Ο Γιάννης την... βύθισε στο σκοτάδι (Φώτος)

29.08.2015 - 21:42

Σε μία αναμέτρηση που ξεκίνησε στις 19:00 και τελείωσε στις 21:42, ο Εθνικός επικράτησε της Ομόνοιας με 1-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, και πανηγύρισε το πρώτο του τρίποντο. Το γκολ που έκρινε τον αγώνα σημείωσε ο Χατζηβασίλης στο 37΄, ενώ μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπογκατίνοφ, που... κατέβασε ρολά. Δοκάρι είχαν οι "πράσινοι" με το Σκέμπρι στο 7΄. Στο 35΄ υπήρξε 50λεπτη διακοπή, λόγω βλάβης σ' έναν από τους πυλώνες του γηπέδου, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ορατότητα και ο φωτισμός να μην είναι επαρκής για τη συνέχιση του αγώνα. Όταν βρέθηκε η λύση, το παιχνίδι συνεχίστηκε...

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η Ομόνοια και μέσα σε ένα τρίλεπτο έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στο 5΄ το σουτ του Σκέμπρι έφυγε μόλις άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Μαλτέζου σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Μπογκατίνοφ και η μπάλα κατέληξε έξω.

Ακολούθως, το συγκρότημα του Καϊάφα συνέχισε να πιέζει τον αντίπαλό της, χωρίς ωστόσο να καταφἐρει να παραβιάσει την εστία του μέχρι και το 20΄.

Πέντε λεπτά αργότερα προέκυψε πρόβλημα με το φωτισμό του γηπέδου, αφού ένας από τους προβολείς έσβησε, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να συνεχιστεί, σε ένα κάπως πιο σκοτεινό περιβάλλον.

Αυτό έγινε μέχρι και το 35΄, όταν και ο διαιτητής Χρίστος Ηλία προχώρησε στη διακοπή του αγώνα, αφού σε ορισμένα σημεία του γηπέδου δεν υπήρχε καθόλου καλή ορατότητα, με αποτέλεσμα να δυσκολεύει αφάνταστα τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Αποτέλεσμα τούτου να διακοπεί ο αγώνας για 50 περίπου λεπτά μέχρι να επιλυθεί το πρόβλημα και να επαναρχίσει το παιχνίδι.

Μάλιστα, μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού σημειώθηκε και γκολ. Ο Κοτζιοκνεάν έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Χατζηβασίλης... τιμώρησε την πρώην του ομάδα, "γράφοντας" με πλασέ το 1-0 στο 37΄.

Στη συνέχεια, η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει και πλησίασε την ισοφάριση, ωστόσο ο Μπογκατίνοφ έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Ρούνιε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο οι "πράσινοι" μπήκαν δυνατά και στο 48΄ ο Ρουσιάς έχασε σπουδαία ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, όταν από καλή θέση σούταρε άουτ, ενώ στο 53΄ ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε την κεφαλιά του Μεντί, μετά από την εκτέλεση φάουλ του Μπεμπέ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Εθνικός... απάντησε στις χαμένες ευκαιρίες, ωστόσο ο Παναγή κράτησε ζωντανή την Ομόνοια στο παιχνίδι, σταματώντας την προσπάθεια του Χατζηβασίλη, μετά από γύρισμα του Ηλία.

Νέα καλή στιγμή για το "τριφύλλι" στο 59΄, με τον Μπαντιμπάνγκα να γυρίζει στο Σκέμπρι, ο οποίος ωστόσο δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Με την πάροδο του χρόνου, οι φιλοξενούμενοι άσκησαν ακόμα περισσότερη πίεση, ωστόσο δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να δημιουργήσουν και να τελειώσουν φάσεις μπροστά από την εστία του Μπογκατίνοφ.

Έτσι χρειάστηκε να περάσουν αρκετά λεπτά για να απειλήσουν και πάλι οι "πράσινοι", με τον Λομπιανίτζε, μετά από εκτέλεση κόρνερ, να μην μπορεί από κοντά να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 83΄.

Από εκεί και πέρα, είχαν την κατοχή, η οποία όμως ήταν ανούσια, ενώ τα όποια σουτ επιχείρησαν δεν βρήκαν στόχο.

Είχαν, ωστόσο, την ευκαιρία να πάρουν έστω το βαθμό της ισοπαλίας, αλλά ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε την κεφαλιά του Σκέμπρι, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αποτέλεσμα τούτου, το τελευταίο σφύριγμα του Χρίστου Ηλία βρήκε τον Εθνικό να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, με την Ομόνοια από την άλλη να μετράει τις πρώτες της απώλειες.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Μπογκατίνοφ, Χάτζιαρος, Έβερτον, Γιάκομπ, Μιράντα, Πράκερ, Πουτζιουρής, Πιντσέλι (25΄ Αραμπάλ), Μ. Ηλία (80΄ Ατάντα), Χατζηβασίλης, Κοτζιοκνεάν (65΄ Κότο Παγιές).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Ράμος, Μεντί, Ρούνιε (46΄ Δημητρίου), Λομπιανίτζε, Οικονομίδης (68΄ Φυλακτού), Μπεμπέ, Ασίς, Ρουσιάς (56΄ Μπαντιμπάνγκα), Σκέμπρι, Σέρινταν.

Κίτρινες Κάρτες: Πράκερ, Χάτζιαρος, Κοτζιοκνεάν - Aσἰς, Σέρινταν.

** Μία αλλαγή από τον Μπόρτζε Τζιούρεφ στην 11άδα του Εθνικού σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς. Ο Ηλία πήρε τη θέση του Τογκούσι.

** Δύο αλλαγές στο αρχικό σχήμα της Ομόνοιας σε σχέση με την 11άδα που ξεκίνησε κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα. Ο Mεντί πήρε τη θέση του Μαργκάσα και ο Μπεμπέ του Φυλακτού.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Πιντσέλι με τον Αραμπάλ στο 25΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Δεν πανηγύρισε το γκολ που σημείωσε ο Γιάννης Χατζηβασίλης, σεβόμενος το πέρασμά του από την Ομόνοια.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Ρούνιε με τον Δημητρίου στο 46΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Επίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα του Εθνικού για τον Κότο Παγιές.

** Διαιτητής ο Χρίστος Ηλία, με βοηθούς τους Αγγέλα Κυριάκου και Δώρο Τούρο, ενώ τέταρτος ο Νικόλας Νεοκλέους.