Ο Σαρδινέρο είχε τη λύση (Φώτος)

30.08.2015 - 20:55

Χάρις σε γκολ του Άντριαν Σαρδινέρο στο 61΄ η ΑΕΛ επικράτησε με 1-0 της Αγίας Νάπας στο Τσίρειο Στάδιο, σε παιχνίδι που διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής (30/08) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Χριστοφόρου πανηγύρισε τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ οι "πορτοκαλί" παραμένουν χωρίς βαθμό. Δοκάρι είχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Φίλγκεϊτ στο 15΄.

Δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα η Λεμεσιανή ομάδα και μόλις στο 3΄ ...άγγιξε το γκολ, όταν ο Κίττος απέκρουσε την κεφαλιά του Νιάνγκ, ενώ ο Κύπριος κήπερ σταμάτησε και το σουτ του Ρομπέρ ένα λεπτό αργότερα.

Με την πάροδο του χρόνου, η φιλοξενούμενη ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 15΄ μετά από σέντρα-σουτ του Φίλγκεϊτ και κακή εκτίμηση του Ντεγκρά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της ΑΕΛ.

Νέα καλή στιγμή για την Αγία Νάπα στο 26΄. Ο Μγκούνι βγήκε απέναντι από τον Ντεγκρά, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αργεντινό κήπερ.

Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι και τη λήξη του πρώτου μέρους, η ομάδα του Χριστοφόρου ανέβασε στροφές και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Κίττος είπε και πάλι ΟΧΙ, αυτή τη φορά σε σουτ του Αντράντε.

Στην επανάληψη, η ΑΕΛ μπήκε φορτσάτα και αφού έχασε ευκαιρίες με τον Νιάνγκ στο 47΄ και τον Φέλτσερ στο 56΄, στο 61΄ κατάφερε να νικήσει τον Ανδρέα Κίττο με δυνατό σουτ, "γράφοντας" το 1-0 για τη Λεμεσιανή ομάδα. Ένα γκολ, ωστόσο, που δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο Ισπανός ξεκίνησε την προσπάθειά του από θέση οφσάιντ, όταν πήρε την πάσα από τον Κουνταντέρ.

Στα εναπομείναντα λεπτά, η γηπεδούχος έλεγξε το παιχνίδι και μάλιστα θα μπορούσε να διευρύνει τη νίκη της εάν στους χρόνους των καθυστερήσεων ο Μέσκα ήταν πιο εύστοχος στην τελική του προσπάθεια.

Παρά ταύτα, το τελευταίο σφύριγμα του Λούκα Σωτηρίου βρήκε τους "γαλαζοκίτρινους" να πανηγυρίζουν το πρώτο τους τρίποντο και πλέον να αρχίσουν να σκέφτονται τον Απόλλωνα, έχοντας την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Ρομπέρ, Καραγκούνης, Σαμπού, Αντράντε, Σοάρες, Φέλτσερ (78΄ Μέσκα), Κουνταντέρ (88΄ Φράγκος), Σαρδινέρο, Οχένε (64΄ Αρούα), Νιάνγκ.

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Κίττος, Φίλγκεϊτ, Σκόμπλιακ, Λαμπρόπουλος (83΄ Φεμί), Μγκούνι (66΄ Μάατσεν), Στογιάνοφ, Φούσκο, Αντωνίου, Ίμπσον, Μπάμπα, Μέρτακκας (66΄ Λόβρεσιτς).

Κίτρινες Κάρτες: Σαμπού - Σκόμπλιακ, Φούσκο.

** Τέσσερις αλλαγές στο αρχικό σχήμα της ΑΕΛ σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας κόντρα στην Ανόρθωση. Ο Καραγκούνης πήρε τη θέση του Αϊρόσα, ο Αντράντε του Σιέλη, ο Σοάρες του Μέσκα και ο Νιάνγκ του Ελευθερίου.

** Τρεις αλλαγές στο αρχικό σχήμα της Αγίας Νάπας σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας κόντρα στην ΕΝΠ. Ο Λαμπρόπουλος πήρε τη θέση του Λόβρεσιτς, ο Στογιάνοφ του Φεμί και ο Ίμπσον του Κατσή.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Λούκας Σωτηρίου, με βοηθούς τους Νίκο Εγγλέζου και Χριστάκη Σπανό, ενώ τέταρτος ο Θωμάς Μούσκος.