Ο Ράμος... ψαλίδισε τις ελπίδες του Οθέλλου (Δηλώσεις/Φώτος)

03.05.2015 - 18:53

Συναρπαστικό παιχνίδι στο Μακάρειο Στάδιο ανάμεσα στη Δόξα και τον Οθέλλο για την 7η αγωνιστική της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος. Δύο φορές η ομάδα του Ανδρέου προηγήθηκε στο σκορ, με την ομάδα της Αθηαίνου να ισοφαρίζει ισάριθμες και να προηγείται με 3-2 στο 78΄. Ο Ράμος, ωστόσο, είπε την τελευταία λέξη και διαμόρφωσε το τελικό 3-3, με αποτέλεσμα η ομάδα της Κατωκοπιάς να κάνει τεράστιο βήμα για παραμονή της στην κατηγορία, δυσκολεύοντας πλέον ακόμα περισσότερο τα πράγματα για τον αντίπαλό της, μιας και χρειάζεται ένα μίνι θαύμα για να παραμείνει στα "μεγάλα σαλόνια".

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Δόξα και στην πρώτη φάση που δημιούργησε άνοιξε το σκορ. Ο Λόπο συνδυάστηκε με το Ράμος και ο τελευταίος με σουτ... νίκησε το Ρόιν, "γράφοντας" το 1-0 στο 12΄.

Άμεση απάντηση από τους φιλοξενούμενους, με τον Τιάγκο μετά από φάση διαρκείας να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 15΄, ενώ στο 20΄ ο Βραζιλιάνος θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά του, αλλά ο Χατζηφραγκίσκου σταμάτησε την προσπάθειά του.

Το παιχνίδι ήταν ανοικτό και στη συνέχεια και οι δύο ομάδες είχαν κάποιες ευκαιρίες για να προηγηθούν στο σκορ, χωρίς ωστόσο να βρουν στόχο.

Τελικά στο 40΄ ο Λόπο κι αφού προηγήθηκε σουτ του Ράμος στο δοκάρι έκανε το 2-1, με το Βέρα να... απαντά για την ομάδα της Αθηαίνου στο 43΄, φέρνοντας και πάλι το παιχνίδι στα ίσια, διαμορφώνοντας παράλληλα το σκορ του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε, με τον Οθέλλο να χάνει σπουδαία ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Χατζηφραγκίσκου σταμάτησε την προσπάθεια του Τιάγκο στο 51΄.

Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες έψαξαν για το γκολ της νίκης, με την ομάδα της Αθηαίνου να είναι πιο εύστοχη και να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα με τον Τιάγκο στο 78΄, όταν με πλασέ από το ύψος του πέναλτι "έγραψε" το 3-2.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς, ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, με το Ράμος να σκοράρει στο 90΄ και να κάνει το 3-3, το οποίο ήταν το τελικό σκορ.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Χατζηφραγκίσκου, Φεράν, Λόπες (85΄ Εμάνουελ), Ράμος, Φερνάντες, Αντόνιο (46΄ Βασκονσέλος), Γκιλ, Καλδερόν (73΄ Μάρκες), Λεονάρντο, Ρ.Γκονζάλες, Λόπο.

ΟΘΕΛΛΟΣ ΑΘΗΑΙΝΟΥ: Ρόιν, Γκριν, Μενέντες, Κ.Κυριάκου (68΄ Π. Παναγιώτου), Βασιλείου, Σάσι, Βέρα (90+2΄ Λοΐζου), Ουλίσε, Γκριγκαλασβίλι (84΄ Σπρόκελ), Πουτζιουρής, Τιάγκο.

Κίτρινες Κάρτες: Βασκονσέλος, Ράμος - Σάσι (4η), Βασιλείου (8η).

** "Κόπηκαν" 24 εισιτήρια.

** Με τα δύο γκολ που σημείωσε ο Ράμος έφτασε τα 7 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με τα δύο γκολ που σημείωσε ο Τιάγκο έφτασε τα 7 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Λόπο έφτασε τα 10 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Βέρα έφτασε τα 2 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης, με βοηθούς τους Στέλιο Νικήτα και Χαράλαμπο Γεωργίου, ενώ τέταρτος ο Γιάννης Αναστασίου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΝΙΚΟΣ ΑΝΔΡΕΟΥ: «Ήταν ένα παιχνίδι για τους φιλάθλους. Όσοι το είδαν το ευχαριστήθηκαν. Δεν βλέπουμε πολλά παιχνίδια με τόση κρισιμότητα να παίζουν τόσο επιθετικά και οι δύο ομάδες. Το παιχνίδι χωρίζεται σε δυο σκέλη. Εμείς ήμασταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, προηγηθήκαμε δυο φορές και ισοφαριστήκαμε ισάριθμες. Στην επανάληψη ο Οθέλλος ήταν καλύτερος σε κάποια διαστήματα, πήρε προβάδισμα, όμως ισοφαρίσαμε δείχνοντας χαρακτήρα. Στόχος μας ήταν η νίκη. Πάμε προσγειωμένα στο επόμενο παιχνίδι. Ακόμα δεν κρίθηκε η διαβάθμιση».

ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΠΥΡΙΔΑΚΗΣ: «Μπήκαμε κάπως μουδιασμένα, δεχθήκαμε το γκολ, όμως δεν αφήσαμε τη Δόξα να ξεφύγει στο σκορ στο ημίχρονο. Στην επανάληψη μπήκαμε πιο δυνατά, ρισκάραμε, βγήκαμε μπροστά, χάσαμε ευκαιρίες για τρίτο γκολ, καταφέραμε να το βάλουμε, όμως στις καθυστερήσεις δεχθήκαμε την ισοφάριση. Για εμάς είναι λυπηρό, καθώς δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα για τον Οθέλλο πέραν από τη νίκη. Θέλω να συγχαρώ τους ποδοσφαιριστές μας που κατέθεσαν ψυχή, τα έδωσαν όλα και τους άξιζε η νίκη. Θέλω να ευχαριστήσω και τον κόσμο μας ο οποίος από την αρχή της σεζόν ήταν δίπλα μας και να τους διαβεβαιώσω πως ότι και να γίνει πάλι τον Οθέλλο θα αγαπάμε. Συγχαρητήρια στη Δόξα για την παραμονή της».