Ανατροπή, καρέ και ΕΛΠΙΔΑ για Ερμή/ Βυσσινί... "ναυάγιο"! (Φώτος)

Μπορεί η ΕΝΠ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό να σκόραρε και να προηγήθηκε με 1-0, ωστόσο ο Ερμής είχε τον τρόπο όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά και να φτάσει σε μια τεράστια νίκη με 4-2! Η ΕΝΠ άνοιξε το σκορ με τον Θεοδώρου, αλλά ο Ερμής αρχικά ισοφάρισε με τον Ρουσιά και στην συνέχεια πέτυχε άλλα τρία γκολ (Μέιρα, ξανά Ρουσιάς και Φόλπρεχτ). Για την Ένωση μείωσε στις καθυστερήσεις ο Φελίπε. Με τη νίκη του, ο Ερμής ανέβηκε στους 35 βαθμούς και την 12η θέση, αφήνοντας πίσω του την ΕΝΠ στους 33 και την 13η θέση. Αναπτέρωσαν τις ελπίδες για παραμονή οι νικητές, κουβέντα... μόνο για την Β' Κατηγορία οι ηττημένοι.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

-Έναρξη

-1' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ με τον Θεοδώρου μετά από ωραία κάθετη πάσα του Ντένινγκ, ακυρώνεται για οφσάιντ. Αναμονή για έλεγχο απ' το VAR.

-4' Τελικά... μετράει το γκολ και 0-1 για την ΕΝΠ! Μόλις στα 47 δευτερόλεπτα το γκολ για τους "βυσσινί". (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-10' "Αγγίζει" το δεύτερο γκολ η ΕΝΠ! Ο Ντένινγκ έφυγε πίσω απ' το κέντρο με ταχύτητα, έφτασε στην περιοχή μόνος απέναντι στον Φιρινίδη αλλά το πλασέ του ήταν κάκιστο, στα χέρια του κίπερ του Ερμή.

-15' ΓΚΟΛ για τον Ερμή με τον Ρουσιά! Πρώτη τελική και απίθανο γκολ! Ο διεθνής άσος έξω απ' την περιοχή δοκίμασε με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί "παραθυράκι" της εστίας του Γκατσέφσκι για το 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-20' Από μία κίτρινη σε Ουντότζι και Κυριακίδη για αψιμαχία.

-23' Σουτ του Ιρέπ από καλή θέση, κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-26' Κίτρινη ο Μαρκόφσκι για φάουλ στον Δημητρίου.

-30' Κρατάει περισσότερο μπάλα η ΕΝΠ, φτάνει στην περιοχή του Φιρινίδη αλλά έχει κακές επιλογές.

-42' Από μία κίτρινη σε Μέιρα και Φελίπε.

-45' Κίτρινη και ο Μαϊσουράντζε.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ερμή! Σέντρα του Μέιρα από δεξιά, κεφαλιά του Γεωργίου, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και έξω.

-46' Αλλαγή για τον Ερμή. Καραγκούνης αντί Σάαντο.

-47' Πρώτη τελική στο β' μέρος. Άστοχος ο Γεωργίου από πλάγια θέση.

-55' Βγάζει πολλές επιθέσεις από αριστερά η ΕΝΠ, με Ιρέπ, Ουντότζι και Θεοδώρου. Κέρδισε κάποια κόρνερ, πέρασνα ανεκμετάλλευτα.

-60' Πήγε για γκολάρα ο Θεοδώρου! Σέντρα του Μαρκόφσκι από δεξιά, ο διεθνής άσος έκανε το εναέριο βολέ αλλά ο Φιρινίδης έδιωξε εντυπωσιακά!

-61' ΓΚΟΛ για τον Ερμή! Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της ΕΝΠ, ο Μέιρα μόνος, πέρασε και τον Γκατσέφσκι για το 2-1! Τραγική αντίδραση από πλευράς άμυνας της Ένωσης, ιδανική κίνηση απ' τον σκόρερ Μέιρα!

-63' Αλλαγή για τον Ερμή. Βάλπορτ αντί Γεωργίου.

-63' Αλλαγή και για την ΕΝΠ. Γκαντό αντί Μαϊσουράντζε.

-66' Κοντά σε τρίτο γκολ ο Ερμής! Δυνατό σουτ του Βάλπορτ, λίγο έξω.

-68' ΓΚΟΛ για τον Ερμή, ξανά ο Ρουσιάς! Νέα κάθετη στην πλάτη της άμυνας, ο Ρουσιάς έφυγε μόνος απέναντι στον Γκατσέφσκι και πλάσαρε εύστοχα για το 3-1!

-70' Αλλαγή για την ΕΝΠ. Νγκο αντί Ουντότζι.

-71' Κίτρινη στον Ιρέπ.

-77' Αλλαγή για την ΕΝΠ. Κοσμά αντί Λουσέρο.

-79' ΓΚΟΛ για τον Ερμή! Νέα... τεράστια τρύπα στην άμυνα της Ένωσης, ο Φόλπρεχτ με άψογο πλασέ νίκησε τον Γκατσέφσκι για το 4-1!!

-80' Αλλαγή για τον Ερμή. Καϊσερλίδης αντί Ρουσιά.

-90+2' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Φελίπε, "άγαλμα" ο Φιρινίδης.

-Τέλος αγώνα, νίκη για τον Ερμή με 4-2.

Ερμής (Δασκαλάκης): Φιρινίδης, Δημητρίου, Γαβριήλ, Μέιρα, Ρουσιάς (80'Καϊσερλίδης), Φόλπρεχτ, Σάαντο (46'Καραγκούνης), Κυριακίδης, Γεωργίου (63'), Παντελή, Σιντιμπέ.

Στον πάγκο οι Αντωνίου, Καραγκούνης, Ζαβός, Χριστοδούλου, Καϊσερλίδης, Αλαμπρίτης, Βάλπορτ, Χατζηαντώνης.

ΕΝΠ (Αντωνίου): Γκατσέφσκι, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε (63'Γκαντό), Ιρέπ, Θεοδώρου, Μαρκόφσκι, Λουσέρο (77'Κοσμά), Μπάρνι, Φελίπε, Ντένινγκ, Ουντότζι (70'Νγκο).

Στον πάγκο οι Πέτρου, Μουλαζίμης, Κοσμά, Μπαρμπόσα, Κολοκούδιας, Μπελόνε, Γκαντό, Στυλιανίδης, Νγκο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κυριακίδης, Μέιρα / Ουντότζι, Μαρκόφσκι, Φελίπε, Μαϊσουράντζε, Ιρέπ.

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος