Επέστρεψε... για να μείνει (Δηλώσεις/Φώτος)

24.08.2015 - 20:49

Καλύτερη επιστροφή στα "μεγάλα σαλόνια", μετά από διάλειμμα ενός έτους, δεν θα μπορούσε να περιμένει η ΕΝΠ, η οποία επικράτησε της Αγίας Νάπας με 2-0 στο «Τάσος Μάρκου» στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι "βυσσινί" πήραν το τρίποντο χάρη σε γκολ των Βαλλιάνου και Ντίξον, από ένα στα τελευταία λεπτά των δύο ημιχρόνων. Δοκάρι είχε η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου με τον Κρις Ντίξον.

H πρώτη καλή στιγμή ήταν για την ΕΝΠ και καταγράφηκε στο 7΄, όταν το σουτ του Φροξυλιά έφυγε έξω, ενώ πέντε λεπτά αργότερα καταγράφηκε και η πρώτη προσπάθεια από πλευράς Αγίας Νάπας, όταν το σουτ του Φεμί είχε την ίδια κατάληξη.

Ο αγώνας συνέχισε να είναι μέτριος και πέραν από κάποια σουτ του Μπάουμαν δεν καταγράφηκε κάτι το αξιόλογο.

Χρειάστηκε εν τέλει να συμπληρωθούν 38 λεπτά για να σημειωθεί η πρώτη σημαντική ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Μέρτακκας έκανε ωραία ατομική ενέργεια, ωστόσο η προσπάθειά του αποκρούστηκε και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι το πρώτο μέρος θα τελείωνε ισόπαλο χωρίς τέρματα, τελικά η ΕΝΠ άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση 45 λεπτών. Ο Βαλλιάνος με ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή "έγραψε" το 1-0 διαμορφώνοντας και το αποτέλεσμα του πρώτου 45λεπτου.

Kαλύτερη στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Καραγεωργίου είχε μία καλή στιγμή στο 54΄, όταν η κεφαλιά του Μπόζοβιτς έφυγε άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Ντίξον σταμάτησε στο δοκάρι του Κίττου.

Ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 56΄ η Αγία Νάπα είχε μία καλή στιγμή με τον Μγκούνι, όταν ο Αμπάρης απέκρουσε την κεφαλιά του Αφρικανού επιθετικού.

Aπό εκεί και πέρα, οι "βυσσινί" έλεγξαν το ρυθμό και στο 89΄... σφράγισαν τη νίκη τους, όταν μετά από πάσα του Μπασόφ, ο Ντίξον από κοντά έκανε το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Κίττος, Φίλγκεϊτ, Σκόμπλιακ, Μγκούνι, Λόβρεσιτς, Φεμί (57΄ Στογιάνοφ), Φούσκο, Κατσής (46΄ Ίμπσον), Αντωνίου, Μπάμπα (69΄ Λαμπρόπουλος), Μέρτακκας.

ΕΝΠ: Αμπάρης, Πάρπας, Μπάουμαν (90+1΄ Κοσμά), Μέγκαχεντ, Μπόζοβιτς, Κουμής, Βαλλιάνος, Μπούντιμιρ (46΄ Μπασόφ), Φροξυλιάς, Ντίξον, Βαν Ράσμπεκ (71΄ Σβόγιτς).

Κίτρινες Κάρτες: Φεμί, Μγκούνι, Κατσής - Βαν Ράσμπεκ, Πάρπας.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης, με βοηθούς τους Σωτήρη Βίκτωρος και Χαράλαμπο Γεωργίου, ενώ τέταρτος ο Γιώργος Νικολάου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΣΜΑ: «Στο πρώτο μέρος η Ένωση είχε περισσότερη κατοχή, όμως δεν κατέγραψε καμία ευκαιρία. Είχαμε και εμείς δύο καλές στιγμές, όμως στο τελευταίο λεπτό δεχθήκαμε το γκολ. Έπρεπε να αλλάξουμε κάποια πράγματα και στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε ορθόδοξα. Βοήθησαν και οι αλλαγές, ρισκάραμε στο παιχνίδι, δυστυχώς, όμως, δεν ήρθε ένα γκολ για μας. Στο τέλος δεχθήκαμε ακόμα ένα γκολ από κακή οργάνωση. Δεν μπορώ να έχω παράπονο από τους παίκτες μου. Θέλαμε το κέρδος, όμως είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθειά τους. Αυτή η ομάδα θα βρει το δρόμο να τα καταφέρει».

ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΙΟΥ: «Θα δώσω συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το παιχνίδι. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και υπήρξαν στιγμές που κρατήσαμε το ενδιαφέρον των φιλάθλων. Η Ένωση έπαιξε λίγο καλύτερα και κέρδισε. Πήραμε τρεις βαθμούς και τίποτα περισσότερο. Έχουμε ένα μαραθώνιο μπροστά μας και πρέπει να αξιοποιήσουμε αυτή τη νίκη».