα... παραμονής με χατ-τρικ Λόμπο (Δηλώσεις/Φώτος/Bίντεο)

26.04.2015 - 18:56

Μεγάλο βήμα για παραμονή της στην Α΄ Κατηγορία έκανε η Δόξα Κατωκοπιάς η οποία διέλυσε με 4-0 την ΑΕΛ στο Τσίρειο Στάδιο, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λόμπο, που έκανε χατ-τρικ (τα δύο γκολ με πέναλτι), ενώ το άλλο τέρμα σημείωσε ο Ράμος.

Mε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους ξεκίνησε το παιχνίδι. Στο 2΄ ο Γεωργίου... νίκησε το Λόπες σε τετ-α-τετ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ράμος δεν βρήκε στόχο από καλή θέση.

H oμάδα της Κατωκοπιάς συνέχισε να πιέζει κι αφού κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Λόπο από το Γεωργίου στο 7΄, ο παθών... νίκησε από την άσπρη βούλα το νεαρό κήπερ της ΑΕΛ κι "έγραψε" το 1-0 ένα λεπτό αργότερα.

Mάλιστα, η προσφυγική ομάδα θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 13΄, ωστόσο ο Λόπο από καλή θέση δεν μπόρεσε να δώσει σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη στο συγκρότημα του Νίκου Ανδρέου, ενώ και ο Γκιλ στο 18΄ και μετά από εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες... μιμήθηκε το συμπαίκτη του.

Eν τέλει, στο 29΄ η Δόξα κατάφερε να κάνει δύο τα τέρματά της, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φερνάντες, ο Λόπο με πλασέ... νίκησε για δεύτερη φορά το Γεωργίου, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα για το τρίποντο στην ομάδα της Κατωκοπιάς.

Ακολούθως, δεν άλλαξε κάτι, με την εικόνα του αγώνα να παραμένει ίδια. Γι' αυτό το λόγο, ο Χριστάκης Χριστοφόρου προσπάθησε να διαφοροποιήσει την κατάσταση προχωρώντας σε διπλή αλλαγή στο 39΄.

Από την άλλη, ωστόσο το παιχνίδι θα είχε ουσιαστικά τελειώσει ένα λεπτό αργότερα, εάν ο Καλδερόν έδεν σκόραρε στη σπουδαία ευκαιρία που βρήκε για να κάνει το 3-0.

Ότι δεν έγινε στο πρώτο μέρος, έγινε στην επανάληψη, με τη Δόξα να πετυχαίνει και τρίτο γκολ με το Ράμος στο 68΄ και ουσιαστικά να τελειώνει τον αγώνα.

Νέο πέναλτι για τη Δόξα για ανατροπή του Καλδερόν από το Γεωργίου στο 89΄, με το Λόπο να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του και να "γράφει" το 4-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΕΛ: Γεωργίου, Ναντό (63΄ Ελευθερίου), Κυριάκου, Μεντί, Σιέλης, Σταύρου, Νικολάου, Μπεμπέ (39΄ Ντιαλό), Σακέτι, Λίλλης (39΄ Σέμα), Ταγμπατζούμι.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ:  Χατζηφραγκίσκου, Ρ. Γκονζάλες, Φεράν, Λεονάρντο, Αντόνιο, Ράμος, Καλδερόν, Φερνάντες (83΄ Αρέστη), Λόπες (73΄ Εμάνουελ), Γκιλ, Λόπο.

Κίτρινες Κάρτες: Σακέτι.

** Πρώτη εμφάνιση για τον Ευάγγελο Γεωργίου τη φετινή σεζόν.

** Με τα τρία γκολ που σημείωσε ο Λόπο έφτασε τα 9 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Ράμος έφτασε τα 5 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Χρίστος Νικολαΐδης, με βοηθούς τις Αγγέλα Κυριάκου και Χρίστο Χρίστου, ενώ τέταρτος ο Γιώργος Νικολάου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ: "Ο Ευάγγελος Γεωργίου αγωνίστηκε διότι ο Φεγκρούς είχε τραυματισμό πριν τον αγώνα με την ΑΕΚ, ενώ ο Ρομέρο είχε πρόβλημα στο δάκτυλο του και δεν προπονήθηκε καν. Η εμφάνιση δεν δικαιολογείται. Σαν προπονητής είδα αρκετά πράγματα και να είναι σίγουροι ότι θα πρέπει να διορθωθούν άμεσα".

ΝΙΚΟΣ ΑΝΔΡΕΟΥ: "Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας. Δεν ήταν μόνο η μεγάλη νίκη που πέτυχαν, αλλά η συνολική προσπάθεια όλων των παιχνιδιών από τη μέρα που ανέλαβα. Βλέπουμε μια ομάδα να παίζει επιθετικά, να δημιουργεί ευκαιρίες και να πετυχαίνει γκολ. Στην αρχή κάπου δεν μας έβγαιναν τα αποτελέσματα αλλά τώρα ήρθαν κι αυτά. Είναι πολύ σημαντικό ότι για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι δεν δεχόμαστε γκολ και ευελπιστούμε να συνεχίσουμε με αυτή την καλή παρουσία και στα επόμενα παιχνίδια και ειδικά στο επόμενο που για μας είναι τελικός. Πιέσαμε από το πρώτο λεπτό αρκετά ψηλά, γνωρίζαμε ότι έχουν εξαιρετική ανάπτυξη από τους αμυντικούς και δουλέψαμε αρκετά για να βάλουμε πίεση πολύ ψηλά και το πετύχαμε, δημιουργήσαμε αρκετές φάσεις. Πρέπει να μείνουμε προσγειωμένοι γιατί ακολουθεί πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι και πρέπει να κάνουμε το καθήκον μας, να κρατήσουμε την ομάδα στην κατηγορία. Να δώσω τα συγχαρητήρια στο συνάδελφο και την ΑΕΛ που πέρασαν στον τελικό, τους εύχομαι ό,τι καλύτερο και να εκπληρώσουν αυτό που δεν πέτυχα εγώ όταν ήμουν στην ΑΕΛ το 2009".