Πράσινη... νίκη Ευρώπης (Φώτος)

09.05.2015 - 18:55

Η Ομόνοια ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (09/05) στο ΓΣΠ, αφού στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος επικράτησε της Ανόρθωσης με 2-1. Μετά από αυτή τη νίκη, το συγκρότημα του Καϊάφα έκανε σημαντικό βήμα για έξοδο στην Ευρώπη, αφού παρέμεινε στο κυνήγι της 3ης θέσης, ενώ δεν αποκλείεται να είναι προνομιούχος και η 4η στην οποία βρίσκεται τώρα. Από την άλλη, η ομάδα της Αμμοχώστου... μένει εκτός Ευρώπης για ακόμα μία χρονιά, μετά κι από αυτή την ήττα. Σκόρερ για το "τριφύλλι" οι Φοφανά και Κιρμ, ενώ για την ομάδα του Πάους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μακρής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 5΄, όταν ο Αβραάμ μόνος μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, η "Κυρία" ζήτησε πέναλτι, όταν ο Ίσμα ανατράπηκε από τον Οικονομίδη και έπρεπε να καταλογιστεί η εσχάτη των ποινών κι όχι φάουλ, αφού όπως φάνηκε από τον τηλεοπτικό φακό η παράβαση πάνω στον επιθετικό των "κυανόλευκων" είχε γίνει εντός περιοχής -πατούσε τη γραμμή της περιοχής ο Ίσμα.

Ακολούθως, η Ομόνοια προσπάθησε να ανεβάσει στροφές και στο 15΄ είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία, όταν η προσπάθεια του Μαργκάσα σταμάτησε στα σώματα των αντίπαλων αμυντικών, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Κιρμ απέκρουσε ο Καμίνσκι.

Ένα λεπτό αργότερα, όμως, ο Βέλγος κήπερ δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να αποσοβήσει τον κίνδυνο, όταν ο Φοφανά έκανε ένα άπιαστο σουτ, "γράφοντας" το 1-0.

Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα, η γηπεδούχος πλησίασε το 2-0, αλλά ο Καμίνσκι απέκρουσε την κεφαλιά του Ποτέ, μετά από τη σέντρα του Ράμος, ενώ ο Βέλγος σταμάτησε και την προσπάθεια του Μαργκάσα στο 22΄.

Στο 23΄ κι εκεί που οι "πράσινοι" πίεζαν, η Ανόρθωση... απάντησε με το γκολ της ισοφάρισης. Ωραία κάθετη μπαλιά του Ίσμα προς το Μακρή, ο οποίος με πλασέ... νίκησε τον Παναγή κι "έγραψε" το 1-1.

Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 35΄ , οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, αλλά σωστά ο Νικολαΐδης άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί μιας και ο Άντιτς έπαιξε μπάλα στη φάση με το Φοφανά.

Δευτερόλεπτα αργότερα... ήρθε και το δεύτερο γκολ του "τριφυλλιού". Μετά από φάση διαρκείας ο Κιρμ από κοντά έκανε το 2-1 για την Ομόνοια, η οποία για δεύτερη φορά προηγήθηκε στο παιχνίδι.

Στα εναπομείναντα λεπτά η "Κυρία" προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει και πάλι, αλλά δεν τα κατάφερε χάνοντας σπουδαία ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όταν ο Ίσμα έκανε κεφαλιά από καλή θέση, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Με σπουδαία φάση ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, όταν ο Καμίνσκι απέκρουσε το σουτ του Ράμος στο 49΄, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Παναγή απέκρουσε το σουτ του Μακρή.

Νέα καλή στιγμή για την ομάδα της Αμμοχώστου στο 59΄, με το πλασέ του Ίσμα να φεύγει άουτ, ενώ στο 73΄ και μετά από εκτέλεση φάουλ του Δημητρίου, ο Χόλγκερσον έκανε την κεφαλιά, με το Μακρή να κάνει το σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή, χωρίς να καταφέρει να βρει στόχο.

Η ομάδα του Καϊάφα προσπάθησε να... απαντήσει και είχε μία καλή στιγμή στο 74΄, όταν η εκτέλεση φάουλ του Φοφανά έφυγε έξω, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Ανόρθωσης για να... απειλήσει, όταν ο Παναγή απέκρουσε το σουτ του Ίσμα.

Απ' εκεί και πέρα, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με το τελευταίο σφύριγμα του Χρίστου Νικολαΐδη να βρίσκει μεγάλη νικήτρια την Ομόνοια με 2-1.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Μ. Δημητρίου, Μαργκάσα, Λεάντρο, Ρούνιε, Γκουλόν (86΄ Φυλακτού), Οικονομίδης, Κιρμ, Φοφανά, Ράμος (90΄ Παναγιώτου), Ποτέ (65΄ Γκαρσία).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Καμίνσκι, Τ. Δημητρίου, Νούχου, Άντιτς, Χόλγκερσον, Μαραγκός (63΄ Ανδρέου), Αμπουρτζάνια, Μακρής, Εντέ (85΄ Κυριάκου), Αβραάμ (77΄ Ιακοβένκο), Ίσμα.

Κίτρινες Κάρτες: Μ. Δημητρίου, Οικονομίδης, Παναγιώτου - Νούχου, Μαραγκός, Χόλγκερσον (6η), Τ. Δημητρίου, Αμπουρτζάνια (4η).

** "Κόπηκαν" 14.234 εισιτήρια.

** Tέταρτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες τη φετινή σεζόν. Η Ομόνοια επικράτησε με 3-2 τον Α΄ Γύρο, ενώ η Ανόρθωση με 2-1 το Β΄ Γύρο. Στον πρώτο αγώνα της Β΄ Φάσης, οι "πράσινοι" κέρδισαν με 3-1 στο "Αντώνης Παπαδόπουλος".

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε την Ομόνοια ο Κώστας Καϊάφας σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα πρωταθλήματος με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ. Ο Κιρμ πήρε τη θέση του Ασίς, ο Δημητρίου του Λομπιανίτσε και ο Ποτέ του Σκέμπρι.

** Με τρεις αλλαγές παρέταξε την Ανόρθωση ο Αντρέ Πάους σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Ερμή. Ο Μαραγκός πήρε τη θέση του Μάκου, ο Άντιτς του Μαίσουράντζε και ο Νούχου του Κάλβο.

** 32α γενέθλια για τον ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης, Χρίστο Μαραγκό, που γεννήθηκε στις 9 Μαΐου 1983.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Φοφανά έφτασε τα 4 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Μακρής έφτασε τα 12 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Κιρμ έφτασε τα 4 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Έξι κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Χόλγκερσον και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της Ανόρθωσης με αντίπαλο τον Απόλλωνα, όπως και ο Αμπουρτζάνια που συμπλήρωσε τέσσερις.

** Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη του Κώστα Καϊάφα ως προπονητής της Ομόνοιας σε έξι αγώνες με αντίπαλο την Ανόρθωση.

** Η Ανόρθωση ηττήθηκε και στα πέντε παιχνίδια που έδωσε φέτος στο ΓΣΠ, δύο φορές από την Ομόνοια και τρεις από το ΑΠΟΕΛ (πρωτάθλημα και κύπελλο).

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Χρίστος Νικολαΐδης, με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Μάριο Δημητριάδη. Τέταρτος ο Χαράλαμπος Γεωργίου, ενώ πρώτος επιπρόσθετος ο Ιωάννης Αναστασίου και δεύτερος ο Χρίστος Ηλία.