"Βροχή" με γκολ και τώρα... τελικός (Φώτος-Βίντεο)

17.05.2015 - 19:00

Σιγά μην άφηνε την ευκαιρία να πάει χαμένη! Μετά τα χθεσινά αποτελέσματα, η Ομόνοια ήθελε μόνο νίκη για να φτάσει στους 56 βαθμούς ΑΕΚ και Απόλλωνα και το πέτυχε, επιρκατώντας στο «ΓΣΠ» του Ερμή με 7-1. Από δύο πέτυχαν οι Κιρμ και Ποτέ και από ένα οι Ασίς, Γκουλόν και Σκέμπρι. Πλέον η Ομόνοια βρίσκεται ισόβαθμη με τις άλλες δύο ομάδες στου 56 βαθμούς και με νίκη την ερχόμενη εβδομάδα στο «Τσίρειο» κόντρα στον Απόλλωνα, θα τερματίσει είτε στην 2 η είτε στην 3 η θέση.

Oι επιλογές του Καϊάφα

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Παναγή, δεξί μπακ ο Ράμος, αριστερό μπακ ο Μαργκάσα και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ρούνιε και Λεάντρο. Αμυντικά χαφ οι Γκουλόν και Οικονομίδης, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Ασίς, έξω δεξιά ο Φοφανά, έξω αριστερά ο Κιρμ και στην κορυφή της επίθεσης ο Σκέμπρι.

Οι επιλογές του Μάρκου

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Στυλιανού, δεξί μπακ ο Λόπες, αριστερό μπακ ο Παουλίνιο και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ντε Πίνα και Χριστοφή. Αμυντικά χαφ οι Ταραλίδης και Τούρκο, στα άκρα οι Κατσιατής και Κούρου, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Μανού και ο Ρέζεκ στην κορυφή της επίθεσης.

Επιθετικός... μονόλογος

Επιθετικός μονόλογος το πρώτο τέταρτο του αγώνα, με την Ομόνοια μα κυριαρχεί και να φτάνει με σχετική ευκολία έξω από την περιοχή του Στυλιανού. Στο 3’ λίγο έλειψε ο Χριστοφή να σκοράρει κόντρα στην ομάδα του όμως ο Στυλιανού έσωσε και αυτή ήταν η μοναδική αξιόλογη φάση στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα.

Κλασική ευκαιρία και... γκολ

Στο 26’ είχαμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, για λογαριασμό των «πρασίνων». Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κιρμ, ο Λεάντρο έκανε την κεφαλιά όμως ο Παουλίνιο έκοψε πάνω στην γραμμή. Στο αμέσως επόμενο λεπτό όμως, σε μια αντεπίθεση για… σεμινάριο, η Ομόνοια έφτασε στο γκολ. Στο 27’ ο Ασίς πέρασε στον Σκέμπρι, αυτός έπαιξε το ένα – δύο με τον Φοφανά και πλάσαρε στην κίνηση, με το πλασέ του Μαλτέζου άσου να καταλήγει στα δίκτυα του Στυλιανού για το 1-0.

Άλλα δύο... μαζεμένα

Πέντε λεπτά αργότερα, συγκεκριμένα στο 32’, οι «πράσινοι» έφτασαν και σε δεύτερο γκολ… θέτοντας τις βάσεις για την σημαντική νίκη. Ο Ράμος ελίχθηκε από δεξιά και έκανε το γύρισμα, ο Σκέμπρι προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε, η μπάλα πέρασε από τον Στυλιανού και ο Κιρμ σε κενή εστία… διπλασίασε τα τέρματά της ομάδας του. Η επιθετικότητα της Ομόνοιας είχε και συνέχεια, αφού στο 35’ ήταν η σειρά του Ασίς. Γύρισμα του Κιρμ από αριστερά, ο Σκέμπρι κοντρόλαρε και πέρασε τον Στυλιανού και ο Ασίς σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Δοκάρι και (τέταρτο) γκολ!

Ασταμάτητη η Ομόνοια, έψαξε και άλλα γκολ. στο 37’ ο Ασίς με τεχνικό σουτ σημάδεψε το δοκάρι ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γκουλόν να… χριστεί σκόρερ. Ο Ασίς από δεξιά πέρασε στον υψηλόσωμο Γάλλο, ο οποίος έξω απ’ την περιοχή κοντρόλαρε και έκανε το δυνατό σουτ με τον Στυλιανού να πέφτει όμως να μην μπορεί να αποσοβήσει το τέταρτο γκολ.

Χαμηλός ρυθμός - Ευκαιρία με Ποτέ

Χαμηλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα της επανάληψης, με την Ομόνοια να δείχνει διάθεση να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ, χωρίς να… φορτσάρει ιδιαίτερα. Στο 52’ ο Ποτέ πέρασε στο παιχνίδι αντί του Σκέμτπι και πέντε λεπτά αργότερα έφτασε κοντά στο γκολ, όμως το πλασέ του με το αριστερό αποκρούστηκε δύσκολα από τον Στυλιανού.

Γκολάρα ο Κατσιατής

Στο 60’ ο Ερμής έφτασε στο γκολ της… τιμής, με τον Κατσιατή. Ο νεαρός εξτρέμ, πήρε την πάσα από τον Ρέζεκ, μπήκε στην περιοχή από δεξιά, με μια ωραία ντρίμπλα… άδειασε τον Γκουλόν και πλάσαρε κάτω από το σώμα του Παναγή, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα για το 4-1.

Γκολ και ο Ποτέ

Στο 70’ ο Ποτέ βρέθηκε εντός περιοχής, ο Ντε Πίνα τον ανέτρεψε και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι. Ο ίδιος ο Ποτέ ανέλαβε την εκτέλεση και πλάσαρε εύστοχα, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας του Στυλιανού, σκοράροντας για πρώτη φορά μετά την επιστροφή από τον τραυματισμό του και… γράφοντας το 5-1.

Ξανά...

Στο 75’ ο Ποτέ έφτασε κοντά στο γκολ όμως ο Κωνσταντίνου που μπήκε στην θέση του Στυλιανού απέκρουσε το πλασέ του, όμως στο επόμενο λεπτό ο επιθετικός της Ομόνοιας ήταν πιο εύστοχος, παίρνοντας την κάθετη πάσα του Γκαρσία και πλασάροντας με το δεξί, νικώντας τον μικρό και διαμορφώνοντας το 6-1.

Τέλος με... έβδομο!

Ο… χορός των γκολ δεν είχε ολοκληρωθεί, αφού η Ομόνοια συνέχισε και έφτασε και σε έβδομο γκολ! Ο Κιρμ έφυγε μόνος από αριστερά και μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε εύστοχα τον Κωνσταντίνου για το τελικό 7-1.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Ράμος, Λεάντρο (44'Γκαρσία), Ρούνιε, Μαργκάσα, Γκουλόν (70'Λομπιανίτζε), Οικονομίδης, Ασίς, Κιρμ, Φοφανά, Σκέμπρι (52' Ποτέ).

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Στυλιανού (72' Κωνσταντίνου), Λόπες (43'Χατζηγεωργίου), Ντε Πίνα, Χριστοφή, Παουλίνιο, Ταραλίδης, Κατσιατής, Τούρκο, Κούρου (65'Πίττας), Μανού, Ρέζεκ.

Κίτρινες Κάρτες: Ράμος (4η) - Ντε Πίνα.

** Διαιτητής ο Χρίστος Νικολαΐδης, με βοηθούς τους Χαράλαμπο Γεωργίου και Δώρο Τούρο. Τέταρτος ο Μάριος Δημητριάδης, πρώτος επιπρόσθετος ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης και δεύτερος ο Μάριος Νικολάου.

*Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Κριστοβάο Ράμος και θα απουσιάσει από το τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς, με τον Απόλλωνα στο "Τσίρειο".

*Στο 44' ο Λεάντρο έγινε αλλαγή από τον Κώστα Καϊάφα, με τον κόσμο να τον αποθεώνει αφού αυτό ήταν το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του.