Απίστευτη ανατροπή και πρώτη νίκη (Φώτος)

22.08.2015 - 20:53

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Ομόνοια επί της Νέας Σαλαμίνας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 5-3. Μία νίκη που χαρακτηρίζεται πολύ μεγάλη, αφού οι "πράσινοι" βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 και με 3-1 με το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο με σπουδαία εμφάνιση στην επανάληψη πέτυχαν τέσσερα γκολ και πήραν στο τέλος το τρίποντο. Από δύο γκολ σημείωσαν οι Ασίς και Σέρινταν, ενώ το άλλο τέρμα σημείωσε ο Σκέμπρι. Δοκάρι είχε ο Μπεμπέ. Από πλευράς φιλοξενούμενων, οι οποίοι παρότι σημείωσαν τρία γκολ δεν κατάφεραν να έχουν βαθμολογικό κέρδος, σκόραραν οι Παύλου, Τσούρτσουριτς και Αδόρνο.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα, αφού μόλις στο 3΄ ο Κούλλης Παύλου εκμεταλλεύτηκε λάθος των γηπεδούχων και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Παναγή "γράφοντας" το 1-0 για τους "ερυθρόλευκους".

Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει και στο 15΄ ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Ρουσιά από το Γκράιμς. Ο αμυντικός των φιλοξενούμενων ανέτρεψε τον Κύπριο φορ, ο οποίος από τον τηλεοπτικό φακό φαίνεται να πατούσε γραμμή κι έτσι θα έπρεπε να καταλογιστεί η εσχάτη των ποινών και όχι φάουλ.

Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα του Καϊάφα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Πάσα του Σκέμπρι στην πλάτη της άμυνας και ο Σέρινταν με το δεξί έκανε το 1-1 -σε ένα σημείο που η Νέα Σαλαμίνα έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω του τραυματισμού του Παύλου.

Μάλιστα, στο 22΄ η γηπεδούχος... άγγιξε το 2-1, ωστόσο ο Στέινμπορς απέκρουσε σε κόρνερ την κεφαλιά του Σκέμπρι, μετά από τη σέντρα του Ρουσιά, ενώ στο 28΄ σωστά ακυρώθηκε γκολ του Ρουσιά ως οφσάιντ κι ενώ είχε προηγηθεί ωραία ενέργεια του Ράμος.

Στο 32΄ και ενώ η Ομόνοια είχε αποκτήσει ρυθμό, λίγο έλειψε να κινδυνεύσει και πάλι, αφού μετά από λάθος του Ρούνιε, ο Παναγή πρόλαβε κι έδιωξε προ του Μακρίεφ, ενώ δεν είχε αποτέλεσμα η αντεπίθεση του "τριφυλλιού" με το Ρουσιά στο ίδιο λεπτό.

Έξι λεπτά αργότερα, η ομάδα του Καϊάφα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράμος, η κεφαλιά του αμαρκάριστου Λομπιανίτζε... έφυγε άουτ, με την ομάδα της Αμμοχώστου να "απαντά" με γκολ και κόντρα στη ροή του αγώνα, όταν η μπάλα μετά από την εκτέλεση φάουλ του Τσούρτσουριτς βρήκε στο Ράμος και αιφνιδίασε τον Παναγή, δίνοντας έτσι εκ νέου προβάδισμα στο συγκρότημα του Ντε Γιόνγκε στο 42΄.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους "πράσινους", δέχθηκαν και τρίτο γκολ. Αδράνεια και κακή αμυντική συμπεριφορά της Ομόνοιας μετά από πλάγιο άουτ των "ερυθρολεύκων", με το Μακρίεφ να ξεφεύγει του Λομπιανίτζε, να φεύγει μόνος και να τροφοδοτεί τον Αδόρνο, που πρόλαβε στην έξοδό του τον Παναγή, κάνοντας το 3-1 για τη Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ένα αποτέλεσμα που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, η Ομόνοια προσπάθησε να πιέσει για να πετύχει κάποιο γκολ και να μπει ξανά στο παιχνίδι και στο 47΄ είχε μία καλή στιγμή με το Νούνο Ασίς.

Στο 50΄, ωστόσο, ο αρχηγός του "τριφυλλιού" δεν λάθεψε. Λάθος στην άμυνα της Νέας Σαλαμίνας και συγκεκριμένα από το Στέινμπορς, με το Σέρινταν να τροφοδοτεί τον Πορτογάλο, που μείωσε σε 3-2.

Οι "πράσινοι" συνέχισαν να πιέζουν και πλησίασαν στην ισοφάριση στο 63΄, όταν το σουτ του Μπεμπέ... σταμάτησε στο δοκάρι της Νέας Σαλαμίνας, ενώ ένα λεπτό αργότερα η προσπάθεια του Ρουσιά δεν βρήκε στόχο.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει τα... πάνω τους και πίεζαν για να πετύχουν ακόμα ένα γκολ και να ισοφαρίσουν κάτι που κατάφεραν στο 69΄, όταν μετά από συνδυασμό Ασίς-Μπεμπέ, ο πρώτος νίκησε και πάλι τον κήπερ των γηπεδούχων κάνοντας το 3-3 κι ενώ ένα λεπτό νωρίτερα είχε ακυρωθεί κακώς γκολ του Ρούνιε για επιθετικό φάουλ του Σέρινταν στο Στέινμπορς.

Μάλιστα, δεν αρκέστηκαν εκεί και πιέσαν ακόμα περισσότερο για να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα στον αγώνα, αλλά ο Σέρινταν δεν μπόρεσε να βρει στόχο τόσο στο 73΄ όσο και στο 78΄ και στο 81΄.

Νέα σπουδαία ευκαιρία για την Ομόνοια στο 86΄, με το Στέινμπορς να αποκρούει σε κόρνερ την κεφαλιά του Σκέμπρι.

Στο 90΄, όμως, ο Μαλτέζος ήταν πιο εύστοχος και αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο τη σέντρα του Ράμος, αφού με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Νέας Σαλαμίνας, "γράφοντας" το 4-3.

Το "τριφύλλι", ωστόσο, δεν έμεινε εκεί και πέτυχε και πέμπτο γκολ στους χρόνους των καθυστερήσεων. Ανατροπή του Ασίς από το Σκοπελίτη, με την Ομόνοια να κερδίζει πέναλτι και το Σέρινταν από την άσπρη βούλα να διαμορφώνει το τελικό 5-3.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Ράμος, Mαργκάσα (62΄ Πέρεζ), Λομπιανίτζε, Ρούνιε, Οικονομίδης, Φυλακτού (46΄ Μπεμπέ), Ασίς, Σέρινταν, Σκέμπρι, Ρουσιάς (65΄ Μπαντιμπάγκα).

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Στέινμπορς, Γκράιμς, Κυριάκου, Τσιγκουΐνι, Κούσουλος, Μπεμπά (74΄ Ονόρε), Σκοπελίτης, Τσούρτσουριτς, Μάρτσεφ, Παύλου (23΄ Αδόρνο / 82΄ Κολίνα), Μακρίεφ.

Κίτρινες Κάρτες: Ράμος, Σκέμπρι - Τσούρτσουριτς, Γκράιμς, Μπεμπά, Κυριάκου, Μάρτσεφ, Σκοπελίτης.

** "Kόπηκαν" 8.124 εισιτήρια.

** Επίσημο ντεμπούτο στον πάγκο της Νέας Σαλαμίνας για τον Γιαν Ντε Γιόνγκε.

** Ντεμπούτο με τη φανέλα της Νέας Σαλαμίνας για τους Στέινμπορτς, Μπεμπά, Σκοπελίτη, Τσούρτσουριτς, Μάρτσεφ, Παύλου, Μακρίεφ, Αδόρνο, Ονόρε και Κολίνα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Παύλου με τον Αδόρνο στο 23΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Μαργκάσα με τον Πέρεζ στο 62΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Ντεμπούτο με τη φανέλα της Ομόνοιας για το Ζίγκι Μπαντιμπάγκα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Κώστας Νικολάου, με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Ανδρέα Μιχαηλίδη, ενώ τέταρτος ο Νεόφυτος Νεοφύτου.